Pytania do tworzenia konworldu.

Zaczęty przez Ліцьвін, Wrzesień 10, 2017, 21:05:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ліцьвін

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad stworzeniem świata fantasy. Mam jednak pewne wątpliwości odnośnie których chciałbym się was zapytać.

1. Czy uważacie świat pozbawiony wojen za z góry skazany na bycie nudnym?

Czy konflikty są według was wymagane?
Czy może świat bez wojen też ma szansę być czymś ciekawym?
Jeśli nie to jakie mogą być powody wojen?
Być może owo pytanie jawi się wam jako bezsensowne ale jakoś nie potrafię wyobrazić sobie żadnego powodu do konfliktu.
Zdecydowanie się na zaatakowanie innego kraju chociaż dalej jest ziemia niczyja do zasiedlenia zawsze wydawało mi się czymś abstrakcyjnym.
O ile w historii alternatywnej jeszcze se owe konflikty i powody do wojen wyobrazić potrafię (z racji, że w naszym świecie zawsze były jakieś wojny) to w świecie zupełnie stworzonym od zera jest to dla mnie już dość niemożliwe.

2. Jak według was powinno być z religią?

Czy najlepszą opcją byłby jeden Bóg lub wielu Bogów, którzy stworzyliby świat i wszystkie inteligentne rasy (nawet jeśli 2 rasy z naukowego punktu widzenia wyewoluowały z zupełnie innych organizmów i nic ich nie może łączyć ze sobą?) i ingerowali w losy świata gdy uznają za słuszne lub gdy odpowiedni kapłani o to poproszą?

Czy może sensowniejsze jest stworzenie każdej rasy przez innego Boga lub Bogów?
Tylko czemu w zasadzie różni Bogowie mieliby tworzyć różne rasy?
Są ze sobą w stanie konfliktu?
W takim razie po co by w ogóle tworzyli te rasy?
Jakoś wizja egoistycznych Bogów tworzących rasy tylko po to by rywalizować ze sobą niezbyt do mnie przemawia.
Wiele razy spotkałem się z tym motywem ale nigdy nie zostało to wyjaśnione czemu każdą rasę zrobili inni Bogowie, a nie ten sam/ci sami.

Czy może najlepsze byłoby całkowite zmarginalizowanie religii pod kątem deistycznym w stylu: Bóg lub Bogowie stworzyli świat i życie ale w ogóle w niego nie ingerują i nie interesują się nim.
Wszelkie rytuały, obrzędy, modlitwy, kapłani czy świątynie są więc całkowicie zbędne.
Wierzono by, że po śmierci jest jakieś życie pozagrobowe lub reinkarnacja, miano by kodeks moralny i to w zasadzie tyle.
Wtedy nie miałoby to też znaczenia czy każda rasa ma swojego/swoich Bogów bo i tak nie ma na to dowodu więc mogłoby się okazać, że to ci sami Bogowie u każdej rasy ino nikt tego nie wie.

Wybaczcie za tak dużo tekstu. :v

Litewski = Białoruski
 •  

Henryk Pruthenia

Szczerze mówiąc, na każde pytanie (za wyjątkiem tych o wojny - ludzie na pewno by o coś walczyli! Jest tylko pięknych powodów do wojny! :) ) zależy od Ciebie. Jaka by ta odpowiedź by nie była, byłoby spoko.

Nie no, pytaj się. :) Każdy Ci odpowie trochę inaczej, więc będziesz miał w czym wybierać :P :D

Ліцьвін

Tylko pytanie brzmi - o co? Ja naprawdę mam zerowe chęci do władzy więc to szczerze jest dla mnie trudny orzech do zgryzienia. :v

Litewski = Białoruski
 •  

Caraig

Kto powiedział, że to muszą być wojny pomiędzy państwami? Mogą być też wojny domowe, np. o sukcesję; nie wiem stary władca umiera bezdzietnie i np. kilku książąt czy innych hrabiów bardzo by chciała tę koronę obłapić.
Albo przykładowo jakieś najazdy podczas wędrówek ludów.
A jeśli ma to być świat fantasy, to naprawdę powody wojen mogą być wszelakie, chociażby oklepana walka o losy świata z siłami ciemności, czy coś xD
 •  

Kazimierz

Przyczyny wojen mogą być bardzo różne: o dostęp do morza, o pozycję w regionie, o władzę. Albo jak w jakimś państwie jakaś mniejszość etniczna/religijna jest dyskryminowana, to państwo, w którym stanowi większość może przyjść z pomocą, a jak wiadomo, gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta, inne państwa wietrzą okazję i przyłączają się do konfliktu. I już masz wielką wojnę na skalę jakiegoś tam regionu.
 •  

Ліцьвін

No właśnie w świecie bez magii by to przeszło ale jak jest magia to jak dla mnie już jakby jest dzięki niej mniej konfliktów. Dzięki niej można żyć w warunkach w których normalnie się by nie dało, więc już może odpaść problem biedy.
Akurat nie planuję wprowadzania żadnych sił ciemności. xD
Co do religii to jak pisałem konfliktów religijnych także nie planuję. Wydają mi się irracjonalnie w świecie bez ludzi. Albo Bogowie się będą namacalnie objawiać albo postawię na deizm. Chyba patrzę zbyt idealistycznie? xd Rozumiem, że niestety te konflikty są niezbędne i będzie trzeba coś wymyślić? :v Eh no trudno pogłowię się.

Litewski = Białoruski
 •  

Caraig

Albo na przykład pewien malarz ni stąd ni zowąd zostaje przywódcą narodu i potem dzieją się różne ciekawe rzeczy.
 •  

Henryk Pruthenia

No nie, bieda tu nie ma nic do gadania, że tak to ujmę. xD
Poczytaj sobie chociażby o pułapce Tukidydesa, i zobaczysz, że wojna jest często zjawiskiem po prostu zewnętrznym: tak już zbudowany jest świat. :D

Tolasz

Przeczytaj sobie mit o Parysie i Helenie, a dowiesz się, że wielkie wojny wybuchają z zupełnie duperelnych powodów, jak choćby z pożądania kobiety o przereklamowanej urodzie.
A co do bogów... Każdy mógłby sobie stworzyć własną rasę, aby go czciła i walczyła z rasami innych bogów w jego imieniu. Gdybym był bogiem sam bym sobie taką stworzył, żeby za mnie załatwiała moje problemy z otaczającym światem. Logiczne.
 •  

Ліцьвін

Rozumiem czyli muszę zrobić choć kilka ras będących chciwymi egoistami inaczej to będzie bez sensu. No cóż postaram się jakoś wykombinować te konflikty. :v

Litewski = Białoruski
 •  

Henryk Pruthenia

Wojny nie muszą być prowadzone z chciwości czy egoizmu. Wręcz przeciwnie! Z miłości i altruizmu! By uratować najbliższych!
Zresztą, wojny kiedyś, a II Wojna Światowa to dwie różne rzeczy. Kiedyś (nie zawsze), było tak, że rolnik ore pole na traktore, a obok się naparzają, czy generałowie wrogich armii gratulowali sobie posunięć, albo bili wręcz brawo!

Ліцьвін

Ale jak by uratować najbliższych? o.o Ale skoro trzeba ich uratować to znaczy, że musiał być wcześniej jakiś egoista co to zaczął i im zagroził? Wybacz ale nie rozumiem. xd

Litewski = Białoruski
 •  

Borlach

#12
Jak dla mnie to obecność magii samej w sobie może być powodem do pięknej wojny! Czy nawet wojen! Da się ją połączyć z religią chociażby co dałoby na pewno ciekawe kombo.
Chociaż tu wiele zależy od tego jakiego rodzaju magia występować będzie w Twoim świecie? Czy będzie to zjawisko bardzo rzadkie, tak rzadkie że większość ludzi będzie uznawało magię za zwykły mit i przesąd, aż do czasu gdy się z nią zetkną? Czy magia będzie powszechna i uważana za normalny aspekt rzeczywistości, ale nie jakoś inwazyjna, czyli na przykład magia potrafiłaby leczyć, lecz nie wskrzeszać (przynajmniej zazwyczaj), wzmacniać jakieś cechy itp, ale bez przesadyzmu. Czy może będziesz miał jakieś uber high fantasy, gdzie magowie będą w stanie spuścić na ziemie istny armagedon i deszcz meteorytów ni gruchy ni z pietruchy.

Jeśli opcja A to powód może być prosty - magia dawałaby ogromną, niewyobrażalną przewagę nad wrogiem, nie tylko czysto fizyczną (czy tam magiczną) ale nawet psychologiczną. Strach. Wystarczy spojrzeć na takiego Martina chociażby - Imperium Ghiscaru było najpotężniejszym państwem znanego świata a jego legiony były niepokonane, Ghis władało przez stulecia. Aż do czasu gdy pewien pasterski naród na wypizdowie oswoił smoki. Niezwykle rzadki magiczny element. I co zrobili Valyrianie? Użyli magii oraz smoków (które w tamtym świecie są raczej rzadkością) jako broni, takiej której nie miał ich przeciwnik. Takiej która dawała im przewagę. I Ghis spłonęło smoczym ogniem, a Valyria zajęła jego miejsce.
Tak samo potem Targaryenowie użyli wielkiej ilości 3 smoków do podbicia całego kontynentu. A ci co nie spłonęli, czyli większość, po prostu zbyt się bali czegoś tak niezwykłego by stawić mu czoła.
A czemu to zrobili? Bo mogli. Bo zdobyli chwałę, władzę i bogactwa. Bo polepszyli los swych rodzin i swojego ludu. Kosztem innych oczywiście, ale taka kolej rzeczy, to leży w ludzkiej naturze.

Jeśli opcja B to można by to na przykład powiązać z religią. Może ktoś uważa że magia jest złem? Z jakiegoś powodu powinna być usunięta, albo jej użytkownicy to wiedźmy jakoweś i na stos powędrować powinny. Deus vult! A z drugiej strony może być jakaś frakcja która uważa że magia nie jest zła, lecz na przykład ani dobra ani zła, a złe może być jedynie jej wykorzystanie (oby dwa warianty jak u Goodkinda na przykład). Albo nawet frakcja która magię gloryfikuje, uznając że to umiejętności magiczne wartościują człowieka (vide Trevinter Imperium z Dragon Age'a), a ci co tych umiejętności nie przejawiają stanja się obywatelami drugiej kategorii, albo nawet gorzej. I już mamy 3 przeciwstawne grupy ideologiczno-religijne, miedzy którymi bardzo łatwo można wyprowadzić jakiś konflikt.
To nie jest trudne

Jeśli chcesz iść w stronę opcji C to... no cóż, chyba widzieliśmy już zbyt dużo zwykłych śmiertelników potrafiących zasypywać wszystko fireballami, meteorytami i niszczyć całe miasta i kontynenty ot tak. Magia jest fajna ale trzeba znać jakieś granice. Może lepiej nie idźmy tą drogą.

W ogóle jeśli chodzi o system magii to polecam Sandersona, gość świetny i jego twórczość lubię bardzo, a kiedyś robił chyba coś w stylu poradnika jak robić system magiczny w swoich światach. Jak poszukasz to na pewno znajdziesz               
Oto ja, Adwokat Diabłów
 •  

Ліцьвін

#13
Póki co mam taki zarys historii, który może jeszcze ulec zmianie:
Era Drzew:
-100000 - Powstaje życie.
-15000 - Powstaje inteligencja.
-10000 - Inteligentna rasa podzieliła się na wiele innych, z czasem coraz bardziej się od siebie różniących.
-5000 - Lejtowie jako pierwsi odkrywają magię. Przodują też cywilizacyjnie i zaczynają tworzyć symbiotyczną relację z drzewami.
-4000 - Powstaje pierwsze miasto drzew - Lejtawa, w którym to żyją Lejtowie.
-2000 - Miasto drzew rozrasta się na większość kontynentu.
-1100 - Odkrycie magii pogody.
-800 - W wyniku wzrastającej populacji Lejtów zaczęto ją wykorzystywać do terraformacji w celu jeszcze większego rozrzeszenia lasu.
-700 - Szczyt cywilizacyjny Lejtów.
-600 - Mimo początkowych sukcesów nadmierne używanie magii pogody doprowadziło do wywołania ogromnej burzy mroźnej. Kontynent ochładza się w zastraszającym tempie.
-500 - Lejtowie starają się zapobiec katastrofie i powstrzymują na ile mogą nadciągający mróz. Mimo to nie udaje się jej całkowicie powstrzymać przez co 1/4 kontynentu skuwa lód, 2/4 zamienia się w tundrę, 1/4 tajgę, a wszystkie drzewa liściaste zaczynają wymierać.
-400 - Miasto drzew umiera od mrozu. Lejtowie wybierają się na tułaczkę w poszukiwaniu nowego lasu. Magia pogody zostaje zakazana.
-1 - Powstaje drugie miasto drzew (II Lejtawa) w największym lesie iglastym jaki pozostał.
Lejtowie izolują się od reszty świata rzadko kiedy ingerując poza swój las.
Era mrozu:
- Na prowadzenie wychodzi rasa "Ludzi lodu", którym od przebywania na mrozie błękitnieje skóra i uzyskują całkowitą odporność na zimno. To oni teraz staną się dominującą siłą.
Na razie mam tylko tyle.

Co do magii no to mam zamiar zrobić by była powszechna ale nie aż do przesadyzmu. Być może dam jakiś surowiec potrzebny do jej rzucania lub efekty uboczne w postaci skróconego życia czy wymogu długich ćwiczeń i czasu na rzucenie danego zaklęcia? Z powyższej historii widzisz, że świat można zmieniać ale jak widzisz taka wysoka magia jest obusiecznym mieczem i robi więcej zniszczeń niż pozytywów dlatego wątpię by kiedykolwiek w przyszłości jej użyto, a nawet jeśli to znowu narobiłaby więcej szkód niż pożytku.
Co do rodzajów magii to przez zimny klimat świata magia ognia nie będzie istnieć. Jedynym zaklęciem z tej sfery będzie wywołanie ciepła. Leczenia magią też nie planuje, chce by było możliwe tylko przy użyciu ziół.

Litewski = Białoruski
 •  

Tolasz

#14
Cytat: マシオ w Wrzesień 10, 2017, 22:16:34
Rozumiem czyli muszę zrobić choć kilka ras będących chciwymi egoistami inaczej to będzie bez sensu. No cóż postaram się jakoś wykombinować te konflikty. :v
Nie musisz. Możesz zrobić nudny, świadkowojehowski raj, gdzie nie ma konfliktów, wszyscy są młodzi, piękni i szczęśliwi, a trawa zieleńsza tu i teraz. Tylko jaki to ma sens?
 •