Polski przyszłości

Zaczęty przez Noqa, Październik 21, 2018, 11:51:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

W tym wątku zgadujemy jakie zmiany zajdą w polszczyźnie. I możemy też dawać przykłady wyrazów czy krótkich tekstów po zmianach.

Najprostsze przykłady:

1. Zanik [w]
VwV > VV dla samogłosek tylnych, np. z tyłu [stɨu], możliwe, że też dla pozostałych
Cw > C na końcu wyrazu, np. pomysł [pɔmɨs]

2. Całkowita dysymilacja nosówek
są [sɔm]

Ale nie krępujcie się proponować dużo mniej zachowawcze zmiany.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Kazimierz

Moje propozycje:

  • Upowszechnienie się uregularnionych bezokoliczników, np. tnąć "ciąć"
  • Sukces wymiany ą > ã w czasownikach wielkrotnych, np. włãczać, wymãdrzać się
  • Dokończenie "zmiękczania" w liczbie mnogiej przymiotników: dobrzy > dobzi (dobri?)* tak jak duży > duzi.
*może by wprowadzić ŕ, ri dla /ʑ/ pochodzącego od "rz"?
  •  

Łudomian

Zgaduję, że czasowniki dokonane typu obejrzeć, przejrzeć, zajrzeć zostaną ostatecznie wyparte przez formy oglądnąć, przeglądnąć, zaglądnąć
Przy imek za dla czasu
  •  

Wedyowisz

Wygłosowe -ł po spółgłosce obecnie IMO podtrzymuje kroplówka imitacji pisowni przez mówiących, ja jako dziecko mówiłem pomys a w czasownikach wymawiam jak już to w tych rzadszych, przy emfazie.

Ostateczna debukkalizacja /x/ do [h].

Może przejście sz, ż w welarne albo welaryzowane wargowe? Już teraz welaryzacja i zaokrąglenie są mocno słyszalne, i tego typu zmiana zaszła regionalnie w szwedzkim AFAIK.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

#4
Cytat: Wedyowisz w Październik 21, 2018, 15:01:00
Wygłosowe -ł po spółgłosce obecnie IMO podtrzymuje kroplówka imitacji pisowni przez mówiących, ja jako dziecko mówiłem pomys a w czasownikach wymawiam jak już to w tych rzadszych, przy emfazie.
Ja tak ZTCZ mówię to teraz nawet w przypadku l, i nawet przed samogłoską, tak że mogę powiedzieć choćby nie myź o tym.

A tak w ogóle, to wyczerpująca odpowiedź na zadany temat jest tutaj.
P.S. To prawda.
  •  

Spiritus

Cytat: Wedyowisz w Październik 21, 2018, 15:01:00
Ostateczna debukkalizacja /x/ do [h].
No właśnie ja widzę zmianę nieco do tej konkurencyjną: tj. przejście /x/ w uwularne [χ]. Ten proces, mam wrażenie, zaszedł już u wielu osób w kodzie sylaby, ale teraz widzę, że wśród młodych ludzi zaczyna pojawiać się to też w innych pozycjach, wliczając między samogłoskami. Zauważyłem to też u siebie, tak, że jak kiedyś powiedziałbym raczej [mahat͡ɕ], to teraz coraz częściej mówię [maχat͡ɕ].

Możliwe jest przejście /ś/, /ć/, /ź/, /dź/ w [sʲ], [t͡sʲ], [zʲ], [d͡zʲ]. Coraz częściej to słyszę, szczególnie u młodych kobiet, i to głównie różnych mniejszych czy większych celebrytek. I choć jak na razie jest to bardzo źle postrzegane, to trzeba pamiętać, że statystycznie to właśnie od młodych kobiet zaczyna się większość zmian fonetycznych.
  •  

spitygniew

Czy źle... Prędzej "pedalsko", co najwyżej to może blokować rozprzestrzenienie się tej cechy na ogół społeczeństwa.

I masz jakieś ciekawe źródła w sprawie tego inicjowania zmian fonetycznych przez kobiety? Ciekawe, że dokładnie takie same zjawisko jest w chińskim.
P.S. To prawda.
  •  

Kazimierz

W mojej szkole jedna trzecia dziewczyn tak wymawia.
  •  

Wedyowisz

Cytat: Spiritus w Październik 21, 2018, 17:16:27
Cytat: Wedyowisz w Październik 21, 2018, 15:01:00
Ostateczna debukkalizacja /x/ do [h].
No właśnie ja widzę zmianę nieco do tej konkurencyjną: tj. przejście /x/ w uwularne [χ]. Ten proces, mam wrażenie, zaszedł już u wielu osób w kodzie sylaby, ale teraz widzę, że wśród młodych ludzi zaczyna pojawiać się to też w innych pozycjach, wliczając między samogłoskami. Zauważyłem to też u siebie, tak, że jak kiedyś powiedziałbym raczej [mahat͡ɕ], to teraz coraz częściej mówię [maχat͡ɕ].

Ja się prawie nie spotkałem z taką wymową (chyba w jakiejś piosence tylko kiedyś czy czymś).

Cytat: KazimierzW mojej szkole jedna trzecia dziewczyn tak wymawia.

A może powstanie wariant męski i żeński? XD
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Pluur

Zlanie się /e/ z /y/ w wielu pozycjach. Ciekawe co będzie z parami typu 'wejście', 'wyjście'.
Większe ścieśnianie samogłosek między miękkimi, a może i nie tylko (może formy typy dzisiej się upowszechnią znów).


CytatMożliwe jest przejście /ś/, /ć/, /ź/, /dź/ w [sʲ], [t͡sʲ], [zʲ], [d͡zʲ].
Te ś, ć, ń etc w polskim lubi przechodzić w połączenia j+spółgłoska (por. słońce, ojciec, kajś).
  •  

Ainigmos

#10
W polszczyźnie, zgaduję, nasilają się tendencje analityczne, które coraz bardziej uwidaczniają się w tym, że zwłaszcza:

       
  • Usztywnia się składnia wypowiedzi do postaci SVO;
  • Opisowe stopniowanie przymiotników przysłówkami posiłkowymi bardziej i najbardziej wypiera proste stopniowanie, np. bardziej leniwy zamiast leniwszy;
  • Frazy przyimkowe jako operatory przysłówkowe wypierają wiele przysłówków, np. w sposób oczywisty zamiast oczywiście, oraz rzeczowniki w narzędniku, np. za pomocą śrubokrętu zamiast śrubokrętem.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Spiritus

#11
Cytat: Ainigmos w Październik 22, 2018, 20:04:04
Usztywnia się składnia wypowiedzi do postaci SVO;
Na czego podstawie tak twierdzisz? Jak dla mnie polska składnia we wszystkich rejestrach, w tym w potocznym, jest dość dzika i różne maluczkie odcienie znaczenia potrafią wpływać na składnię.

EDIT:
Cytat: Pluur w Październik 22, 2018, 00:22:39
CytatMożliwe jest przejście /ś/, /ć/, /ź/, /dź/ w [sʲ], [t͡sʲ], [zʲ], [d͡zʲ].
Te ś, ć, ń etc w polskim lubi przechodzić w połączenia j+spółgłoska (por. słońce, ojciec, kajś).
No tak, ale jakoś nie słyszę u użytkowników standardowej polszczyzny form typu "Gojsia, kojściół".
  •  

Borlach

Cytat: Ainigmos w Październik 22, 2018, 20:04:04
W polszczyźnie, zgaduję, nasilają się tendencje analityczne, które coraz bardziej uwidaczniają się w tym, że zwłaszcza:

       
  • Usztywnia się składnia wypowiedzi do postaci SVO;
  • Opisowe stopniowanie przymiotników przysłówkami posiłkowymi bardziej wypiera proste stopniowanie, np. bardziej leniwy zamiast leniwszy;
  • Frazy przyimkowe jako operatory przysłówkowe wypierają wiele przysłówków, np. w sposób oczywisty zamiast oczywiście, oraz rzeczowniki w narzędniku, np. za pomocą śrubokrętu zamiast śrubokrętem.
Jezu, absolutnie bym się nie zgodził. Ja to szyku SVO używam praktycznie równie często co SOV, a i wszystkie inne możliwe warianty się u mnie pojawiają. U wielu osób które znam szyki też są dość płynne, więc nie wiem skąd ten wniosek wziąłeś xD Tak samo "w sposób oczywisty" czy "za pomocą śrubokrętu" wydają mi się strasznie sztuczne i nienaturalne.   
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

커래얟쓰

Parę dni temu nad tym się głowiłem i bum temat w samą porę. Natomiast jedyne co przeszło mi przez myśl już przedmówcy powiedzieli. Pierwsze to zanik nosówek który jak dla mnie jest nieunikniony, ich dni są już policzone. Drugi to przejście z /x/ do /h/. Sam zauważyłem u siebie taką tendencję natomiast używam obu wariantów całkowicie zamiennie i do tej pory nie potrafię ustalić od czego zależy jak ten fonem realizuję.
Cytat: Spiritus w Październik 21, 2018, 17:16:27
No właśnie ja widzę zmianę nieco do tej konkurencyjną: tj. przejście /x/ w uwularne [χ]
Nigdy się z czymś takim nie spotkałem
Cytat: Noqa w Październik 21, 2018, 11:51:24
1. Zanik [w]
VwV > VV dla samogłosek tylnych, np. z tyłu [stɨu], możliwe, że też dla pozostałych
Cw > C na końcu wyrazu, np. pomysł [pɔmɨs]
Jak [stɨu] jest dość sensowne i prawdopodobne, tak [bɨɔ] ciężko mi sobie wyobrazić
Cytat: Ainigmos w Październik 22, 2018, 20:04:04
   
  • Frazy przyimkowe jako operatory przysłówkowe wypierają wiele przysłówków, np. w sposób oczywisty zamiast oczywiście, oraz rzeczowniki w narzędniku, np. za pomocą śrubokrętu zamiast śrubokrętem.
"śrubokrętem" - 4 sylaby
"za pomocą śrubokrętu" - 8 sylab
Może nie jest to powalający ani mocny argument ale jak dla mnie ta druga forma jest zbyt długa by się przyjęła na stałe. Plus w swoim otoczeniu nie zauważyłem jakoś takiej tendencji
  •  

Todsmer

Druga forma to taki język formalny bardziej :)
  •