Język magijski [Kyon]

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Grudzień 24, 2017, 15:21:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Język magijski, język Maggów - sztuczny język używany (jeżeli Borlach się zgodzi) w Ajdynirze w mieście Magga (mag. Maggī). Wyrósł na bazie moich przemyśleń nad Meggą.

Jako lud, Maggowie mieli być żyć w jednym mieście Maggī, które byłoby też najważniejszym miastem ich monoteistycznej religii. Żyli by także w mniejszej czy większej diasporze w różnych miastach Ajdyniru, nigdzie jednak nie tworząc własnych osad.

Historycznie mieliby jakąś tam własną prowincję, ale odrzucili dogmat boskości imperatorów Ajdyniru, za co została im ta prowincja odebrana, i oszczędzone zostało tylko to jedno święte miasto.

Spółgłoski
m n (m n)
p b t d tˤ dzˤ k g q ɢ ʔ (p b t d ṭ ḍ k g q ġ ')
s sˤ ʃ x ħ h (s ṣ š x ḥ h)
ɬ (ḷ)
w r l j (w r l y)

Inną ważną cechą jest obecność częstych geminat, które w języku mówionym często przechodzą w spółgłoski zwarto-szczelinowe (szczególnie zębowe).
Samogłoski
ɪ i: ʊ ɯ: (i ī u ū)
æɪ ɑʊ (ay aw)
ɑ ɑ: (a ā)

Dyftongi są traktowane jak samogłoski długie. Coraz częściej zauważalna jest tendencja ich uproszczania w sylabie nieakcentowanej do /ɛ/ i /ɔ/.

Akcnet
Akcent pada na ostatnią samogłoską wyrazu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w ostatniej sylabie samogłoska jest krótka, a przedostatnia jest długa - wtedy akcent jest ściągany z tej samogłoski.

Gramatyka
Dawno temu, przodek język magijskiego był językiem charakteryzującym się fleksją wewnętrzną, teraz jednak system ten rozpadł się. Z pierwotnego systemuu deklinacyjnego ostały się tylko dwa przypadki: mianownik i biernik, przy czym ten ostatni łączy się aglutynacyjnie z poimkami. Ślady fleksji wewnętzrnej obecne są przede wszystkim w odmianie czasownika, a także dla części rzeczowników o nieregularnej formie liczby mnogiej, a nawet biernika. Dla większości słów jednak postać biernika zależy od tematu, a liczba mnoga tworzona jest aglutynacyjnie.

Rzeczownik
Istnieje parę klas deklinacyjnych rzeczowników. Dodatkowo rozróżnia się rzeczownika na mocne (posiadające nieregularną liczbę mnogą) i słabe (regularna liczba mnoga). Dodatkowo istnieje też ograniczona liczba rzeczowników krótkich - które mają nieregularną formę biernika.

Istnieje też kategoria określoności.

Czasownik
Czasownik charakteryzuje się przeplatanie form fleksyjnych i słów wspomagających (tworzy się dzięki nim wiele trybów, jak i jeden z czasów przeszłych). Dodatkowo istnieje też duża klasa czasownikó mocnych - które odmieniają się w nieregularny sposób. Istnieje też aglutynacyjna odmiana przez osoby, ale jest ona coraz rzadziej stosowana (za wyjątkiem może słów posiłkowych).

Co do tabelek i podobnych - wszystko będzie dostępne na wiki, jak Borlach zaakceptuje pomysł :)
Mam też prośbę do Ghostera - mógłbyś wymyślić jaki sensowny arabski zapis dla tego języka?

Borlach

Aťeaji ashi!

Niniejszym lud Maggów stał się kolejną częścią wspaniałego Imperium Ajdyniriańskiego, kolejnym z niezliczonych ludów żyjących pod berłem boskich władców z Djyazhoaru! Niechaj więc będą!
Mam nadzieje tylko, że Maggowie nie będą się parać jakowąś czarcią maggią xD (nieśmieszny żarcik, hehe)

Ale tak serio to bardzo fajnie to wygląda. Zastanawiam się tylko w jakiej części Imperium ich umieścić. Myślisz o przynależności magijskiego do jakiejś większej rodziny? Bo mógłby być na przykład jakimś bardzo odległym krewnym mhasalskiego, na takiej samej zasadzie jak starożytny egipski czy koptyjski to dalecy krewniacy arabskiego. Ewentualnie jakiś członek języków sarnackich. Jeśli tak to w obu przypadkach Magga znajdowałaby się gdzieś na północnym-zachodzie Ajdyniru.
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia

Raczej wolałbym by był izolatem. Jakbym miał się zajmować deprywacją wsteczną to chyba bym pomarł.

Ghoster

#3
[...........]
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Ghoster w Grudzień 24, 2017, 19:30:09
Zjadłem, to trzymaj.

m n (م ن)
p b t d tˤ dzˤ k g q ɢ ʔ (ف ب ت د ط ظ ك ج ق غ ء)
s sˤ ʃ x ħ h (س ص ش خ ح ه)
ɬ (ض)
w r l j (و ر ل ي)

ɪ i: ʊ ɯ: (ي و)
æɪ ɑʊ (ي و)
ɑ ɑ: (ا)

To wcale nie arabski z makijażem.
Dzięki!!!
Jak zobaczysz gramatykę, to zmienisz zdanie ;)

Kazimierz

Zapowiada się ciekawie, podoba mi się ta różnorodność ajdynirskich języków. Nazwa kojarzy mi się z tym :-P
A, i popraw literówkę w nazwie wątku.
  •  

Henryk Pruthenia

Jak na parę dni, to udało mi się w dość dużym stopniu rozwinąć ten język. Link do artykułu.

Udało mi się też ułożyć modlitwę dla religii Magów:

O Najwyższy!
Władco czasu i ziemi!
Klęczę przed Tobą, i składam w ofierze moją krew i los!

O Najczystszy!
Władco nieba i wody!
Podnoszę miecz wiary, i składam w ofierze mój dzień i noc!

O Jedyny!
Władco ludzi i stworzeń!
Widzę Twoje czyny dostatku, i składam w ofierze moje imię i honor!

Jesteś jedyny!
Nikt się Tobie nie równa!
Nikt nigdy nie stanie ponad Tobą!

Jesteś wielki!
Nikt się Tobie nie równa!
Nikt nigdy nie stanie ponad Tobą!

Jesteś dobry!
Nikt się Tobie nie równa!
Nikt nigdy nie stanie ponad Tobą!

Twoje imię zaniosę ku morzu,
Moje imię zetrze piasek.
Oddaje swój miecz.
Oddaję swój honor.

Nikt nigdy nie stanie ponad Tobą!
Qa Šaqataḍi!
Ḥayya laytiki qay dūraya
Qaš liṭi kayas qay ruya šatīqu quyki yamu qay ḥubban aṣūḥ!

Qa Šarayḥsāyataḍi!
Ḥayya šībawayki qay ūwḍan!
Qaš bawaniki qurbanšī haššī, qay ruya šatīqu quyki bayq qay kuyamnu!

Qa Šimqatataḍi!
Ḥayya xašuyiki qas waqarī!
Qaš liki bītayyaniki ḥawmuyi aqār, qay ruya šatīqu quyki āġīwu  qay ḷawu!

Imqatul šaymay!
Rūḥi ruya Lay sqitul šaym!
Rūḥi rūtaypa lišī inīš yīḥ!

Yīšaq šaymay!
Rūḥi ruya Lay sqitul šaym!
Rūḥi rūtaypa lišī inīš yīḥ!

Luṭu šaymay!
Rūḥi ruya Lay sqitul šaym!
Rūḥi rūtaypa lišī inīš yīḥ!

Qaš liki āġīwu sībaynyā haššī  yīḥiq, paypa quyki āġīwu adiyi.
Qaš quyki qurban ayra.
Qaš quyki ḷaw ayra.

Rūḥi rūtaypa lišī inīš yīḥ!

قاشقتظي
حيياليتكيقي دوريا
قش لطيكيص قي رياشتيقوقيكييموقي حببن صوح

قاشريحصايتظي
حيياشيبويكيقي ووظن
قش بونكيقربنشي هششي قي رياشتيقوقيكيبيق قي كيمنو

قاشمقتتظي
حيياخشيكيقص وقري
قش لكيبيتيينكيحومييقار قي رياشتيقوقيكياغيوو قي ضوو

مقتل شيمي
روحيريالي صقتل شيم
روحيروتيفالشي نيش ييح

ييشق شيمي
روحيريالي صقتل شيم
روحيروتيفالشي نيش ييح

لطوشيمي
روحيريالي صقتل شيم
روحيروتيفالشي نيش ييح

قش لكياغيووصيبينيا هششي  ييحق فيفاقيكياغيووديي
قش قيكيقربن يرا
قش قيكيضو يرا

روحيروتيفالشي نيش ييح