Alternatywna Europa według マシオ

Zaczęty przez Ліцьвін, Sierpień 22, 2017, 18:00:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

Spiritus

Nie no, nie musiałeś tłumaczyć, że niemiecki na Śląsku to nie Hochdeutsch i że cała sytuacja wygląda bardziej skomplikowanie - tak samo przecież było w historii rzeczywistej. Zastanawia mnie ino, czemu, przy zjednoczonych Czechach (a więc też braku wojen śląskich, jak wnioskuję) dystrybucja elementu niemieckiego jest tak niejednolita.

A tak właściwie, jak to się stało, że Święte Cesarstwo Rzymskie pozostało nietknięte, a Czechy jak stały, tak stoją?
  •  

Ліцьвін

#31
Cytat: Spiritus w Sierpień 27, 2017, 19:14:14
Nie no, nie musiałeś tłumaczyć, że niemiecki na Śląsku to nie Hochdeutsch i że cała sytuacja wygląda bardziej skomplikowanie - tak samo przecież było w historii rzeczywistej. Zastanawia mnie ino, czemu, przy zjednoczonych Czechach (a więc też braku wojen śląskich, jak wnioskuję) dystrybucja elementu niemieckiego jest tak niejednolita.
No nie było wojen śląskich z racji, braku silnych Prus i Austro-Węgier. Wszyscy Niemcy w Czechach to element ściągany w celu kolonizacji na prawie niemieckim. Jest niejednolity bo nie wszędzie miała ona taki wielki wymiar i z czasem ilość Niemców zmalała przez wzrost populacji słowiańskojęzycznej jak i prestiżu języków słowiańskich.
CytatA tak właściwie, jak to się stało, że Święte Cesarstwo Rzymskie pozostało nietknięte, a Czechy jak stały, tak stoją?
Wybacz ale nie rozumiem tego pytania. Czy możesz je napisać innymi słowami? Chodzi ci, że Czechy nie są częścią Cesarstwa? Jeśli tak to są jego częścią. Wydawało mi się, że pomarańczowa linia oddzielająca Cesarstwo jest czytelna? Jak chodzi o coś innego to napisz to jakoś inaczej bo nie rozumiem o co ci chodzi. :<
Edit: Dobra chyba już wiem o co ci chodzi. No Czechom się tutaj udało być przez długi czas na tronie cesarskim, a i jak widać nie było ani Austro-Węgier ani Prus jednoczących Niemcy, z racji, że tu Prusy na stałe stały się częścią Rzeczypospolitej i nigdy żadnej Brandenburgii nie miały, więc nikt Czech nigdy nie podbił, a i udało się im trochę rozrosnąć. Nikt nigdy tu Niemiec nie zjednoczył więc Czechy są jednym z silniejszych państw w Cesarstwie, a, że zjednoczenia Niemiec nie było Cesarstwo dalej funkcjonuje bo bez niego większość państw doń należących byłoby łatwym łupem dla sąsiadów. Generalnie dalej się bardziej opłaca być w Cesarstwie niż nie być. (Jeśli dalej źle myślę i chodziło ci jednak o coś innego to daj znać. xd)

Litewski = Białoruski
  •  

Pluur

Ciekawie. Można prosić mapę religijną?
  •  

Ліцьвін

Nie wiem czy jest sens z racji, że nie wszędzie dominuje jedna religia.
Np. na takiej Litwie: Litwini ruscy wyznają (malejąco): Prawosławie>Wierzenia słowiańskie>Arianizm, Litwini bałtyccy: Wierzenia bałtyckie>Prawosławie>Arianizm, Żmudzini: Wierzenia bałtyckie>Arianizm>Prawosławie, Litwaki (Żydzi): Judaizm, Litwini polscy: Arianizm>Prawosławie>Wierzenia słowiańskie, Lipkowie: Islam.
Generalnie we wschodniej Europie jak i trochę w Azji mniejszej religijnie jest bardzo zróżnicowanie więc chyba tworzenie mapy mija się trochę z celem.
Ewentualnie mogę porobić jakieś kreski oddające wieloreligijność jeśli ci bardzo zależy. Mimo tego dalej chcesz taką mapę?

Litewski = Białoruski
  •  

Pluur

Ano ciekawy jestem jak daleko zaszła reformacja. Co ze wspólnotami reformowanymi sprzed reformacją (husyci, czy waldensi). Jak z prawosławiem, islamem i tym arianizmem.
  •  

Ліцьвін

To może ograniczę religie do dwóch najbardziej dominujących na danym obszarze by nie robić niepotrzebnego bałaganu, a kreski dam tylko wtedy gdy mniejszość to minimum 10%.

Litewski = Białoruski
  •  

Pluur

  •  

Ліцьвін

#37
Mapa wierzeniowa:

Legenda:
Jasna Żółć - Katolicyzm
Błękit - Kalwinizm
Modry - Protestantyzm
Wrzosowy - Arianizm
Purpura - Prawosławie
Róż - Kościół Armeński
Zieleń - Sunnizm
Pseudo Seledyn - Szyizm
Fiolet - Wierzenia Słowian
Malinowy - Wierzenia Bałtów
Turkus - Wierzenia Ugro-Finów
Pomarańcz - Buddyzm

Nim kreski mają większe odstępy tym mniej osób daną wiarę wyznaje.

Litewski = Białoruski
  •  

Τόλας

Anglia katolicka, a Rzym protestancki? Господи помилоуй! No i gdzie się teraz podzieje biskup Rzymu wraz z dworem? Na poniewierkę skazać i szukanie czwartego Rzymu? I w Awinionie też rządzą kacerze... Panie Masijo, pan jesteś okrutny.
  •  

Todsmer

Hah, mi kiedyś w Europie Universalis udało się nawrócić papiestwo i całe Państwo Kościelne na... islam :D
  •  

Henryk Pruthenia

Ja zrobiłem to samo (to jest nawróciłem Rzym na islam), ale Inkami :D

Borlach

U mnie w CK2 praktycznie całe Włochy są kultury irlandzkiej, jest jeszcze kultura longobardzka i grecka ale włoskiej już we Włoszech nie ma. Przez długi czas wszyscy prawie wyznawali tam waldenską herezję, aż do czasu gdy 3 Krucjata zdobyła Rzym i zaczęła szerzyć na powrót katolicyzm w Italii. Ale potem Rzym został zajęty przeze mnie, jako Imperium Perskie, a teraz w Rzymie zasiada zoroastryjczyk.

To się nazywa burdel xD   
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Ліцьвін

Cytat: Toyatl w Sierpień 27, 2017, 23:24:11
Anglia katolicka, a Rzym protestancki? Господи помилоуй! No i gdzie się teraz podzieje biskup Rzymu wraz z dworem? Na poniewierkę skazać i szukanie czwartego Rzymu? I w Awinionie też rządzą kacerze... Panie Masijo, pan jesteś okrutny.
Aj tam zaraz okrutny, niech się dziadyga trochę potuła. Kara za symonię i nepotyzm musi być. :D Swoją drogą jakie katolickie w tej historii miasto proponujecie na ów "4 Rzym"? (I czym jest dla ciebie 3 Rzym? Mam nadzieję, że to nie Moskwa? :I)

Litewski = Białoruski
  •  

Τόλας

No, kupiłem moskalską propagandę z tym 3. Rzymem. :-P

4. Rzym? Londyn odpada, bo Brexit i każdy się z tamtąd wynosi. Paryż niepewny, skoro oddali połowę Francji kacerzom, Berlin heretycki, Madryt i Barcelona zbyt niebezpieczne z powodu obecności Maurów w Wandaluzji, Malta wraz z Joannitami sprzedana w jasyr. Na miejscu Kurii wybrałbym Gaillimh w zachodniej Irlandii. Daleko od problemów na kontynencie i można się fajnego języka nauczyć.
  •  

Ліцьвін

No to w tej historii na szczęście żadnego 3-ciego Rzymu nigdy u Moskali nie było. Jak widać na mapie Nowogród do specjalnie religijnych krajów nie należy.

O to nawet myślałem podobnie bo zastanawiałem się nad wyspą Man. :v

Litewski = Białoruski
  •