Prawosławna Polska

Zaczęty przez BartekChom, Wrzesień 20, 2011, 16:24:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

CytatInna uwaga jest taka, że o ile nie uległem błędnemu wrażeniu, w naszej historii Polska raczej bardziej dzieliła się na północ i południe niż na wschód i zachód, więc wepchnięcie Mazowsza do państwa Wiślan to spora zmiana.
To ciężki orzech do zgryzienia, bo wiemy, że Mazowsze językowo ciążyło na wschód, a jednocześnie politycznie było łatwiejsze do opanowania przez Polan - Wisła to mniejsza bariera niż Puszcza Jodłowa i Góry Świętokrzyskie.

Wisła to bardzo dobra - bo uzasadniona historycznie p/Vita Methodii - nazwa dla Południopolski!

I, jeszcze jedno, Połabopolska jawi mi się bardzo mnogośrodkowo; zresztą Mazowsze gdyby było w Wiślech, też zachowałoby do pewnego stopnia osobne stanowisko.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Feles

Niech to będzie zdecentralizowana Republika Federalna Polski ;-) .
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Towarzysz Mauzer

Chciałeś rzec, Związkowa Rzeczpospolita! ;)
No, chyba że w którejś z Polsk ostanie się królestwo (no, wskazuję tym, co mi chodzi po głowie, ale na carstwo mniejsze szanse, biorąc p/uwagę ludowy rodowód Wisły-Lechii).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Mścisław Bożydar

Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Feles

Cytat: Towarzysz Mauzer w Wrzesień 30, 2011, 19:08:07
Chciałeś rzec, Związkowa Rzeczpospolita! ;)
Nein, Genosse Mauser. Bundesrepublik Polen. Mit Hauptstadt Berlin, natürlich.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatJak to ludowy rozwój? :D
Braliśmy pod uwagę, że księstwo na Wiślech po chrzcie bizantyjskim zostaje zruszczone, a Wiślanie funkcjonują jako osobny etnos o charakterze chłopskim podobnie jak Słowacy przez setki lat wewnątrz Węgier.

CytatNein, Genosse Mauser. Bundesrepublik Polen. Mit Hauptstadt Berlin, natürlich.
Ni, komrat Weles, te może bỳt jìno Zwązkowa Reczpospelìta Polska, ji glawgardém bỳt - da, tad mog są sgodet - Birlin.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Mścisław Bożydar

Aha, rozumiem. Ja bym się raczej skłaniał ku temu, że głównym plemieniem byli Lędzianie.
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Canis

  •