Räfemeiscen

Zaczęty przez Úlfurinn, Październik 19, 2017, 20:55:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

Úlfurinn

Z nudów postanowiłem się poznęcać nad angielskimi ,,regułami'' ortograficznymi, tak aby ten kretynizm język upodlić.

Ogólnie reforma głównie dotknęła cudownego, wręcz najlepszego na świecie systemu pisowni tego ubogiego, prostemu i przyjemnemu zasobu samogłosek, ale zacznę od drobnych zmian w spółgłoskach (oczywiście wszystko w przenajlepszym RP):

/tʃ/ - c
/ʃ/ - sc
/dʒ/ - cg
/ʒ/ - gg
/x/ - hh
/z/ - ss
/θ/ - þ (na końcu wyrazu zawsze ð)
/ð/ - ð (na początku wyrazu zawsze þ)
/k/ - k

Samogłoski:
/ɪ/ - i
/iː/ - ī         
/ʊ/ - u   
/uː/ - ū   
/e/ - ee      
/ə/ - e   
/ɜː/ - ē   
/ɒ/ - o   
/ɔː/ - ō   
/æ/ - a      
/ʌ/ - ü      
/ɑː/ - ā
/ɛ/ - ä
/ɛː/ - ää
/eɪ/ - ei
/aɪ/ - æ lub ai
/ɔɪ/ - oi 
/aʊ/ - au 
/əʊ/ - eu
/ɪə/ - iu lub ï
/eə/ - eo 
/ʊə/ - uu
/eɪə/ -  ey
/aɪə/  - ay
/ɔɪə/ - oy 
/aʊə/ -  
/əʊə/ -
/ə(r)/ - är

Pierwszy artykuł powszechnej deklaracji praw człowieka
Ātikl wün
Ōl húmen bīingss ā bōn frī and īkwel in digniti and ræts. Þei ā indaud wið rīssn and konscens and scud akt tewōdss wün enüðär in e spirit ov brüðehud.

Obym dożył dnia, w którym angielski nie będzie miał żadnego znaczenia..






smrt zidum
  •  

Obcy

OMG, tego się nie da czytać, nawet jeśli się zna angielski perfekcyjnie...
  •  

Kazimierz

To jest jeszcze dziwniejsze od obecnej pisowni, tam przynajmniej część rzeczy można uzasadnić, a tu dlaczego /z/ to ss, /x/ to hh, nie mówiąc o samogłoskach? I dlaczego þ i ð są zamienione na końcu? Nie podoba mi się niezapisywanie r.
  •  

Úlfurinn

Cytat: Kazimierz w Październik 19, 2017, 21:14:55
To jest jeszcze dziwniejsze od obecnej pisowni, tam przynajmniej część rzeczy można uzasadnić, a tu dlaczego /z/ to ss, /x/ to hh, nie mówiąc o samogłoskach? I dlaczego þ i ð są zamienione na końcu? Nie podoba mi się niezapisywanie r.

Bo miałem taki kaprys estetyczny. xDDD
Natomiast z /r/ trudno mi powiedzieć, co mam właściwie robić.
smrt zidum
  •  

Henryk Pruthenia

A mi się podoba, choć akurat z szwą przesadziłeś.

Úlfurinn

Cytat: Henryk Pruthenia w Październik 19, 2017, 21:40:31
A mi się podoba, choć akurat z szwą przesadziłeś.

Dla szwy rozważałem ,,ë" (tak samo jest w albańskim), ale dla mnie brzydko to wygląda.
Po za tym muszę jeszcze coś zrobić z tym ,,r".
smrt zidum
  •  

Caraig

Śmieszy mnie takie nienawidzenie angielskiego dla samego nienawidzenia. A jeszcze lepsze kwiatki w stylu ,,,udaję, że ten język nie istnieje" (nie pamiętam już kto to powiedział, ale było i takie coś tu na forze xD)
  •  

Ліцьвін

#7
Cytat: Caraig w Październik 20, 2017, 00:08:09
Śmieszy mnie takie nienawidzenie angielskiego dla samego nienawidzenia. A jeszcze lepsze kwiatki w stylu ,,,udaję, że ten język nie istnieje" (nie pamiętam już kto to powiedział, ale było i takie coś tu na forze xD)
Ale przyznasz ładne to to nie jest. :v Na piśmie jeszcze ujdzie ale jak ostatnio miałem (nie)przyjemność być świadkiem rozmowy w tejże mowie to mimo iż wszystko rozumiałem, uszy mi krwawiły.
A powiedział to:
Cytat: ɈʝĴ w Maj 01, 2017, 19:13:52
Wypieram z siebie myśl, że istnieje coś takiego jak język angielski.

Co do ortografii. Przykładowy tekst nawet ładnie wygląda, acz trochę przesadzasz z tymi powtórzeniami. W każdym razie plus za w końcu jakieś rozróżnienie c od k.
Cytat
Obym dożył dnia, w którym angielski nie będzie miał żadnego znaczenia
Ale wiesz nikt ci nie każe go umieć. :v Naucz się rosyjskiego albo jakiegoś krzaczkowatego i czytaj ichnie twory, ilościowo i jakościowo chyba tak samo jak angielskie.

Litewski = Białoruski
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Caraig w Październik 20, 2017, 00:08:09
Śmieszy mnie takie nienawidzenie angielskiego dla samego nienawidzenia. A jeszcze lepsze kwiatki w stylu ,,,udaję, że ten język nie istnieje" (nie pamiętam już kto to powiedział, ale było i takie coś tu na forze xD)
Aj dąt sink są...

Úlfurinn

#9
Cytat: マシオ
Cytat
Obym dożył dnia, w którym angielski nie będzie miał żadnego znaczenia
Ale wiesz nikt ci nie każe go umieć. :v Naucz się rosyjskiego albo jakiegoś krzaczkowatego i czytaj ichnie twory, ilościowo i jakościowo chyba tak samo jak angielskie.

Na szczęście miałem szczęśliwe dzieciństwo i angielskiego z ogromnym niepowodzeniem uczyłem się od gimnazjum. Teraz jedynie w nim czytam, nawet umiem coś powiedzieć, ale za nic nie zrozumiem nic ze słuchu (teksty na poz. A1 są dla mnie nieogarnialne w mowie, ja mam B1/B2).
Dobrze, że znam rosyjski, hiszpański i niemiecki. To się naprawdę mi przydało.
smrt zidum
  •  

Ghoster

#10
[...........]
  •  

Todsmer

Cytat: Caraig w Październik 20, 2017, 00:08:09
Śmieszy mnie takie nienawidzenie angielskiego dla samego nienawidzenia. A jeszcze lepsze kwiatki w stylu ,,,udaję, że ten język nie istnieje" (nie pamiętam już kto to powiedział, ale było i takie coś tu na forze xD)
Taka moda, kiedyś tak było na francuski.

A angielski lubię, brzmi też ładnie.

Cytat: マシオ w Październik 20, 2017, 00:26:13Ale wiesz nikt ci nie każe go umieć. :v Naucz się rosyjskiego albo jakiegoś krzaczkowatego i czytaj ichnie twory, ilościowo i jakościowo chyba tak samo jak angielskie.
Do czasu, kiedy będziesz szukać pracy :D
"Fajnie, że znasz czyczewę, ale jednak przydałby się nam ktoś, kto potrafi się porozumieć w angielskim"
  •  

Henryk Pruthenia

Heh, mała poprawa:
"Fajnie, że znasz angielski, ale chcemy kogoś z słowackim" :P

Silmethúlë

,,O, znasz Javę? Jesteś zatrudniony!" ;-)
  •  

Henryk Pruthenia

Jawański!
Stop anglicyzmom!