Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Siemoród

Cytat: Caraig w Lipiec 07, 2022, 15:45:48
A propos nietypowych geminat, akurat nie ja używam, ale często słyszę u swojej mamy (zdarzyło się też u innych) formę jje, szczególnie w przeczeniu. Ktoś się z tym spotkał?
To chyba djalektalizm mazowiecki, z podobnych gieminat jest jeszcze lass, wissieć i bosso.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Kazimierz

Moja babcia tak mówi i przez to ja w dzieciństwie długo też
  •  

Siemoród

Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Łudomian

Od jakiego czasu obserwuje u siebie ekspansję końcówki "-u" w miejscowniku męskich i nijakich, co dodatkowo eliminuje wszelkie alternacje w temacie. Czyli np. "po tym ciastu", "o tym kotu". Czego to może być wynik?  :o
Przy imek za dla czasu
  •  

dziablonk

IMHO, może chodzić właśnie o jakąś podświadomą awersję do alternacji. Osoby z taką przypadłością często uciekają w -u, wystarczy, że już gdzieś wcześniej wystąpi taka forma w deklinacji danego słowa. A czy masz tak też z tortem, lasem i psem?
(BTW, tak mi się jeszcze przypomniało: być może ostatnio twój system gramatyczny był wystawiony na jakiś obcy substrat, np. spędzałeś wakacje w Chorwacji)
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

Łudomian

Cytat: dziablonk w Wrzesień 11, 2022, 21:16:50
IMHO, może chodzić właśnie o jakąś podświadomą awersję do alternacji. Osoby z taką przypadłością często uciekają w -u, wystarczy, że już gdzieś wcześniej wystąpi taka forma w deklinacji danego słowa. A czy masz tak też z tortem, lasem i psem?
(BTW, tak mi się jeszcze przypomniało: być może ostatnio twój system gramatyczny był wystawiony na jakiś obcy substrat, np. spędzałeś wakacje w Chorwacji)
No w zeszłym miesiącu byłem w Serbii xddd
Ale część taki przykładów zaobserwowałem już wcześniej. Na pewno zdarzyło mi się powiedzieć "psu", i się nawet zastanawiałem czy nie jest to wpływ celownika, który dla nielicznych męskich rzeczowników jak kot li pies, i nijakie mają -u. Ale to nie tłumaczy reszty męskich, które w celowniku mają -owi.
Co do awersji do alternacji - coś w tym może być. Acz musialoby być to podświadome.
Przy imek za dla czasu
  •  

dziablonk

Cytat: Grzybacz w Wrzesień 11, 2022, 23:13:36No w zeszłym miesiącu byłem w Serbii xddd
Ale część taki przykładów zaobserwowałem już wcześniej.
Widocznie antycypowałeś, np. uczyłeś się wcześniej serbskiego albo innego słowiańskiego, na przykład w rosyjskim jest о лесе ale в лесу.

CytatAle to nie tłumaczy reszty męskich, które w celowniku mają -owi.
To może być też kwestia dopełniacza, tam są niekiedy wahane końcówki -a / -u.
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

Kazimierz

Unaczynnienie zamiast unaczynienie. Poważnie do niedawna byłem pewien, że tak właśnie ma brzmieć to słowo, podobny przypadek, co z krwioobiegiem  :o

Wercyngetoryks

ChWDChRL
  •  

Łudomian

Cytat: Spodnie w Styczeń 28, 2023, 15:13:40
Zdawamy relację.
Na dobrą sprawę to tylko 3 czasowniki należą do tego dziwnego typu koniugacji: stawać, dawać, -znawać, oraz wszelkie derywaty. Więc nie dziwota, że przechodzą do innego typu.
Przy imek za dla czasu
  •  

dziablonk

Może wpływ słowackiego: podávame správu?  O staropolszczenie raczej nie podeźrzewam. :D
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

Wercyngetoryks

Cytat: dziablonk w Styczeń 28, 2023, 18:02:31
Może wpływ słowackiego: podávame správu?  O staropolszczenie raczej nie podeźrzewam. :D

Możliwe. Choć skoro mówimy o wpływie słowackim, to przyszła mi do głowy kolejna rzecz: ale wymawiane czasami przeze mnie jako [ˈaʎɛ].
ChWDChRL
  •  

Siemoród

Choć w moim idjolekcie żywotność przegłosu lechickiego ma szerszy zakres niż w radopolskim (typu w wiedrze albo wlazę), co wynika głównie z tego, że tak u mnie w rodzinie mówiono, to ostatnio zaczynam przesadzać i poprzez na ścienie czy o zmienie doszedłem do o djeble xDDDD

Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Kazimierz

  •