Przyi mek za dla czasu

Zaczęty przez render, Sierpień 02, 2018, 11:44:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

render

#15
Dzięki za zdanie. Słyszałem, że kontekst nie może modyfikować znaczenia przyimka za, który w odniesieniu do czasu oznacza licznie podanego okresu od chwili mówienia. Np. za rok powiedziane w listopadzie oznacza listopad przyszłego roku, a czy to samo mogło by oznaczać za rok jako za rokiem trwającym, po jego skończeniu, jakiś moment za tym rokiem który trwa? Kontekst na to pozwala ale słownik Nie, czyli za rok od listopada jako za tym rokiem który trwa nie całe 365? Podobnie za tydzień jako za tym tygodniem za dzień itd. Nie tylko okres od chwili mówienia. Mówi się np. W sylwestra za rok? A co do programu tv to jeśli kończy się o 16:30 A zaczyna o 16 to mówiąc za tydzień w programie na koniec, to będzie 16:30 czyli koniec programu, bo 7x24h,czyli coś nie ok, chyba,że za tydzień rozumieć jako za tym tygodniem trwającym to by pasowało, tyle, że językoznawca powie, że to niepoprawne?
  •  

render

  •  

render

Bo jeśli w pwździerniku mówię "za rok" to poprawnym jest to uzywać  w znaczeniu w przyszłym roku np w styczniu?
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: render w Wrzesień 23, 2018, 13:20:52
Bo jeśli w pwździerniku mówię "za rok" to poprawnym jest to uzywać  w znaczeniu w przyszłym roku np w styczniu?
Tak, jak najbardziej.

spitygniew

Nieeee, za rok to we wrześniu-listopadzie.
P.S. To prawda.
  •  

render

Tak Też mówi mi polonista, że "za rok" to mniej więcej za 365 dni.
Tyle, że mi się wydaje, że za rok np. w październiku to za rokiem trwającym, powszechnie tak używają ludzie dlaczego  nie uznać tego za poprawne, jest to też logiczne?

A co z tym tygodniem w odniesieniu do programu za tydzień, w tym wątku?

  •  

render

Proszę o komentarz.

A może kontekst zmienia znaczenie słów. Np. Za rok w jakimś kontekście może oznaczać za tym rokiem kalędażowym, po tym roku jeśli mówię to w październiku, czy tylko za rok jako za około 365 dni?


  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: spitygniew w Wrzesień 23, 2018, 14:55:46
Nieeee, za rok to we wrześniu-listopadzie.
Serio, gdyby ktoś ci powiedział "Do zobaczenia za rok!" 31. grudnia 2018, to byś rzeczywiście pomyślał "Ogurwa, zobaczę ich dopiero 31. grudnia 2019! O.o"?

A autorowi odpowiadałem już siedem razy, ósmy raz nie chcę. Mam wrażenie, że autor chce usłyszeć odpowiedź potwierdzającą jego tezę i pyta do skutku.

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Dynozaur w Październik 05, 2018, 10:30:57
Włączyć tryb odstraszania?
Z zasady - nie. Ale widać, że gostek oczekuje odpowiedzi "Tak, nie można tak powiedzieć". Ale formy typu kalędaża mię urzekły, mimo wszystko.

render

Uważam, że kontekst może zmienic znaczenie słów "za rok",za tydzień, za dzień, nie musza być precyzyjne.
Dlaczego nie muszą byc precyzyjne, bo tak się przyjeło?Tak mi się wydaje
Zamykam temat dzięki za zdania.
  •  

render

Aha, Panie Henryk, a jak panu kolega powie w sylwester 2018 do zobaczenia za rok, to jak pan zrozumie grudzień 2019, czy tylko rocznikowo i wtedy styczeń 2019?:)
  •  

render

A może za tym rokiem, po tym roku ;-D
  •  

render

  •  

agentcooper

Jest sobota, 13:50, więc:
- zadzwoń do mnie za godzinę - zadzwoń koło 15
- zadzwoń do mnie za pół godziny - czekam na telefon o 14:20
- za dwa dni mam egzamin - egzamin odbywa się we wtorek
- za 48h mam egzamin - egzamin jest w poniedziałek
- za miesiąc spadnie śnieg - śniegu spodziewamy się w szeroko pojętym listopadzie
- jutro o tej porze będę jadł obiad - obiad jutro ok 13:30-14:00
- za miesiąc o tej porze będzie biało - 13 października będzie śnieg
- za rok kończę 27 lat - mowa o dniu urodzin, które mam w sierpniu
- za rok kupuję mieszkanie - chcę się przeprowadzić/ wziąć kredyt/ cokolwiek jesienią
- za 10 lat wysiądzie mi kręgosłup - chyba nie znamy dnia i godziny?

wszystko zależy od kontekstu jak i od odpowiedniego sprecyzowania czasu - 48h niekoniecznie oznacza dwa dni, tak jak też dodaniem "o tej porze" delikatnie zmieniany znaczenie, precyzując porę.

Myślę, że to wszystko, co można w tym temacie powiedzieć.
  •