Kotsowiszczyjska odmiana polszczyzny

Zaczęty przez Kazimierz, Wrzesień 08, 2017, 15:50:22

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kazimierz

Polacy w Kotsowiszczji

Wśród pierwszych osadników, którzy osiedlili się na Żibie, byli również Polacy. Jako jedni z nielicznych zachowali swój język, który jednak różni się trochę od tego używanego obecnie w Polsce. Polskojęzyczna populacja wynosi około 300 tys.

Różnice w ortografii pomiędzy polszczyzną polską a kotsowiszczyjską:

- Używa się alfabetu kotsowiskiego (tutaj transkrypcji polskiej)

- Zamiast ogonków używa się tyld (uważam, że bardziej pasują do pisma kotsowiskiego, były obecne w pierwszej jego wersji)
Spoiler
włãczać, włõczyć, błẽkit
[Zamknij]

- brak rozróżnienia między h, a ch, zawsze pisze się h
Spoiler
hyba, handel
[Zamknij]

- przedrostek z-/s-/ś- ma ujednoliconą postać z-
Spoiler
złazić, zcinać
[Zamknij]

- przyrostek -ski ma postać -zki jeśli wyraz podstawowy kończy się w zapisie na z, ż lub g
Dotyczy to również innych przyrostków, takich jak -stwo
Spoiler
mẽzki, elblõzki
[Zamknij]

- i niezgłoskotwórcze (ale nie w początkowych sylabach zapisuje się jako j
Spoiler
biologja, radjo
[Zamknij]

- to jest nieco zmodyfikowana transkrypcja polska, w alfabecie kotsowiskim dwuznaki zapisywane są jednoliterowo, a także inaczej wygląda sposób zmiękczania spółgłosek.
  •  

Henryk Pruthenia

Heh, niechcący wyszła Ci trochę stara pisownia sprzed reformy.
:D

Kazimierz

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 08, 2017, 21:18:44
Heh, niechcący wyszła Ci trochę stara pisownia sprzed reformy.
:D
Rzeczywiście, gdyby nie te h i tyldy :-)

Pisownia łączna i rozdzielna
- Łącznie pisze się nie z czasownikami i przymiotnikami oraz przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym, ale nie wtedy, kiedy oznacza przeciwstawność i kontrast.
Spoiler
niewiem; nienajgorzej; nie czytam, ale piszẽ
[Zamknij]

- Cząstkę by pisze się zazwyczaj oddzielnie. Wyjątek stanowią partykuły, które mają własne znaczenie, a pisanie w nich by rozłącznie wprowadziło by dwuznaczność.
Spoiler
robił by; Oni robiõ to, żeby on pojehał
[Zamknij]

- Odzielnie pisze się przyimki z zaimkami, jeśli nie zmienia to ich znaczenia.
Spoiler
z kõd; od kiedy. Ale: dlaczego (jeśli pytanie o przyczynę), poco (jeśli pytanie o cel)
[Zamknij]

Podoba się wam taka pisownia. Wiedzcie, że w umiarkowanej wersji (tj. ogonki zamiast tych tyld i ch zamiast h) stanowi to moją propozycję zmiany polskiej ortografii :-)
  •  

Henryk Pruthenia


Obcy

Cytat: Kazimierz w Wrzesień 08, 2017, 15:50:22
Wśród pierwszych osadników, którzy osiedlili się na Żibie, byli również Polacy. Jako jedni z nielicznych zachowali swój język, który jednak różni się trochę od tego używanego obecnie w Polsce. Polskojęzyczna populacja wynosi około 300 tys.

To jeszcze ktoś oprócz mnie zakłada, że jakiś tam conworld zasiedlili Polacy, którzy albo zachowali swój język, albo język ten jest widoczny pośrednio?
  •  

Henryk Pruthenia

Tak szczerze, to pierwotnie Ziemlia też tak miała, ale trochę to przesunąłem w czasie, stąd rabawański, ale ostatnio mam zamiar przesunąć to w czasie do tyłu :)

Kazimierz

#6
Cytat: Obcy w Wrzesień 09, 2017, 12:25:14
Cytat: Kazimierz w Wrzesień 08, 2017, 15:50:22
Wśród pierwszych osadników, którzy osiedlili się na Żibie, byli również Polacy. Jako jedni z nielicznych zachowali swój język, który jednak różni się trochę od tego używanego obecnie w Polsce. Polskojęzyczna populacja wynosi około 300 tys.

To jeszcze ktoś oprócz mnie zakłada, że jakiś tam conworld zasiedlili Polacy, którzy albo zachowali swój język, albo język ten jest widoczny pośrednio?
Tak!
Historia wygląda mniej więcej tak: po wyginięciu dinozaurów otwiera się portal łączący Ziemię z Żibą, przechodzą sobie przez niego rośliny, zwierzęta, a na końcu ludzie. Później portal się na trochę zamyka, ale po kilku tysiącach lat otwiera się ponownie i na Żibę przedostaje się grupa prabałtosłowian, którzy mieli jakiś wpływ na kształtowanie się języka kotsowiskiego. Jak oni przeszli, to się ten portal zamknął na amen. Ale to nie koniec! Jak ziemska technologia się rozwinęła, to tamtejsi ludzie odkryli Żibę, przylecieli tam i zaczęli się osiedlać. Wśród pierwszych osadników byli Polacy, którzy założyli tam swoją kolonię zwaną Nową Polską. Później ziemskie kolonie położone na terenie Kotsowiszczji zostały zlikwidowane, wprowadzono tam kotsowiszczyjskie prawo, a mieszkańców zrównano w prawach z mieszkańcami innych części państwa. Później zaczęli się asymilować, przyjęli język kotsowiski, ale Polacy zachowali swoje zwyczaje i mowę (co nie znaczy, że nie mówią po kotsowisku, są zazwyczaj dwujęzyczni).

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 09, 2017, 12:07:01
A co z zapożyczeniami?
Jakieś zmiany?
Oczywiście! Zapożyczenia są bardziej asymilowane niż obecnie, np. słowo weekend brzmi wikend.
A co do nowych zapożyczeń, to oczywiście takie istnieją. Jeszcze nie wiem do końca ile będzie zapożyczeń z kotsowiskiego i jak będą wyglądały, ale narazie mam takie:
Żiba, Cen (księżyc Żiby), Żas (słońce Żiby), inne nazwy własne, a także: tłalal, czyli narodowy sport Kotsowiszczji, klawak (rodzaj warzywa) i kilka innych słów, których w tej chwili nie pamiętam.
  •  

Kazimierz

Reforma ortograficzna
Od tej pory rezygnuję z używania transkrypcji polskiej i przyjmuję międzynarodową (tą z haczkami).

Zadecydowałem, że w kotsowiszczyjskiej pisowni języka polskiego nie będzie rozróżnienia pomiędzy rz, a ż, u, a ó, ł, a u niezgłoskotwórczym (do zapisu tego fonemu używa się tzw. fonetycznego w, znaku zapożyczonego z pisma buańskiego) oraz h, a ch (ale w nowych zapożyczeniach może występować dźwięczny odpowiednik h zapisywany q).

Rz zostaje podzielone pomiędzy ž, a š, w zależności od wymowy.

Ś będzie zapisywane jako zmiękczone s, z jako zmiękczone z, ć jako zmiękczone t, a jako zmiękczone d. Przed i zmiękczenia się nie zapisuje, w innym przypadku w transkrypcji stosuje się prim (ʹ), a w piśmie kotsowiskim kropkę nad literą. Do zapisu połączeń typu ti stosuje się znak rozdzielający transkrybowany przez środkową kropkę (·).

Zrezygnowałem również z oddzielenia przyimków od zaimków, np. od tej pory zamiast z kõd będzie się pisało zkõd. W przypadku czasowników zasady pisowni z nie są takie same, jak to jest obecnie z przymiotnikami i rzeczownikami, to znaczy, normalnie łącznie, a rozdzielnie tylko w razie przeciwstawienia.

Spółgłoski nosowe, po których następuje spółgłoska ustna będzie się zapisywało poprzez tyldę nad samogłoską (nie dotyczy to połączeń międzywyrazowych). Wyjątek: /nk/ zapisywane będzie: nk w odróżnieniu od /ŋk/.
przykłady
protestãtyzm, ĩstrukcja, kõbinacja
[Zamknij]

przykład tekstu w nowej ortografii

Všyscy ludʹe roxõ sʹẽ volni i ruvni pod vzglẽdem svej godnosti i svyh prav. Sõ oni obdaženi rozumem i sumʹenʹem i povinni postẽpovatʹ vobec innyh v duhu braterstva.
[Zamknij]
  •  

Borlach

Jak na moje wygląda jak czeski XD
Pepiczku, czy to Ty?
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Obcy

> Wśród pierwszych osadników, którzy osiedlili się na Żibie, byli również Polacy
> włãczać, włõczyć

Wysoce niespójna czasowo ta odmiana, skoro całkiem nowe innowacje są używane przez osadników o starej dacie...
  •  

Kazimierz

Cytat: Borlach w Listopad 02, 2017, 18:05:50
Jak na moje wygląda jak czeski XD
Pepiczku, czy to Ty?
xD
Po prostu Czesi mają lepszą ortografię.

Cytat: Obcy w Listopad 02, 2017, 18:11:46
> Wśród pierwszych osadników, którzy osiedlili się na Żibie, byli również Polacy
> włãczać, włõczyć

Wysoce niespójna czasowo ta odmiana, skoro całkiem nowe innowacje są używane przez osadników o starej dacie...
Tyle że polskie osadnictwo rozpoczęło się około 2220 roku (chyba, że znowu to przesunę w czasie).
  •  

Obcy

Cytat
Tyle że polskie osadnictwo rozpoczęło się około 2220 roku (chyba, że znowu to przesunę w czasie).

To inna jest czasoprzestrzeń na Żibie niż u nas?
  •  

Kazimierz

Cytat: Obcy w Listopad 02, 2017, 18:33:36
Cytat
Tyle że polskie osadnictwo rozpoczęło się około 2220 roku (chyba, że znowu to przesunę w czasie).

To inna jest czasoprzestrzeń na Żibie niż u nas?
No, najnowsze wydarzenia rozgrywają już przeszłości (w. XXV lub XXXI, zależy którą wersję wybiorę).
Obowiązuje tam też inny kalendarz z erą zaczynającą się w 996 r., czyli lata liczone są od momentu zjednoczenia Kotsowiszczji. Wcześniej za punkt początkowy najczęściej przyjmowano datę przejścia ze starego do nowego świata (z Ziemi na Żibę). Owa data nie była uniwersalna i mogła się znacznie różnić w zależności od ludu, bo portal łączący obie planety był otwarty przez spory kawałek ludzkiej historii.
  •