język preendutrio

Zaczęty przez Jasiek13, Sierpień 12, 2018, 19:15:56

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jasiek13

To mój trzeci język.
Ten język to połączenie lëcÿ i T2, w tym pierwszym występował podmiot uprzedni, jest to powtarzanie podmiotu w każdym zdaniu składowym, ale jak można zauważyć w translacji bajki "owca i konie" w pewnym momencie podmiotem przestała być owca, od pewnego momentu podmiotem został koń, to jest podmiot uprzedni.
Charakteryzować ten język będą podmioty uprzednie, brak spójników i nowy element odmiany czasownika, czyli kanjut, czyli coś co mówi jaki jest następny spójnik. Odmiana rzeczownika i czas, liczba, osoba czasownika są zapisywane w zdannikach. Język posiada 3 alfabety:
-loan- słowa zapożyczone i nazwy własne
-trad- rdzenie słów
-con- zdanniki i elementy fleksyjne
W fonetyce trad i con mamy samogłoski w 3 trybach:
-zwykły (bez zmian)
-duo (każda samogłoska po innej samogłosce zostaje przedłużona. Gdy po tej samej obie samogłoski zostają skrócone i ton zostaje obniżony o 1 stopień)
-zmiękczenia (akcent poboczny pada wówczas na pierwsze zmiękczenie do którego dochodzi gdy po spółgłosce znajduje się samogłoska i, lub e. Głoska zmiękczana jest wówczas przedłużana do 2 swoich długości)
Szyk zdania: Orzeczenie, dopełnienie, podmiot, zdannik.
Przez przypadki odmieniają się rzeczowniki.
M.-mianownik
D.-dopełniacz
C.-celownik
Ab.-ablatyw
Al.-allatyw
B.-biernik
Msc.-miejscownik
N.-narzędnik
C.-caritativus
Co.-Comitativus
W.-wołacz

końcówi dla rzeczowników: (l. pojedyncza-podwójna-mnoga)

  • M. -пофп-фпофп-юпофп
  • D. -пфоп-фпфоп-юпфоп
  • C. -пзго-фпзгп-юпзго
  • Ab.-пззп-фпззп-юпззп
  • Al.-пзюп-фпзюп-юпзюп
  • B. -пюзп-фпюзп-юпюзп
  • Msc.-пбзп-фпбзп-юпбзп
  • C. -пзбп-фпзбп-юпзбп
  • Co.-пбоп-фпбоп-юпбоп
  • W. -побп-фпобп-юпобп
Stopniowanie przymiotników jest bardzo proste. Występują 2 stopnie. Stopień równy i wysoki. Stopnia wysokiego używamy do porównań i aby powiedzieć, że coś jest naj. W stopniowaniu ważny jest rodzaj. Przymiotniki oceniające mają rodzaj nieokreślony (r.i.) pozostałe mają taki sam rodzaj jak rzeczownik który opisują, a rzeczowniki w tym języku mają ten sam rodzaj co w języku polskim.
Czasowniki mają stronę czynno-zwrotną i bierną. Aby z czynno-zwrotnej zrobić stronę zwrotną po czasowniku dodajemy odpowiedni zaimek zwrotny.
Szyk zdannika:
przypadek podmiotu-|-osoba podmiotu-czas-rodzajowo-osobowy element orzeczenia

Str. Czynno-zwrotna:
Tryb Rozkazujący-юзг
T. Oznajmujący-юог
T. Przypuszczający-юфг

Str. Bierna:
T. Rozkazujący-юзп
T. Oznajmujący-юоп
T. Przypuszczający-юфп

Powyżej zapisano końcówki fleksyjne dla czasownika.

Kanjut (na początku czasownika):
I-поз
Lub-пзо
Albo-пюо
Ponieważ-пою
Jeżeli-пгю
Nie-пюг


Lista końcówek jakie należy dodać do przymiotnik, aby był w stopniu wysokim. Dokładnie takie same elementy osobowo-rodzajowe posiada czasownik.
Liczba pojedyńcza:

  • r.m. -пш
  • r.ż. -пщ
  • r.n. -юш
  • r.i. -пп
Liczba podwójna:

  • r.m. -юп
  • r.ż. -зп
  • r.n. -пб
  • r.i. -пп
Liczba mnoga:

  • r.m. -пю
  • r.ż. -бз
  • r.n. -юп
  • r.i. -пп

Czasy:
Zaprzeszły-цз
Przeszły-цю
Teraźniejszy-цг
Przyszły-цп
Poprzyszły-цш

Czasu zaprzeszłego i poprzyszłego używamy gdy i tylko wtedy gdy opowiadamy. Np. Coś się stało, bo ktoś coś zrobił.
Część przed przecinkiem to czas przeszły, po przecinku zaprzeszły, bo stało się to przed rzeczą w czasie przeszłym.


Osoby:
(osoba-zaimek osobowy-zaimek dzierżawczy-zaimek zwrotny)
Ja-kara-wakara-deh
Ty-kora-wakora-rrekt
On-karo-wakaro-fukuta
Ona-koro-wakoro-fukuta
Ono-kororo-wakororo-fukuta
My (z osobą do której mówimy)-karoro-wokaroro-rrekit
My (bez osoby do której mówimy)-nakoto-wonakoto-rrekit
Wy-kokoto-wokokoto-rekit
Oni-tokoka-wotokoka-rekit
One(r.ż.)-rakoka-worakoka-rekat
One(r.n.)-rokoka-worokoka-rekat

Liczby:
-pojedyncza
-podwójna
-mnoga

Zaimek zwrotny odmienia się przez osoby i rodzaje.
Osobę bierze od orzeczenia, a rodzaj od podmiotu, bądź podmiotu uprzedniego.
Zaimek zwrotny nie może mieć rodzaju nieokreślonego.

Rodzaje:
r.m.
r.ż.
r.n.
r.i. (nieokreślony)

•loan:
A-a
O-o
U-u
I-i
Y-y
N-n
Z-z
M-ɱ
B-b
S-s
D-d
R-r
T-t
K-k
L-l
P-p
J-ʝ
H-h
G-G

•Trad:
a-a
â-a:
å-ɐ
æ-æ
r-ɾ
rr-ɹ:
e-e
ë-ɜ
o-o
œ-œ
i-i
y-y
u-u
b-b
p-p
l-l
k-k
j-j:
h-ħ
g-G
f-f
t-t
z-ʐ
n-ŋ:
ñ-ɲ
m-m
c-c
s-s
w-β:

•Con:
П-a
О-o
Г-e
Ш-u
Щ-y
З-k
Х-g
Ц-l
Ф-f
Ю-H
Б-i

Język będzie kontynuowany  :-
  •  

Úlfurinn

smrt zidum
  •  

Jasiek13

Przymiotnik się nie odmienia bo po co jak ma mieć ten sam przypadek co rzeczownik? Deklinacja zaimka zwrotnego to mój test językowy, jak źle wyjdzie to usunę tą deklinację zaimka zwrotnego.
  •  

Úlfurinn

Jak sobie wyobrażasz zdanie z odmiennem zaimkiem zwrotem?
smrt zidum
  •  

Jasiek13

A jak anglik wyobraża sobie zdanie z rzeczownikiem odmiennym przez 29 przypadków?
  •  

Úlfurinn

Nie wiem, przedstaw mi zdania z odmianą zaimka zwrotnego
smrt zidum
  •  

Jasiek13

Język jest w trakcie tworzenia. Co myślisz zatem o tym, aby zaimek zwrotny zamiast odmiany przez przypadki był odmieniany przez osoby?
  •  

Úlfurinn

smrt zidum
  •  

Jasiek13

Dobra.  :-)
Co sądzisz by zastosować w tym języku osoby z języka T2?
  •  

Caraig

Dlaczego takie szczątkowe informacje? W ogóle nie opisałeś tych mniej oczywistych terminów. To ja może zrobię listę pytań dla ułatwienia:
1. Co to jest podmiot uprzedni?
2. Można jakieś przykłady tego kanjuta?
3. Piszesz, że ma trzy alfabety. Można je gdzieś obejrzeć?
4. Do czego służą te "tryby" samogłosek?

Cytat: Jasiek13 w Sierpień 12, 2018, 19:36:11
Przymiotnik się nie odmienia bo po co jak ma mieć ten sam przypadek co rzeczownik?
Redundancja jest bardzo częstą cechą języków naturalnych. Oczywiście nie oznacza to, że przymiotnik musi się odmieniać.
  •  

Jasiek13

1. Ten język to połączenie lëcÿ i T2, w tym pierwszym występował podmiot uprzedni, jest to powtarzanie podmiotu w każdym zdaniu składowym, ale jak można zauważyć w translacji bajki "owca i konie" w pewnym momencie podmiotem przestała być owca, od pewnego momentu podmiotem został koń, to jest podmiot uprzedni.

2. Jeżeli aklu to czasownik w takim zdaniu złożonym a^b, gdzie aklu jest w zdaniu a. To spójnik i zostaje doczepiony na końcu, więc poprawnie jest akluпо. Czasownik zawiera w sobie następny spójnik.

3.Są w trakcie tworzenia. Dzisiaj, lub jutro będą całe.

4. Naprawdę nie chcę mi się pisać przy każdym wyrazie wymowy, a to mi ułatwia sprawę i będę musiał pisać jedynie przy wyjątkach.

Ps.
Dzięki za zwrócenie uwagi na błędy.  :-)
  •  

Jasiek13

Zachęcam do komentowania  :-)
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Jasiek13 w Sierpień 12, 2018, 21:59:55
Zachęcam do komentowania  :-)
Strasznie chaotycznie wszystko prowadzisz, ale jak na początek przynajmniej niesztampowo. Mam wrażenie, że czasami są jakieś braki w wiedzy lingwistycznej, ewentualnie po prostu nie przyzwyczajenie się do językoznawczej nowomowy.

Starasz się według mnie też za bardzo udziwniać, przy czym robisz to na siłę trochę - vide nazwy własne języków, które są po prostu inne bez żadnego uzasadnienia. Gdyby to były procesy fonetyczne, albo tłumaczenia nazw, byłoby spoko.

Mam wrażenie, że jesteś ma drodze ku dobremu, więc życzę wytrwania na tej drodze!

Jasiek13

Fakt, trochę mało się znam na językach i dzięki. :-)
Ps.
Skoro w tym dziale mają być języki nie oparte na innych, to ich udziwnianie powoduje, że jeszcze mniej przypominają naturalne.
  •  

Henryk Pruthenia

Udziwnianie samo w sobie nie jest złe, chodzi o coś innego: musi być w tym wszystkim zasada.

Nie chodzi o kopiowanie 1:1 tego co już było, ale jednak gramatyka języka to zbiór zasad rządzących kodem.

A przykład masakrowania nazw własnych jest chyba najbardziej jaskrawym tego przykładem.