Ačmåta Kålba [Ziemlia]

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 17, 2011, 11:52:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Aczmacki wraca :)

Aczmacki jest językiem sukcsesywnie wyrabianym z PIE tak, jakby sąsiadował z przodkami Bałtów i Słowian. Czasami nawet uzywam w kontekście Ziemli nazwy "języki aczmackobałtosłowiańskie".

Do tej pory nic nie mówiłem o rozwoju języka, myślę, że teraz co nie co rzucę :)

Tak więc początkowo, język aczmacki posiadał dwa "w".
Pierwsze pochodziło od PIE *bh - ono przeszło w [β]
Drugie pochodzi od "w", i przeszło ono w [v]
W języku aczmackim, obie te głoski zlały się w jedną [v], ale w spokrewnionym języku warhackim (może go kiedyś przedstawię) obie nadal razem istnieją.

dh dało z, a gh ž

y ma te same pochodzenie, co w językach słowiańskich

Nosówki pochodzą głównie od VnC.VmC oraz od niektórych dyfotngów

ė pochodzi od PIE *ou, które trochę początkowo zaczęło brzmieć jak niemieckie "o umlaut" (nie chce mi się włazić na tablicę znaków), by potem przejść w węskie "e".

c pochodzi od miękkiego t, nie ma "dz" bowiem "d" dało "dž", które przeszło następnie w "č"

Zbitki gn, kn, km, gm > zn

aː → å

To oczywiście tylko część procesów, ale wszystkich dać nie dam, bo ten konlang można by wtedy łatwo podrobić :D

Język aczmacki uległ także dużemu wpływowi języka, który nazywam "językiem kapłanów". Język ten, był używany na terenie Aczmatu przed pojawieniem się tam Aczmatów. Z niego to przyjęły się nowe przypadki.

Feles

Cytatc pochodzi od miękkiego t, nie ma "dz" bowiem "d" dało "dž", które przeszło następnie w "č"
Tzn. "t d" miękkie przeszły w "c č"? Wygląda co najmniej podejrzanie.  ;-D

Ciekawi mnie historia tego języka.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia

Tak :)
I czemu wygląda podejrzanie, wg Ciebie? :) Pachnie polskim? :D

t' > c
d' > dž > č

Aha. /х/ pochodzi z /k/ przed /r/ /u/ oraz niektórych zbitek, np. /ks/

Feles

Dla mnie takie złamanie symetrii jest dosyć dziwne.
A jak ze zmiękczeniem innych spółgłosek? Jest analogicznie s' z' > s š?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia

#4
Nie, nie ma anologicznego s' z' > s š
Jest sj zj > š ž
Z resztą, w PIE zbyt dużo /z/ przed /i. nie znajdziesz, a /z/ de facto powstaje potem tylko w przejściu tych wyżej wymienionych zbitek w /zn/ oraz czasami przed dźwięcznymi szczelinowymi.

Z resztą, nie wszystko musi być zawsze symetryczne w fonologii. Rosyjski ma /č/, a /dž/ już nie. Tak samo nie ma c - dz. Więc w natlangach takie coś się zdarzało.

Mścisław Bożydar

Skąd bierzesz słowa z PIE? Masz jakiś słownik?
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Henryk Pruthenia


Mścisław Bożydar

O, dziękuję.
Przyda się (może)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Lukas

Coś nowego dodałeś do tego jazyka? Jakieś słówka? Gramatykę. A prosiłbym jeszcze o próbki zdań.
  •  

Noqa

Jakieś przykładowe teksty?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#10
[...........]
  •  

Pluur

  •  

Henryk Pruthenia

Heh, coś będę musiał coś zrobić.
Bo mam to strasznie opisane, i język jest bardzo stary i miał dużo tekstów, tylko teraz powklejać trzeba.