Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Wrzesień 23, 2017, 15:31:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Zaraza
Czyli inspirowany Plague Inc. projekcik
Zaczęło się niewinnie, ktoś kichnął w małej chińskiej wiosce. Początkowo było dobrze - ani gorączki, ani złego samopoczucia. Niestety, choroba okazała się szaleńczo zakaźna, i mimo, że początkowo nie sprawiała zbyt wielu problemów, zaczęła szybko mutować. Zaczęli ginąć ludzie. Choroba rozeszła się na wiele kontynentów, zarażonych zaczęło przybywać. Zaczęły ginąć miliony ludzi, wiele państw zaczęło się załamywać.
Tym czasem odizolowani od świata naukowcy w swoich laboratoriach pracowali nad lekarstwem. Jest! Udało się! W momencie, gdy wiele państw było już praktycznie bezludnych, udało się powstrzymać Zarazę, a ludzkość została ocalona przed wyginięciem.

Założenia
Zakładamy, że doszło na świecie do wielkiej Zarazy, w wyniku której zginęła duża część ludzi. Dodatkowo, w wyniku załamania się struktur społecznych, doszło do obniżenia się poziomy cywilizacyjnego, powiedzmy do wczesnego średniowiecza, a na niektórych obszarach jeszcze dalej. Następne założenie jest takie, że historia lubi się powtarzać, a więc wzorujemy się na tym, jak się rozwijał świat.

Zastany Świat
Na świecie żyje obecnie zdecydowanie mniej ludzi. Cała bez mała Afryka, kawał Azji i Europy, Australia, duże obszary Ameryki Południowej i Północnej są de facto bezludne. Obszary, gdzie pozostali ludzie nie są gęsto zaludnione - tam zaraz też zebrała swoje żniwo.

Mapa

Na czerwono zaznaczone kraje, gdzie zginęli wszyscy (lub ilość osób, która przeżyła, jest de facto pomijalna).

Kto przetrwał?

 • Grenlandia - 55 000 (niezarażona)
 • Islandia - 300 000 (niezarażona)
 • Hiszpania i Portugalia - 2 100 000
 • Maroko i Sahara Zachodnia - 150 000
 • Indie i Sri Lanka - 7 500 000
 • Kanada i Alaska - 70 000
 • USA - 950 000
 • Ameryka Środkowa (bez Karaibów!) - 2 500 000
 • Brazylia - 150 000
 • Argentyna, Czile i Urugwaj - 750 000
 • Włochy - 450 000
 • Półwysep Arabski (bez Lewantu i Iraku) - 75 000
 • Persja - 200 000
 • Filipiny - 4 500 000
 • Nowa Gwinea - 5 500 500 (niezarażona)
 • Nowa Zelandia - 200 000
 • Polska - 700 000
 • Finlandia - 250 000
 • RPA - 75 000
 • Madagaskar - 10 000
 • Bałkany - 950 000
 • Rosja i Kaukaz - 4 350 000

Zasady
Ludzkość prawie wymarła, ale nie ma co płakać - życie płynie dalej. Dlatego każdy z nas bierze jakiś region, i wybiera, kto przetrwał na danym obszarze (tu panuje dowolność). Celem jest opisanie rozwoju ludzi, ich migracje i zasiedlanie innych obszarów. Tworzymy oczywiście konlangi, ale wiadomo, że nie da się robić całych rodzin językowych, w szczególności przy tak potężnych obszarach, opisujemy tylko z grubsza ich założenia (upraszcza się to, to i to, zapożyczenia stąd i stąd, ble ble ble). Chodzi o przedstawienie tego, kto przetrwał. Tworzymy też państwa, ich historię etc. :)

Tak więc, możemy zrobić tak, że w RPA przetrwała jedynie ludność mówiąca w afrikaans, a w USA parę plemion indian + prepersi.

Etapy
Gra składa się z etapów. Pierwszy etap, to oczywiście opisanie tego, kto przetrwał u nas i jak sobie radzą (okres 50 lat). Drugi etap, to będzie okres 1000 lat, w czasie którego będziemy opisywali dalsze losy ludzkości (okres średniowiecza). Następnie będziemy mieli trzeci etap - tu mamy już Renesans (ile lat - ustalimy).

Co trzeba zrobić
Trzeba wybrać dobrą mapę, na której będziemy pracować. Musi mieć zaznaczone rzeki, i góry, by móc ustalać spokojnie granice państw i ludów (języków i ras). Wybieramy jaki obszar chcemy (decyduje kolejność zgłoszeń, przy czym zajmujemy tylko jeden obszar) i opisujemy kto na tym obszarze przetrwał.

I bawimy się :)

Henryk Pruthenia

#1
Ja wybieram oczywiście Rosję i Kaukaz. Na razie nie mam szczegółów, ale ogólnie ma to wyglądać tak:

 • Przetrwali Rosjanie na obszarze dawnej Rusi
 • Przetrwali Ormianie i Czeczeni
 • Przetrwali Rosjanie na Dalekim Wschodzie i Syberii
 • Przetrwali dobrze Jakuci
 • Przetrwały też częściowo niektóre pomniejsze ludy Syberii

Ліцьвін

Można Podlasie i Karelię czy muszę brać np. całą Polskę? I rozumiem, że chrześcijaństwo i islam dalej dominują skoro to ino kontynuacja naszej historii? :v

Litewski = Białoruski
 •  

Henryk Pruthenia

Dokładniej rzecz biorąc, bierzesz cały obszar Polski i Finlandii i decydujesz: najwięcej osób przeżyła na terenie Podlasia w Polsce, oraz na terenie Karelii w Finlandii. W wyniku czego, język ma cechy dialektalne podlaskie (i wpływy litewskie) ble ble ble. To wszystko już zależy od Ciebie. Ważne jest tylko, by na te liczby popatrzeć. Bo np. w Karelii żyje mniej osób, niż przetrwało, więc trzeba i innych przetrwać. No i by wypadało, by nie przetrwała cała ludność tego obszaru :)

Tak, idziemy od dnia dzisiejszego. Więc dominują owe religie :)

Ліцьвін

Mhm, a co z miastami? Większość się jakoś zniszczy sama? Bo to dość nudne się wydaje jak nie musisz zakładać miast ino czeka masa opuszczonych aż ktoś se je weźmie.

Litewski = Białoruski
 •  

Henryk Pruthenia

To zależy od Ciebie.
Ludzie mogą osiedlić się w starych miastach, mogą tak samo też wyrosnąć nowe w miejscu jakichś obozowisk. Należy też pamiętać o tym, że władza odgórna się posypała. Mamy jakieś uzbrojone bandy, maruderów, a także żołnierzy, którzy się sami jakoś reorganizowali. Miasta oczywiście najprawdopodobniej są puste, ze względu na to, że umarło wielu ludzi.
I sam musisz zdecydować, jak wygląda sytuacja tuż po zarazie, oraz po 50 latach. Czy były jakieś bandy, kto przeżył (zgaduję, że główni młodzi, jako odporniejsi). Etc.

Z czasem rzeczywiście one niszczeją, i np. nie wiem, czy taka Warszawa byłaby zamieszkalna po 50 latach. Byłaby dobrym źródłem surowców, no ale nic więcej.
Dalej trzeba pamiętać, że największa zabawa to w drugim etapie będzie, gdzie mamy już 1000 lat dla siebie, wielką radiację, potężną migrację etc. :)

Henryk Pruthenia

Przy okazji liczę na odzew. :)
Borlach, Kazimierz, Pluur, Obcy, Todsmer, co myślicie? :D

Ліцьвін

No bo wiesz, ty chcesz by się wszystko cofnęło do średniowiecza ale jak pozostaną te wszystkie miasta to przecież będą one wyposażone w technologię XXI wieku przez co mi to cofnięcie do średniowiecza wydaje się dość niemożliwe. Nawet jakby ludzie zapomnieli jak z tego korzystać to i tak by o wiele szybciej wrócili do XXI wieku niż proponowane przez ciebie 1000 lat mając tę całą technologię w każdym mieście. Trzeba więc jakoś to rozwiązać by to było realistyczne, nie. :v
A co do Karelii to ona jest na tej mapie głównie w Rosji więc rozumiem, że mógłbyś generalnie odstąpić? Bo chyba to nie ma takiego znaczenia, że przed zarazą była w Rosyjskiej Federacji? xd

Litewski = Białoruski
 •  

Kazimierz

#8
Ciekawy pomysł!
Chciałbym brać w tym udział, ale nie mogę się zdecydować jaki region wybrać.

Jak to jest z tymi niezarażonymi państwami? Bo przecież tam cywilizacja się chyba aż tak bardzo nie załamie, żeby się cofać do średniowiecza. Być może te państwa staną się nowymi światowymi mocarstwami?
 •  

Henryk Pruthenia

Nie sądzę by tak było. :)
Pamiętaj, że cywilizacja oparta jest o wymianę dóbr, a tak się mimo wszystko załamała. Zgaduję, że na Grenlandii, czy Islandii jednak dojdzie do głodu i śmierci ludzi, gdy będą problemy z nawozami i paliwem do kutrów rybackich. To jest obraz tego, ile ludzi zginęło od zarazy. A przyszłość tworzymy już my.

Ciekawa sprawa jest z Papuą-Nową Gwineę, gdzie po upadku cywilizacji sądzę ,że górę wezmą dzikie ludy z wewnątrz wyspy i za ten tysiąc lat wszystko będzie zarośnięte dżunglą. Należy też pamiętać o Australijczykach, którzy wrócą do siebie stąd (małe grupki, ale zawsze), czy też późniejszej kolonizacji okolicznych wysp.

Ogólnie rzecz biorąc stoją przed nami duże możliwości - np. Polaszuki Japońskich Znaczków mają otwartę drogę by skolonizować pół Europy Środkowej :P
Tak samo moi Ormianie i Czeczenie - jakie fajne rzeczy mogą z tego wyniknąć! :D

A co do wyboru - to cóż, nie pomogę niestety przy tym.

Kazimierz

To mógłbym wstępnie zająć Bałkany. Jeszcze pomyślę nad szczegółami.
 •  

Borlach

#11
Podoba mi się! XD Mam skłonność do post-apo a i w Plague Inca sobie pogrywałem wszystko by się udało gdyby nie wy, Islandio i Grenlandio!, także chętnie bym wziął udział.

Jeśli chodzi o miejsce to może być tylko jeden słuszny wybór :)
Zajmuje Iran

Wahałabym się między Kaukazem, Iranem a Indiami, ale skoroś już Kaukaz zabrał... A w Indiach zostało naprawdę sporo ludu, bodaj najwięcej ze wszystkich krajów. mnie interesowałaby raczej północ Indii, więc może dałoby się je podzielić jakoś?

PS: kim grałeś?
PSS: A co z Gruzinami i Tybetem? Oni też znikli? 
Oto ja, Adwokat Diabłów
 •  

Ліцьвін

#12
Cytatmnie interesowałaby raczej północ Indii, więc może dałoby się je podzielić jakoś?
No mi też by pasowało raczej samo Podlasie z Polski. Planuję raczej iść na wschód. :v Może ktoś inny bardzo resztę Polski chce, a mi tak nie zależy. Najwyżej by się ustaliło, że na Podlasiu jest 200-300 tyś, a reszta z tych 700 w innej części Polski. :v Oczywiście jak nikt jakoś specjalnie mocno tej Polski nie chce to mogę i mieć całą. :v

Litewski = Białoruski
 •  

Todsmer

 •  

Henryk Pruthenia

No to macie!
Dzielcie się jak chcecie - przecież to wszystko dla Was :P