A gdyby tak...?

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Wrzesień 27, 2018, 22:07:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Wstajesz rano.
Idziesz srać.
Kap, kap (to są siki). A potem spłukujesz wodę.

Wchodzisz na konlangera, i widzisz... no właśnie nic! Nic się nie dzieje. Czasem tylko jakiś post w wysokopolszczyźnie, i jedyne z czego się śmiejesz to Wielki zderzacz obojęciaków. Potem ktoś odpowiada niemrawo na twój konlang, nad którym pracowałeś parę godzin. "Nie no, serjo, ładne, ładne". Czasem ktoś da pochwalisza, ale NIE MOŻESZ TEGO SPRAWDZIĆ, BO SIĘ JUŻ NIE DA.



ALE JA MÓWIĘ DOŚĆ!
KÓNIEC!!!

Czas rozruszać forum.

A gdyby zamiast tego, zacząć coś robić? Cokolwiek? Też tak sądzisz? Chcesz, by forum kwitło?

TO WEŹ SIĘ DO ROBOTY!

I daję CI właśnie do tego okazję.

Otóż zapraszam Was wszystkich (WSZYSTKICH, TODSMER, MASZJO, KAZIMIERZ, DYNOZAUR, GARAIC, TEKIUER, CANISEŁ, ROBLACH, WAJLOR, TORKAN, KREWETEK!) do mojego projektu. Brak wzięcia w nim udziału równa się banowi i kasacji konta., Dodatkowo zdelegalizuję japońską muzykę na dyskordzie.

Jakie są zasady?
Proste!

Tworzymy wszyscy język aposterioryczny! A dokładniej - germalng.
>Ale Henryku, ja nie umiem nawet po angielsku. Nie zrobię germlanga.
NIC MIĘ TO NIE OBCHODZI. NIC SIĘ TU NIE DZIEJE, CZAS Z TYM SKOŃCZYĆ!

Otóż, robimy konlang germański, a potem robimy zawody. Będą (nasze ulubione!) ankiety i głosowanka w kategoriach:
1. Najbardziej gocki język.
2. Najbardziej niemiecki język.
3. Najbardziej angielski język.
4. Najładniejsza ortografia.
5. Najładniejsza wymowa.
7. Najprzystojniejszy twórca.

Niestety, nie mogę obiecać, że wybory będą uczciwe, a wyniki zfałszowane. Jest nawet, mogę otwarcie powiedzieć, duże prawdopodobieństwo, że będą sfałszowane, i wygram w ostatniej kategorii. Życie!

>Ale, ale! Ja serjo nie umiem w germlangi. Nie znam się, nie wiem co i jak robić. Ta gramtyka jakaś dziwna jest, te mocne czasowniki - jak to zrobić?????????????

Otóż pomagam! Mam rozwiązane wszystko! Dam załącznik z tabelką, w której są wyszczególnione wszystkie poszczególne strony. No i pyk! Jest tam na dole taki załącznik. Można symulować. No i też polecam tę stronę: https://en.wikipedia.org/wiki/Germanic_strong_verb#Proto-Germanic Masz czasownik.

>No tak, a rzeczownik???????? To trudne jest, przypadki som.

Proszę bardzo!
https://en.wiktionary.org/wiki/Category:Proto-Germanic_nouns_by_inflection_type

Tu macie typy deklinacyjne na przykładach.

>A procesa fonetyczne??? TO trudne jest, ja nie znam się.

A to wpisz "sąd czędżys from proto dżermanik tu langłydź nejm i masz. I ściągaj, pomyśl coś.

>Ale mi się nie chcę :<<<<<

To ban. Wybacz, ale trzeba.




Ale na serjo.
Jesteście mało aktywni, i w ramach rozruszania forum proponuję konkurs na najlepszy germlang. Będą oceniane różne rzeczy, mam nadzieję, że się spodoba.
Henryk Pruthenia

Úlfurinn

smrt zidum
  •  

Caraig

Oficyalnie dołączam.

Vae victis!
  •  

Kazimierz

  •  

Henryk Pruthenia



Jest już nas czworo!
A czworo to już banda!

Borlach

#5
Za pastę i obrazek leci pochwalisz, śmiechłem i szanuję! Za forumomema z Drumpfem też xD
Dałbym dwa pochwaliszę za delegalizację japońskiej muzyki ale ustawa nie przewiduje :c
CytatOtóż zapraszam Was wszystkich (WSZYSTKICH, TODSMER, MASZJO, KAZIMIERZ, DYNOZAUR, GARAIC, TEKIUER, CANISEŁ, WAJLOR, TORKAN, KREWETEK!) do mojego projektu.
A GDZIE JA TU KURWA JESTEM WWYMIENIONY?? ?? !! SKANDAL. ŻAŁOSNE ZACHOWANIE PONIŻEJ WSZELKIEGO POZIOMU KRYTYKI. NESZYJSKI PODLUDŹ. ŻĄDAM SATYSFAKSCJI 11111
CytatTworzymy wszyscy język aposterioryczny! A dokładniej - germalng.
>Ale Henryku, ja nie umiem nawet po angielsku. Nie zrobię germlanga.
NIC MIĘ TO NIE OBCHODZI. NIC SIĘ TU NIE DZIEJE, CZAS Z TYM SKOŃCZYĆ!
Problemem nie jest nawet sam germlang TFU! (chociaż nie cierpię współczesnych języków germańskich, z chlubnym wyjątkiem islandzkiego) tylko o to że aposterioryk - nigdy jeszcze nie robiłem aposterioryka i nie mam pojęcia jak miałbym się za to zabrać.

Nawet bym wziął udział, ale dostalibyście cudownie zgwałconego germlanga w stylu: "co by było gdyby wikingowie mówiący w staronordyckim opłynęli Afrykę, zatrzymali się na Madagaskarze i osiedli gdzieś między Indiami a Iranem". Ewentualnie plemię proto-germańskie/staroangielskie które tak się schlało na imprezie, że postanowiło powędrować na wschód w poszukiwaniu wschodu słońca i obudziło się następnego dnia gdzieś u podnóża Himalajów. Nie chcecie tego :P   
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Todsmer

Lol, może pociągnę panoński (jak kto nie pamięta: Łomeṅ' beiv teib cemot' caṇ̌ jeic' ṇ̌on ez' caṇ̌ łag'. :P )
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Borlach w Wrzesień 28, 2018, 00:16:31
Za pastę i obrazek leci pochwalisz, śmiechłem i szanuję! Za forumomema z Drumpfem też xD
Dałbym dwa pochwaliszę za delegalizację japońskiej muzyki ale ustawa nie przewiduje :c
Zaraz dam specjalny oddzielny post, którego będziesz mógł zapochwaliszować :P
Cytat: Borlach w Wrzesień 28, 2018, 00:16:31
CytatOtóż zapraszam Was wszystkich (WSZYSTKICH, TODSMER, MASZJO, KAZIMIERZ, DYNOZAUR, GARAIC, TEKIUER, CANISEŁ, WAJLOR, TORKAN, KREWETEK!) do mojego projektu.
A GDZIE JA TU KURWA JESTEM WWYMIENIONY?? ?? !! SKANDAL. ŻAŁOSNE ZACHOWANIE PONIŻEJ WSZELKIEGO POZIOMU KRYTYKI. NESZYJSKI PODLUDŹ. ŻĄDAM SATYSFAKSCJI 11111
Oj, wielki błąd z mej strony! Jak to mawiali starorzytni Rzymianie mea cupa. Poprawiłem!!!
Cytat: Borlach w Wrzesień 28, 2018, 00:16:31
CytatTworzymy wszyscy język aposterioryczny! A dokładniej - germalng.
>Ale Henryku, ja nie umiem nawet po angielsku. Nie zrobię germlanga.
NIC MIĘ TO NIE OBCHODZI. NIC SIĘ TU NIE DZIEJE, CZAS Z TYM SKOŃCZYĆ!
Problemem nie jest nawet sam germlang TFU! (chociaż nie cierpię współczesnych języków germańskich, z chlubnym wyjątkiem islandzkiego) tylko o to że aposterioryk - nigdy jeszcze nie robiłem aposterioryka i nie mam pojęcia jak miałbym się za to zabrać.
No i właśnie o to chodzi! Nie masz bladego pojęcia, i nam to w ogóle nie przeszkadza!
Ogólnie zasady są proste: bazą jest to, jakie wyjściowe brzmienie chcesz osiągnąć. Możesz wziąć parę słów (np. ciekaw jesteś, czemu jest night, i wchodzisz na angielski wikisłownik, sprawdzasz etymologię. I starasz się to jakoś po swojemu odtworzyć. Albo np. (często sam tak mam) wpada mi do głowy jakieś słowo. Np. niüz z nahts. To starasz się jakoś do tego dojść. Pierwsze co robisz, to wzdłużasz a przez wypadnięcie "h". Masz nāts. Potem chcesz szczelinówkę. Więc ts > s. Masz nās. Ale chcesz /z/, to udźwięczniasz (w wygłosie się zdarza, w angielskim chociażby!), więc masz już nāzistów. Teraz masz długą samogłoskę. Wielki skarb! Można ją łatwo rozbić na dyftong, skrócić, etc. Możesz to też uzależnić od otwartości lub zamknięcia sylaby (a potem wywalić samogłoskę z następnej sylaby, a mieć fajną alternację, polecam), tu zróbmy przejście /ā/ > /ɑ:/ > /ɑə/. Tu teraz możemy wzmocnić drugi człon, mamy /ɑə/ > /ɑe/. A potem > /oe/. Z tego już /øʏ/. Potem zamieniasz dyftong z wstępującego na zstępujący (np. otwarcie sylab) i masz /jø/. /ø/ > /ʏ/. I masz niüz. I teraz proces zastosuj do wszystkiego co jest. Całego języka. Polecam też zacząć od tekstu, np. Owcy i koni, bo łatwo znaleźć do niego leksykon. I też na bieżącą potrzebę dodajesz np. odmianę czasownika w czasie teraźniejszym i po prostu starasz się wyprowadzić gramatykę z prajęzyka. Tyle.

To, jak potrafisz przekształcić język może dać naprawdę wielką satysfakcję, często robię aprjoryki, i prezentuję tu ledwie 1/3 z nich. Bo samo spojrzenie na tekst i swoją pracę jest przyjemne. No i też otwiera nowe możliwości, np. tworzenie rodzin języków aprjoryków (bo widzisz jak się rozwijają języki, umiesz to symulować, zrozumieć, że języki potrafią obrać kierunek, różne języki potrafią w różny sposób rozwiązać ten sam sposób (w germańskich np. masz dylemat - co zrobić z długimi samogłoskami i geminatami? Wiele germańskich rozwiązało to na naprawdę różne sposoby, czasem zadziwiająco zbieżne; albo też: z jotyzacją?).

Cytat: Borlach w Wrzesień 28, 2018, 00:16:31Nawet bym wziął udział, ale dostalibyście cudownie zgwałconego germlanga w stylu: "co by było gdyby wikingowie mówiący w staronordyckim opłynęli Afrykę, zatrzymali się na Madagaskarze i osiedli gdzieś między Indiami a Iranem". Ewentualnie plemię proto-germańskie/staroangielskie które tak się schlało na imprezie, że postanowiło powędrować na wschód w poszukiwaniu wschodu słońca i obudziło się następnego dnia gdzieś u podnóża Himalajów. Nie chcecie tego :P   
Ale właśnie czegoś takiego oczekujemy! Germański, który został poddany strasznym wpływom! Możesz np. Gotów osiedlić w Anatolii, i stworzyć germańskich Galatów! Język poddajesz wpływom j. pahlawi, bowiem byli częścią Imperium Perskiego, nowymi Nieśmiertelnymi, czy kim tam chcesz, przejęli leksykę z wojskowości... To tylko jeden projekt. Albo wikingowie na Sycylii poddani wpływom arabskim. (Też polecam trochę upodobnić język do jakiegoś, który się lubi, starając się zachować spójność systemu. Wychodzą ciekawe projekta!).
Cytat: Борівой w Wrzesień 28, 2018, 00:17:06
Lol, może pociągnę panoński (jak kto nie pamięta: Łomeṅ' beiv teib cemot' caṇ̌ jeic' ṇ̌on ez' caṇ̌ łag'. :P )
Co Ty, na łatwiznę chcesz pójść?! Panie Todsmeru, czas ruszyć głową i postarać się coś nowego wymyślić! :P
Choć z drugiej strony, gdyby odświeżyć ortografię i pokombinować... no, no!

Henryk Pruthenia

#8
DELEGALIZACJA JAPOŃSKIEJ MUZYKI NA DYSKORDZIE DLA PANA BORLASZA.
ALBO BONLASZA, ROZUMIECIE - DOBREGO LECHITY, HE HE

Ach, no i też dla osób, które lubią się bawić aposterioryki (rada ogólna, nie tylko na ten projekt), polecam się zabawić z wikisłownikiem. Dla większości prajęzyków mamy oddzielne appendixy. Cóż w nich mamy ciekawego? Otóż np. tutaj wchodząc pod lemmas mamy podział słów na części mowy (z punktu widzenia wikipedii jest to po prostu kategoria, zbierająca poszczególne słowa). Często mamy tam podział słów według różnych kategorii, podstawowym jest oczywiście podział na części mowy, ale dalej poszczególna część mowy może zostać podzielona pomiędzy poszczególne deklinacje, koniugacje etc. I też polecam przejrzeć wikisłownikowe appendixy - mamy tam często dużo więcej, niż na samej wiki (bowiem tam takiego appendixa mógł dodać ktoś w swoim prywatnym polu, dzięki czemu nie trzeba tego weryfikować przez książki, co czasem jest upierdliwe  naprawdę). Np. mamy tam dużo więcej na temat prabałtosłowiańskiej deklinacji, niż na wiki, a jedyne co się robi, to wchodzi na jedną stronkę, albo przegląda templejty...

Henryk Pruthenia

Ach, i jeszcze jedno (do Borlacha, i ogólnie o robieniu aprioryków do wszystkich). Należy też spojrzeć na morfologię. Przemiany fonetyczne to jedno, a drugie to morfologia. Można uciąć dowolną końcówkę, zmienić ją pod wpływem innej przez analogię, upodobnić do całkowicie innej deklinacji/deklinacji, przerzucić z paradygmatu do paradygmatu, rozszerzyć temat np. liczby pojedynczej na l. mnogą, i na odwrót, zachować to, rozchwiać (raz tak, raz tak się zachowa), unieregularnić (zachowało się rzadko, w wybranych przypadkach), sztucznie rozpodobnić (nowogrodzki! bułgarski!), uprościć gramatykę. Rozszerzyć np. drugą osobę l. poj. na całą liczbę pojedynczą, lub nawet na drugą osobą l. mn. i z tej dopiero na całą liczbę mnogą, zachowując pierwszą osobę pojedynczej i trzecią nietkniętą, wziąć analogię z innego słowa, dokleić słowo jako sufiks (przyimek > poimek > nowy przypadek!), rozbić deklinację (była męska o-tematoa i u-tematową? Zróbmy dopełniacz i partytyw!).

Naprawdę, jest dużo pole do manewru.

Dlatego polecam wszystkim zabawę z aprjorykami!

No i uczestnictwo w tym projekcie!!!

Henryk Pruthenia

Ważna informacja!
Nie trzeba oczywiście wywodzić języka z pragermanskiego, mogą być też i inne języki, więc może język przynależeć do określonej grupy :)

커래얟쓰

#11
Dobra. Ja się piszę. Trzeba w końcu wziąć udział w jakimś grupowym projekcie. Tylko.ostrzegam że nigdy nie tworzyłem a posteriori więc nie wiem co z tego wyjdzie. Też nadrabiam zaległości z natlangami więc zobaczę jak z czasem ale jesli nie będzie jakiś zbyt krótkich terminów to może i się wyrobię :)
Odrazu mówię że jak coś to będzie w stosunku do innych języków germańskich bardzo odizolowany więc może wyjść bardzo dziwny twór. ::-)

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 28, 2018, 02:34:28
DELEGALIZACJA JAPOŃSKIEJ MUZYKI NA DYSKORDZIE DLA PANA BORLASZA.
ALBO BONLASZA, ROZUMIECIE - DOBREGO LECHITY, HE HE

Z pozdrowieniami dla Borlacha zatem:
https://m.youtube.com/watch?v=9HP8FTFbW30
  •  

Pluur

Cytat(WSZYSTKICH, TODSMER, MASZJO, KAZIMIERZ, DYNOZAUR, GARAIC, TEKIUER, CANISEŁ, ROBLACH, WAJLOR, TORKAN, KREWETEK!)
>fszytkih
> brak plóra
:'-( :'-(

A tak na serjo to (jeśli mogie :P) to piszę się na toto.
  •  

Todsmer

Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 28, 2018, 02:29:02
Cytat: Борівой w Wrzesień 28, 2018, 00:17:06
Lol, może pociągnę panoński (jak kto nie pamięta: Łomeṅ' beiv teib cemot' caṇ̌ jeic' ṇ̌on ez' caṇ̌ łag'. :P )
Co Ty, na łatwiznę chcesz pójść?! Panie Todsmeru, czas ruszyć głową i postarać się coś nowego wymyślić! :P
Choć z drugiej strony, gdyby odświeżyć ortografię i pokombinować... no, no!
No akurat ten wybrałem, bo praktycznie nic nie mam tam zrobionego, ledwo wystarczyło do tego jednego zdania :P
Dużo rzeczy do zrobienia, żeby projekt miał ręce i nogi.
  •  

Caraig

Cytat: Борівой w Wrzesień 28, 2018, 22:12:32
Cytat: Henryk Pruthenia w Wrzesień 28, 2018, 02:29:02
Cytat: Борівой w Wrzesień 28, 2018, 00:17:06
Lol, może pociągnę panoński (jak kto nie pamięta: Łomeṅ' beiv teib cemot' caṇ̌ jeic' ṇ̌on ez' caṇ̌ łag'. :P )
Co Ty, na łatwiznę chcesz pójść?! Panie Todsmeru, czas ruszyć głową i postarać się coś nowego wymyślić! :P
Choć z drugiej strony, gdyby odświeżyć ortografię i pokombinować... no, no!
No akurat ten wybrałem, bo praktycznie nic nie mam tam zrobionego, ledwo wystarczyło do tego jednego zdania :P
Dużo rzeczy do zrobienia, żeby projekt miał ręce i nogi.
No na najładniejszą ortografię to na pewno nie wygra :P
  •