Kolejne Propozycje HP - Nauka języków

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Grudzień 11, 2017, 01:25:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Kolejne Propozycje HP - Nauka języków
Proponuję parę poważnych zmian w forum.

Chciałbym, by wydzielono całkowicie nowy nadrzędny zbiór działów: Nauka Języków. Obok Kyonu, Zarządzenia Forum, Językoznawstwa, Twórczości w Użyciu i Conlangerstwa.

W ramach Nauki Języków proponowałbym otwarcie paru zwykłych działów:

a) Kursy: Chciałbym, aby to, co znajduje się w obecnym Językoznawstwie (to jest Nauka natlangów) zostało właśnie tu przeniesione. Póki co, to właśnie tym się de facto tu zajmujemy.

b) Praktyczna Nauka: Tu można by kierować się z zapytaniami do osób lepiej znających poszczególne języki. Tu też można by się podzielić zdobytą przez siebie wiedzą, tworzyć kolekcje ciekawostek i konstrukcji. Zajmowalibyśmy się tu także tym, jak się uczyć języków obcych, ocenami podręczników i kursów (zewnętrznych, tego aktualnie na forum całkowicie brakuje). Tak samo tu moglibyśmy dzielić się źródłami do nauki.

c) Tłumaczenia: To, o czym kiedyś już wspominałem. Poddział, gdzie każdy z nas, który starałby się coś tworzyć w języku obcym, lub tłumaczył z języka obcego. Nasze wspólne rozmowy, a także poprawianie, redagowanie, tworzenie. Kto wie, może wspólne sztafety, dzięki czemu dałoby się uaktywniać naszą wiedzę? Osoby zajmujące się tłumaczeniem mogłyby także podzielić się swoją wiedzą od strony technicznej (to bardzo ciekawa sprawa, i sam osobiście jestem na siłach wytłumaczyć przynajmniej niektóre aspekty, jestem katowany tym na studiach czwarty już rok). Dodatkowo, to miejsce byłoby dobrą bazą obrobionych tekstów dla przyszłej nauki.

Przeciw
Głównym argumentem przeciw jest to, że coś zmieniamy. Wiadomo, początkowo niektóre działy będą świeciły pustkami, ale w miarę czasu będą się sukcesywnie zapełniały. Dodatkowo, możliwe, że uda się nam tu skierować więcej ludzi.
Inną sprawą jest czysta technika - forum nam ostatnio wariuje, co też trzeba wziąć pod uwagę.

Za
Po pierwsze, mamy szansę przyciągnąć trochę ludzi. Byłoby to też pierwsze miejsce tworzone dla samouków - czegoś takiego nam brakuje.
Po drugie, mamy tu wiele osób, powiedzmy, które znają dużo więcej niż jeden język. To nie jest aż tak powszechne. Wymiana zdań i sposobów nauki przez nas (i nowych) mogłaby nam pomóc. Jak i postronnym.
Po trzecie, uważam, że mamy też wystarczająco dużo siły i zasobów ludzkich. Każdy z nas zajmuje się tu czymś innym, więc utworzenie i rozwijanie tutaj treści (która też pomagałaby nam utrzymać się przy kontynuowaniu nauki języka) w dłuższej perspektywie nie byłaby tak problematyczna. Dodatkowo, to co proponuję, jest dużo lżejsze i prostsze w formie niż obecne kursy. I przy okazji, mogą być tworzone przez wiele osób, w różnym czasie.

Jest to dość poważna zmiana, ale jedyne co się zmienia to układ graficzny fora, a także - nowe miejsce dla naszej wesołej twórczości. Co myślicie? Ale odpowiadajcie szybko, nim przyjdzie Widsid i nas zje :D



Jeżeli gdzieś w którymś momencie zaczynam pisać trochę mniej składnie - wybaczcie, zacząłem przysypiać. :P

Pluur

Jestem za! Może to mi pomogłoby w motywacji do nauki niemieckiego.
  •  

Wercyngetoryks

Popieram, bo w końcu na poważnie wziąłem się za język obcy, więc byłbym może aktywny tam.
ChWDChRL
  •  

Henryk Pruthenia

A co ze starszymi użytkownikami, którzy się tym też zajmują trochę więcej? Ghoster, Widsid?

Úlfurinn

Jestem za.
Tylko uważam, że podpunkt b i c możnaby połączyć w jeden dział.
smrt zidum
  •  

Henryk Pruthenia

Ja osobiście uważam, że nie - w jednym miejscu mamy większe skupienie na tekst, a w drugim na sam proces nauki.

Co myśli reszta?

Ghoster

#6
[...........]
  •  

Henryk Pruthenia

Rzeczywiście, dałoby się połączyć Tłumaczenia i Praktyczną Naukę (albo Kursy i Praktyczną Naukę). Co do regulaminu - słuszna uwaga. Takim modem mogę być ja i po prostu usuwać takie śmietki. Nie są nam w ogóle potrzebne i nie tym ma zajmować się ten dział.