Język magijski, język Maggów - sztuczny język używany (jeżeli Borlach się zgodzi) w Ajdynirze w mieście Magga (mag. Maggī). Wyrósł na bazie moich przemyśleń nad Meggą.
Jako lud, Maggowie mieli być żyć w jednym mieście Maggī, które byłoby też najważniejszym miastem ich monoteistycznej religii. Żyli by także w mniejszej czy większej diasporze w różnych miastach Ajdyniru, nigdzie jednak nie tworząc własnych osad.
Historycznie mieliby jakąś tam własną prowincję, ale odrzucili dogmat boskości imperatorów Ajdyniru, za co została im ta prowincja odebrana, i oszczędzone zostało tylko to jedno święte miasto.
Spółgłoskim n (m n)
p b t d tˤ dzˤ k g q ɢ ʔ (p b t d ṭ ḍ k g q ġ ')
s sˤ ʃ x ħ h (s ṣ š x ḥ h)
ɬ (ḷ)
w r l j (w r l y)
Inną ważną cechą jest obecność częstych geminat, które w języku mówionym często przechodzą w spółgłoski zwarto-szczelinowe (szczególnie zębowe).
Samogłoskiɪ i: ʊ ɯ: (i ī u ū)
æɪ ɑʊ (ay aw)
ɑ ɑ: (a ā)
Dyftongi są traktowane jak samogłoski długie. Coraz częściej zauważalna jest tendencja ich uproszczania w sylabie nieakcentowanej do /ɛ/ i /ɔ/.
AkcnetAkcent pada na ostatnią samogłoską wyrazu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w ostatniej sylabie samogłoska jest krótka, a przedostatnia jest długa - wtedy akcent jest ściągany z tej samogłoski.
GramatykaDawno temu, przodek język magijskiego był językiem charakteryzującym się fleksją wewnętrzną, teraz jednak system ten rozpadł się. Z pierwotnego systemuu deklinacyjnego ostały się tylko dwa przypadki: mianownik i biernik, przy czym ten ostatni łączy się aglutynacyjnie z poimkami. Ślady fleksji wewnętzrnej obecne są przede wszystkim w odmianie czasownika, a także dla części rzeczowników o nieregularnej formie liczby mnogiej, a nawet biernika. Dla większości słów jednak postać biernika zależy od tematu, a liczba mnoga tworzona jest aglutynacyjnie.
Rzeczownik Istnieje parę klas deklinacyjnych rzeczowników. Dodatkowo rozróżnia się rzeczownika na mocne (posiadające nieregularną liczbę mnogą) i słabe (regularna liczba mnoga). Dodatkowo istnieje też ograniczona liczba rzeczowników krótkich - które mają nieregularną formę biernika.
Istnieje też kategoria określoności.
CzasownikCzasownik charakteryzuje się przeplatanie form fleksyjnych i słów wspomagających (tworzy się dzięki nim wiele trybów, jak i jeden z czasów przeszłych). Dodatkowo istnieje też duża klasa czasownikó mocnych - które odmieniają się w nieregularny sposób. Istnieje też aglutynacyjna odmiana przez osoby, ale jest ona coraz rzadziej stosowana (za wyjątkiem może słów posiłkowych).
Co do tabelek i podobnych - wszystko będzie dostępne na wiki, jak Borlach zaakceptuje pomysł

Mam też prośbę do Ghostera - mógłbyś wymyślić jaki sensowny arabski zapis dla tego języka?