Język Ysański

Zaczęty przez 커래얟쓰, Marzec 18, 2018, 13:33:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

커래얟쓰

Dobra, chyba jestem gotów by przedstawić swój pierwszy język (albo nooblang), a właściwie to na razie jego podstawy. Tworzony był w zrębach już od dawien dawna, jako język bogów i stworzeń "pozaziemskich".  Z czasem uznałem że i śmiertelnicy się nim będą posługiwać- język kapłanów, dawnych kronikarzy, a nawet język używany na co dzień w niektórych częściach kontynentu. 
Pierwotnie był izolujący, miał być prosty, pozbawiony tych ,,niepotrzebnych" i ,,demonicznych" przypadków. Po jakimś czasie pojawiły się przypadki i się rozmnożyły najpierw do 12 potem do 31, żeby ostatecznie zamknąć się w liczbie 25. Kładłem tu nacisk na 2 rzeczy. Przede wszystkim mój język miał mi odpowiadać. Być pozbawionym elementów które zauważyłem w wielu językach naturalnych a które mi się nie podobają np. czasowników posiłkowych. Drugą rzeczą jest oryginalność, nie chciałem żeby był kalką istniejących języków. W konsekwencji część struktur, a przynajmniej tak mi się wydaje zbudowałem sam od podstaw. Wspominałem już o mojej inspiracji językami ugrofińskimi. Co faktycznie miało miejsce natomiast nie wiem na ile będzie to widoczne, bo ten język został nie raz i nie dwa zmielony przez nowe pomysły.
Jest to mój pierwszy język więc prosiłbym o podanie z czym wam się on właściwie kojarzy i czy faktycznie wyszedł a priori. Jestem bardzo nowy w tej branży i niedoświadczony, więc zdaje sobie sprawę że może okazać się niewypałem wymagającym gruntownych zmian ale się okaże ;)

Teraz merytorycznie:

PODSTAWY:

5 podstawowych słów:
Kel- tak/jasne.   Gek- nie.  Haru- ojciec.  Hare- matka.   Hnyxu/hnyxe- Odpowiednio dla mężczyzny/kobiety. Takie słówko którego się używa kiedy się walnie przypadkowo młotkiem w palec ;)

Ysański od ,,Ysa" [ɨzɐ]- mowa. Inna nazwa to Ysa hfatierg- ,,mowa z niebios" lub Ysa hfatiena czyli ,,mowa niebios"

-Szyk zdania: Poprawność zależy od obecności orzeczenia na początku zdania- VSO i VOS. Może się zdarzyć że w niektórych wypadkach będzie modyfikowany.
-Brak przedimków, rodzajników, spójników, przyimków.
-Budowa sylab- w swoich notatkach mam następujący schemat (C)(C)V(C)(C). Nie wiem czy on się utrzyma natomiast zdaje się że póki co jest aktualny.
-Wszystkie czasowniki i przymiotniki wywodzą się z rzeczowników.
-Nominatywno-akuzatywny
-Aglutynacyjno-fleksyjny? Sami ocenicie. Przeszedł już trochę modyfikacji więc nie skupiałem się na klasyfikacji.
-Akcent pada na drugą sylabę od końca. 99,9% przypadków. Zdarza się że pada na pierwszą lub ostatnią. Taki zdradziecki element dający gram nieregularności.
-Jedna koniugacja, dwie deklinacje. Regularne
-3 rodzaje- męski, żeński, nieokreślony. 4 liczby- pojedyncza, mnoga, zerowa, niezliczona. 3 osoby
-25(24?) przypadków
-Pismo- jeszcze nie opracowane. Znaczy było częściowo zrobione ale ja kretyn zrobiłem to przed opracowaniem fonologii, więc wylądowało w śmietniku. Alfabet będzie stworzony na zasadzie ,,jedna głoska-jedna litera". Aktualnie posługuję się transkrypcją łacińską

FONOLOGIA:

Spółgłoski:
C-  [ s ]
S-  [z]
K-  [k]
G-  [g]
T-  [t]
D-  [d]
Z-  [ts]
Ż-  [dz]
X-  [ks]
Ẋ-  [gz]
F-  [f]
V-  [v]
P-  [p]
B-  [ b ]
Ćh-  [ ʂ ]*   jak w tureckim ,,şah"
Ch-  [ ʃ ]*   jak w angielskim ,,shame"
M-  [m]
N-  [n]/[ŋ] (tylko przed ,,g")
L-  [l]
R-  [r]
Ĥ- 

  • H-  [χ]
    Samogłoski:
    A-  [ɐ]
    U-  [ø]
    E-  [ɛ]
    Y-  [ɨ]
    O-  [ɒ]
    I-   [ i ]/[j]  (jako ,,J" tylko w dyftongach)
    Dyftongi:
    ia, iu, ie, io, ai

    Dodatkowo każda samogłoska i dyftong mają swoje długie (podwojone) odpowiedniki: aa, uu, ee, yy, oo, ii, iaa, iuu, iee, ioo, aai.
    Geminaty- cc ss kk gg tt dd ff vv chch mm nn ll rr  ĥĥ

    Jak widać system jest dość bogaty
    Kontynuacja w najbliższej przyszłości
  •  

Henryk Pruthenia

Na razie większych uchybień nie ma, ale powiem Ci, że dziwny jest trochę brak /o/ przy obecności /ø/. No u niektóre zasady zapisu są trochę nazbyt udziwnione.

Można oczekiwać Owiec i Koni?

Kazimierz

#2
Ciekawie się zapowiada. Fajnie, że używasz IPA'y  :-) Jak dla mnie nie wygląda aż tak ugrofińsko z tego co widziałem. Ale przydał by się jakiś dłuższy tekst.

CytatC-  [ s ]
[nobbc][s][/nobbc]
Żeby nie trzeba było tych spacji stawiać  ;-)

CytatĆh-  [ ʃ ]*   jak w tureckim ,,şah"
Ch-  [ ʃ ]*   jak w angielskim ,,shame"
Czym to się różni?

CytatN-  [n]/[ŋ] (tylko przed ,,g")
Dlaczego nie przed "k"?
  •  

Ghoster

#3
[...........]
  •  

커래얟쓰

Cytat: Henryk Pruthenia w Marzec 18, 2018, 14:01:33
Na razie większych uchybień nie ma, ale powiem Ci, że dziwny jest trochę brak /o/ przy obecności /ø/. No u niektóre zasady zapisu są trochę nazbyt udziwnione.

Można oczekiwać Owiec i Koni?
Chodzi pewnie o chch. Zastanawiałem się czy nie dać chh, ale skoro jest tt to czemu nie chch. Specyficznie wygląda. Owce i konie jak najbardziej będą, nie wiem jeszcze tylko kiedy.

Cytat: Kazimierz w Marzec 18, 2018, 14:05:38
Ciekawie się zapowiada. Fajnie, że używasz IPA'y  :-) Jak dla mnie nie wygląda aż tak ugrofińsko z tego co widziałem. Ale przydał by się jakiś dłuższy tekst.

To mój pierwszy raz z IPA. I dla mnie to najtrudniejszy element procesu tworzenia, ale staram się używać. Ugrofińskość może dać osobie znać przy przypadkach :)
Pierwotnie miała być tylko głoska [n] ale przed [g] jakoś tak dziwnie brzmiało więc skorygowałem. Przed [k] dziąsłowe n jest moim zdaniem w porządku stąd tak a nie inaczej.
Różnica między "ch" a "ćh" jest taka że pierwsze to bardziej "sz" a drugie to coś między "sz" a "ś". Przynajmniej dla mojego ucha şah brzmi inaczej niż shame.
Cytat: Ghoster w Marzec 18, 2018, 14:29:33
Samogłoski bez sensu
Przyjrzałem się. Jak mówiłem sprawia mi ta głoskologia trudność.  Przeanalizowałem jeszcze raz i korekta mogła by wyglądać tak:
A-  [ʌ]     O-  [ɔ]
E-  [ɛ]     U-   [œ]
Y-   [Y]     I-   bez zmian
  •  

Pluur

Póki co ciekawie, acz wolałbym ujrzeć te twoje pismo, niż tą bardzo tureckowyglądającą transkrypcję! :D

CytatĆh-  [ʃ]*   jak w tureckim ,,şah"
Ch-  [ʃ]*   jak w angielskim ,,shame"
Nie znam się na fonetyce tureckiej, ale może chodzi o rozróżnienie [ʂ] od [ʃ]?
  •  

Ghoster

#6
[...........]
  •  

Pluur

Cytat: GhosterTureckiego nie znam, ale chodziłem z Turkami do różnych szkół przez cztery lata i wydaje mi się, że tureckie /sh/ idzie bardziej w stronę apikalnego (coś w stylu kastylijskiego hiszpańskiego albo greckiego "s").
Oh ci południowcy  ::-)
  •  

커래얟쓰

Cytat
Nie znam się na fonetyce tureckiej, ale może chodzi o rozróżnienie [ʂ] od [ʃ]?
Faktycznie, może nawet bardziej zbliżone do tego co chciałem osiągnąć. Dzięki już poprawiam.
Cytat: Ghoster w Marzec 18, 2018, 16:50:57
Nie poprzeglądałeś tego jak wyglądają systemy innych języków, co? xd Wpisz po prostu "Spanish/Finnish/Polish/Japanese/Hebrew phonology" w google, wejdź na wiki i zobacz jak są porozkładane. Załóż sobie najbardziej bazowe głoski (czyli /a e i o u/ najpewniej) i dodawaj nowe do tej grupy, z czasem jak się zainteresujesz głębiej fonetyką natlangów, to będziesz czuć, które systemy są zbilansowane. No i upewnij się, że wiesz co te znaki samogłoskowe znaczą.
Tureckiego nie znam, ale chodziłem z Turkami do różnych szkół przez cztery lata i wydaje mi się, że tureckie /sh/ idzie bardziej w stronę apikalnego (coś w stylu kastylijskiego hiszpańskiego albo greckiego "s").
Sprawdziłem, ale dalej tego zbytnio "nie czuję" :). Może przyjdzie z czasem Do zapoznawania się z brzmieniem wykorzystywałem to:
http://www.internationalphoneticalphabet.org/ipa-sounds/ipa-chart-with-sounds/
Fakt faktem że owe samogłoski mi odpowiadają brzmieniowo więc na razie muszą takie pozostać. A z turkami nie gadałem ale swojego czasu we wspaniałym stuleciu nasłuchałem się tego "ś" nazwijmy to i mi przypadło do gustu.
  •  

Borlach

CytatSprawdziłem, ale dalej tego zbytnio "nie czuję" :)
Nie martw się, ja też wciąż tego tak naprawdę "nie czuję" XD
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Úlfurinn

Ja też średnio ogarniam system samogłosek, a do tego nadal, mimo wielu rad i pomocy, jestem oporny na wiedzę z zakresu działania procesów fonetycznych. xD

A sam język może być ciekawy, podoba mi się ten szyk zdania, ale na razie nie mam za dużo na powiedzenia.

W sumie jedyne, do czego mogę się przyczepić to
CytatĆh-  [ ʂ ]
Strasznie to wygląda, kropka nad "c" (co byłoby analogiczne do x z kropką) wyglądałaby o niebo lepiej moim zdaniem.
smrt zidum
  •  

Todsmer

To aprioryk, nie musi mieć realistycznego systemu fonetycznego. Co więcej, nawet lepiej, żeby nie miał, oczywiście o ile autor umie to w jakiś sposób uzasadnić.

Co oczywiście nie znaczy, że nie warto dowiadywać się, jak wyglądają rzeczywiste systemy fonetyczne - taka wiedza zawsze procentuje, choć niewolnicze trzymanie się tych zasad nigdy nie jest najlepszym wyborem. Bardzo polecam taki wywiad początkującym twórcom (na sam początek wystarczy chyba nawet angielska wikipedia).
Wow, chyba znalazłem znakomite spolszczenie słówka research.

Ortografia paskudna.

Cytat[n]/[ŋ] (tylko przed ,,g")
Myślę że przed k też :)

EDIT:
Cytat: Úlfurinn w Marzec 18, 2018, 18:20:10
Ja też średnio ogarniam system samogłosek, a do tego nadal, mimo wielu rad i pomocy, jestem oporny na wiedzę z zakresu działania procesów fonetycznych. xD
No ja zawsze przy tworzeniu fonologii języka wchodzę na wiki -> artykuł IPA :)
  •  

Ghoster

#12
[...........]
  •  

Todsmer

Cytat: Ghoster w Marzec 18, 2018, 19:33:56
W jaki inny sposób miałoby się w konlangach coś 'uzasadniać', jeśli nie w odniesieniu do języków naturalnych?
"Bo tak chcę" powinno wystarczyć. Powinna oczywiście iść za tym wiedza, ale nie musi. Wiedza jest ważna w ocenie.

CytatZ Tobą, Tqr, to już dziesięć razy rozmawiałem i zdajesz się albo nie czytać, albo nie rozumieć mojej argumentacji, bo jeszcze ani razu nie odpowiedziałeś na nią sensownie.
Albo nie rozumiesz odpowiedzi :P

CytatNie wciskaj tych swoich pierdół o tym, że 'a prioryk' nie jest podparty absolutnie w niczym, bo jest tworzony przez człowieka żyjącego w społeczeństwie i mówiącego już przynajmniej jednym językiem, więc od punktów odniesienia uciec się nie da.
Język to dzieło sztuki. Od odniesienia się nie da uciec, jednak istnieje sztuka abstrakcyjna.

Cytat: Ghoster w Marzec 18, 2018, 19:33:56Jak ktoś stworzy konlang z ponad dwunastoma tysiącami spółgłosek, to jednak stwierdzisz, że jest to trochę sporo.
Tak. I pierwszym moim pytaniem będzie "Jak to uzasadnisz?" nie "Wypieprz to gówno".
  •  

Ghoster

#14
[...........]
  •