Kyon, Epizod III: Deszcz

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Grudzień 31, 2017, 13:52:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Kyon
Epizod III: Deszcz

Spoiler


[Zamknij]

Zaczynamy Epizod III oraz Sesję I. Kyon w ostatnim czasie bardzo mocno się rozwinął, i nic nie wskazuje na to, by miał w najbliższym czasie zemrzeć. Każdy z nas wykonał kawał roboty, ale, Panowie, śmiem twierdzić, że zabawa zaczyna się dopiero teraz! Zanim jednak zaczniemy się dobrze bawić, muszę wytłumaczyć parę spraw.

Sesje
Sesje, to podetapy naszej gry. Będą one obejmować określony fragment "przyszłej historii" Kyonu (choć oczywiście, czasami głupio będzie zamknąć wszystko w pół akcji, i o ten rok-dwa do przodu ktoś się wychyli) i będziemy też mieli określony czas na akcję. Proponuję, by każda sesja obejmowała 50 kyońskich lat (~20 lat na Ziemi) i trwała równo dwa miesiące. Jest to czas, który nadaje pewne tempo, ale też nie zmusza nas do aż tak wielkiej pracy. Wolałbym, żeby nie naruszać tej normy, ale jeżeli ktoś wie, że nie wyrobi - to niech to jak najszybciej zgłosi! Jako herszt projektu, będę oczywiście poganiał ludzi do roboty!

Sesję będą odbywały się w oddzielnych wątkach.

Lista Sesji Epizodu III:

Surowce
Ze względu na młody wiek Kyonu, oraz brak zwierzątek i roślinek w przeszłości, musimy się poważnie zastanowić nad paliwami kopalnymi, jakie występują na Kyonie. Nie czuję się w tym jakoś wyjątkowo kompetentny, to pytam się Was: czy umiałby ktoś jakoś załatwić naukowo dla nas węgiel, ropę i gaz?

Tworzenie postaci, zdarzeń losowych, rozstrzyganie bitew
Jeżeli ktoś chce skorzystać, to przypominam o poradniku tworzenia postaci etc.: o tu. Praktyka póki co wykazała, że radzimy sobie świetnie i bez tego, ale, czasem może się przydać dla dodania elementu losowego.

Wiki
Na WikiKyonie będziemy opisywali stan państw, ich historię i etc. tylko do roku 8973. To co będzie się działo potem będzie przeze mnie wrzucane do specjalnych artykułów zawierających wydarzenia poszczególnych sesji. Tak będzie na pewno za Sesji I, bo zgaduję, że przy Sesji II będziecie wszyscy wiedzieli co i jak wyglądało.

Rozwój technologiczny
Następną sprawą jest rozwój technologiczny - musimy między sobą ustalić, czy będziemy szli w nierównomierny rozwój i późniejsze wyrównanie w jakimś z góry ustalonym roku, czy będziemy szli w wyścig zbrojeń? Przypominam - geopolityka Kyonu pozwala na dość znaczne zacofanie jakiegoś regionu, bo same regiony są tak ogromne, że nawet przy dużej sile trudno byłoby je ot tak zdobyć. Więc bardziej realistyczne zacofanie się niektórych regionów, a potem ich szybszy rozwój technologiczny byłby całkiem możliwy.

Realizm
Kyon jest światem o wielkich możliwościach, ale powinniśmy się trzymać zasady realizmu. Jest to rzeczywiście odmienny świat, ale powinniśmy wzorować się na tym, co działo się na Ziemi, a jeżeli chcemy pojechać z czymś po bandzie, to musimy znaleźć dobre wyjaśnienie by przekonać forumową społeczność, i też mnie.



To chyba na tyle, Epizod III uznaję za otwarty!

Úlfurinn

Studiuję chemię, więc o tym węglu coś tam powiedzieć umiem. xd
smrt zidum
  •  

Henryk Pruthenia


Henryk Pruthenia

Mamy mały problem z paliwami kopalnymi, wygląda na to, że nie będzie ani ropy, ani gazu, ani nawet węgla. Ale nie bójcie się! Będzie torf i będą drzewa.

Wynika z tego jednak mimo to fajna rzecz: Będziemy mieli szybciej maszyny parowe, ale ze względów na brak odpowiedniego paliwa, rozwój będzie bardziej zrównoważony i będziemy musieli poczekać na elektryfikację do epoki atomu.

Ale! Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły, jak rozwiązać Kyoński problem energetyczny, proszę o pomysły!

Borlach

Czyli co, wyższa technologia typu maszyny napędzane parą tylko dla elit, większość populacji będzie musiała obejść się bez niej. Tak nam się to teraz rysuje
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Widsið

Nie no, drzewa nie brakuje, tylko te parowe maszyny będą chyba mniej wydajne trochę, albo mniej "kompaktowe", tak że raczej o parowozach rozwijających wielkie prędkości musimy zapomnieć ;)
  •  

Todsmer

Jeszcze zostaje węgiel drzewny.
  •  

Henryk Pruthenia

Ano, zostaje, i rzeki, i geotermalna, i wiatr... ale to powiedzmy, nie od razu. Coś pokombinujemy do tego czasu :)

Pluur

Cytat: Henryk PrutheniaWynika z tego jednak mimo to fajna rzecz: Będziemy mieli szybciej maszyny parowe, ale ze względów na brak odpowiedniego paliwa, rozwój będzie bardziej zrównoważony i będziemy musieli poczekać na elektryfikację do epoki atomu.
Wow to jest zajebista idea (przy okazji będę musiał zmienić opisy Monarchii, bo były tam spore kopalnie węgla), jednak z tego co kojarzę ekologiczne wytwarzanie prądu to nie jest wcale nowy wynalazek, po prostu nie było wtedy potrzeby tego rozwijać, więc Kyon może być dużo czystszą planetą jeśli o to chodzi - rozwój technologii będzie wymuszał szukanie energii ze słońca, wody, wiatru, czy właśnie atomu.
Na świecie turbiny wiatrowe powstawały już w XIX wieku, nad ogniwami solarnymi też się już wtedy zastanawiano.
Myślę, że nie jest to przeszkoda nie-do-pokonania, możemy też postulować wcześniejsze ogarnięcie energii z atomów.
  •  

Henryk Pruthenia

Nie, energię z atomu nie możemy tak łatwo postulować. Rzeczywiście, nie będzie ani węgla, ani ropy, ani gazu, ale za to będą pożerane całe lasy - będzie to przez dość długi okres czasu tańsze i szybsze. Więc elektryfikacja może rozpocząć się szybciej, ale będzie powolniejsza - aż fizyce wymyślą turbiny. Sądzę, że lokalnie dość dobrym źródłem energii będą też rzeki, w szczególności te o większym przepływie. Będzie też dało się prędzej czy później bawić w energię geotermalną. Ale póki co, mamy dopiero X tysiąclecie, a my tu mówimy o XII jak nie XIII :P

Todsmer

Cytatturbiny wiatrowe powstawały już w XIX wieku
Na dobrą sprawę już w średniowieczu ;)

A energia wodna już w starożytności.
  •  

Úlfurinn

Kaalpaq już prawie cały opisany, może dzisiaj wrzucę ten nooblang na forum. xD
Jeszcze muszę tylko państwo opisać i zająć się historią.
smrt zidum
  •  

Henryk Pruthenia

Widziałem, trochę przeraza mnie zapis - ale w przykładach przynajmniej widać co się dzieje.

Úlfurinn

#13
Cytat: Henryk Pruthenia w Grudzień 31, 2017, 17:47:25
Widziałem, trochę przeraza mnie zapis - ale w przykładach przynajmniej widać co się dzieje.

Z zapisu najpewniej będzie trzeba zrezygnować i dać coś prostszego, (albo zerżnąc pismo eruckie), bo myślę, że system przypadkowy jest wystarczająco dziwny, a tworzenie pisma trójszeregowego w takim języku jest bardzo męczące.
EDIT
Być może rybrycki otrzyma taki zapis, ale najpierw będę musiał doprowadzić w tym do rozwoju, bo narazie jest prarybrycki
smrt zidum
  •  

Pluur

Cytat: Todsmer w Grudzień 31, 2017, 16:23:07
Cytatturbiny wiatrowe powstawały już w XIX wieku
Na dobrą sprawę już w średniowieczu ;)

A energia wodna już w starożytności.
Tak, tak, z tym, że chodziło mi tutaj już konkretnie o przerabianie sił natury na prąd.
  •