Przyi mek za dla czasu

Zaczęty przez render, Sierpień 02, 2018, 11:44:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

BartekChom

Cytat: agentcooper w Październik 13, 2018, 13:56:16
Jest sobota, 13:50, więc:
- za dwa dni mam egzamin - egzamin odbywa się we wtorek
- za 48h mam egzamin - egzamin jest w poniedziałek

48h niekoniecznie oznacza dwa dni
Z ostatnim zdaniem mogę się zgodzić, z tym, czego nie zacytowałem, w większości tym bardziej, ale powiedziałbym, że za dwa dni to pojutrze, w poniedziałek. Jak rano, to mniej niż 48 godzin, ale (przeciwnie niż sugerujesz) nawet gdyby było po północy z soboty na niedzielę, a egzamin miałby być o szóstej rano w poniedziałek, to spodziewałbym się, że ktoś, komu nie zależy na dzieleniu włosa na czworo, powie, że egzamin będzie za dwa dni i najwyżej doda "a właściwie to już jutro, za dobę z małym hakiem".
  •  

agentcooper

Prawda, z drugiej strony, zależy jak kto liczy - a ja na przykład w liczeniu się pomyliłem :)

Miałem na myśli to, że egzamin za dwa dni wypada drugiego dnia licząc od jutra, a egzamin za 48h jest w poniedziałek o 14. Ot, napisałem i nie sprawdziłem, wybaczcie błąd.
  •  

render

Dzięki za odpowiedź.
Za rok kończę 27 lat, mówisz o sierpniu, nie ma pełnych 365, więc dlaczego mówisz za rok. Gdzie tak zostało ustalone?A może za rok oznacza za tym rokiekm, po tym roku, czy tylko za ok 365 dni?Co z sylwestrem i za tydzień w odniesieniu do programu tv?
  •  

Henryk Pruthenia

Uwagą, uwaga!

Zasady języka nie zostały przez nikogo i nigdzie ustalane.

Po prostu.

render

Jest przecież słownik, w którym ustalono zasady znaczenia słów.

A co powiesz jeśli we wtorek powiem, za tydzień w poniedziałek? Jest to poprawne, czy tydzień liczyć od wczorajszego poniedziałku, czy też tydzień od wtorku i doprecyzowanie, że chodzi o poniedziałek? Jak to rozumiesz?
Dzięki za zdanie.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: render w Październik 16, 2018, 07:42:16
Jest przecież słownik, w którym ustalono zasady znaczenia słów.
Z tego co wiem, to spisano ich znaczenie. I to dość często niedokładnie.

agentcooper

Cytat: render w Październik 16, 2018, 07:42:16
Jest przecież słownik, w którym ustalono zasady znaczenia słów.

A co powiesz jeśli we wtorek powiem, za tydzień w poniedziałek? Jest to poprawne, czy tydzień liczyć od wczorajszego poniedziałku, czy też tydzień od wtorku i doprecyzowanie, że chodzi o poniedziałek? Jak to rozumiesz?
Dzięki za zdanie.

Prawda to, co napisał kolega wyżej - słownik to tylko spis/ opis.

Widać, że bardzo chcesz, żebyśmy potwierdzili, że zarówno za + miara czasu oznacza dokładnie po upływie miary czasu , ale niestety w uzusie nie zawsze tak to wygląda.

Jeśli dziś powiem za tydzień w poniedziałek... nie, po prostu bym tak nie powiedział. Ale na pewno chodziłoby o przyszły poniedziałek, bo jak inaczej?
  •  

Kazimierz

CytatJest przecież słownik, w którym ustalono zasady znaczenia słów.
Ty serjo uważasz, że język powstał tak, że ktoś se napisał słownik, wymyślił gramatykę i kazał wszystkim tego używać?
Otóż nie, języki powstały spontaniczne i rozwijały się przez wieki. A słownik to jedynie spis słów będących w użyciu. Słowo najpierw powstaje i się rozpowszechnia, a potem trafia do słownika (no chyba, że to słownik kaszubskiego :p )
  •  

render

Ok, zgadzam się, znaczenia słów wykształciły się przez  pokolenia i zostały spisane w słowniku.

Co do przyimka za, to nie chcę usilnie zmieniać jego znaczenia.
Wydaje mi się, że w niektórych kontekstach logiczniej jest używać "za" w znaczeniu np. za tym rokiem, po tym roku, itp. Nie może istnieć kontekst, który zmieni znaczenie przyimka za?Lepiej precyzuje czas, niż sztywne za ok 365 dni, podobnie za tydzień jako za tym trwającym tygodniem. Np. za rok w maju, jak zrozumiesz, jeśli potraktujesz "za" jako po trwającym roku, za nim to będzie to logicznie.

Inaczej rozumieć za tydzień w poniedziałek od dzisiaj, liczę tydzień od poniedziałku, który minął lub od dzisiaj liczę tydzień i precyzję, że jednak chodzi o poniedziałek, a którą  wersję wybierasz to już twoja głowa.
  •  

Úlfurinn

> Wchodzę na konlangera
> O, nowy post
> O nie, znowu nudy, znowu piszą w tym gównie Przyi mek za dla czasu... :(

Też tak macie? xD
smrt zidum
  •  

Pluur

Widzę, że odstraszanie coraz bardziej włączone. Jesteście okropni.
  •  

Henryk Pruthenia

Wybacz, ale ja bym tu naprawdę nie interweniował.

Odpowiedź została podana około stu siedemdziesiąciu razy, a pytanie dalej to samo jest zadawane.

Úlfurinn

Okropne to są 3 strony tego tematu i to, że za każdym razem, kiedy wchodzę na konlangera z nadzieją przeczytania jakiejś ciekawostki okazuje się, że tylko w tym temacie pojawiły się nowe posty xD
smrt zidum
  •  

Caraig

Cytat: Pluur w Październik 17, 2018, 21:54:20
Widzę, że odstraszanie coraz bardziej włączone. Jesteście okropni.

Jakie odstraszanie? Przecież widać, że kolega render stara się wyperswadować tylko odpowiedź, którą chce usłyszeć i już to się robi nudne. Chyba trochę jesteś przewrażliwiony.
  •  

커래얟쓰

Cytat: Úlfurinn w Październik 17, 2018, 22:34:10
Okropne to są 3 strony tego tematu i to, że za każdym razem, kiedy wchodzę na konlangera z nadzieją przeczytania jakiejś ciekawostki okazuje się, że tylko w tym temacie pojawiły się nowe posty xD
Eee mnie bardziej męczy narzecze wysokopolskie
  •