Polski przyszłości

Zaczęty przez Noqa, Październik 21, 2018, 11:51:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

QRSGN

Zdaje mnie się, że już niedługo formy grzecznościowe wygasną: na amen - no, może pośrednio utrzymując się przy wymienianiu osobistości, jednak zanikając w zwrocie bezpośrednim.
Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei
  •  

Úlfurinn

Mocno w to wątpię. W polskim jednak te formy mają się dobrze i używamy ich często tam, gdzie w wielu językach europejskich byśmy ich nie użyli lub głupio by brzmiały.
smrt zidum
  •  

spitygniew

W takiej Szwecji udało się mocno ograniczyć użycie ni na korzyść du dosłownie w parę lat na przełomie lat 60. i 70., tak że niedługo po tym jak forma grzecznościowa była wymagana przy każdym kontakcie z obcymi, jeden dziennikarz ośmielił się zwrócić do monarchy per du. Ale to było trochę, z tego co wiem, "zideologizowane" (choć ku powszechnej aprobacie) i ogólnie na fali ówczesnych przemian obyczajowych.
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

Cytat: spitygniew w Styczeń 30, 2019, 18:00:37
W takiej Szwecji udało się mocno ograniczyć użycie ni na korzyść du dosłownie w parę lat na przełomie lat 60. i 70., tak że niedługo po tym jak forma grzecznościowa była wymagana przy każdym kontakcie z obcymi, jeden dziennikarz ośmielił się zwrócić do monarchy per du. Ale to było trochę, z tego co wiem, "zideologizowane" (choć ku powszechnej aprobacie) i ogólnie na fali ówczesnych przemian obyczajowych.


Japierdole, co za plugawstwo...

I co terass, zadeklarowani deskryptywiści? Gardzicie, czy może jednak się podobie?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

Obcy

Jak ja kocham najbardziej na świecie du-reformen <3

Tak powinno być w każdym języku europejskim, mam dość dylematów "pan/pani" czy "ty", nawet płeć trzeba ujawniać w polskiej formie grzecznościowej.
  •  

커래얟쓰

Cytat: Obcy w Styczeń 31, 2019, 18:26:34
Jak ja kocham najbardziej na świecie du-reformen <3

Tak powinno być w każdym języku europejskim, mam dość dylematów "pan/pani" czy "ty", nawet płeć trzeba ujawniać w polskiej formie grzecznościowej.

Czy nam to się podoba czy nie, takie są realia języka polskiego że posługując się zaimkami czy formami grzecznościowymi wskazuje się płeć, a wszelkie próby ingerencji w to, to rak i destrukcja języka.

A to że neutralny zaimek 3 osoby w językach pozbawionych tak bezużytecznej rzeczy jak rodzaj gramatyczny jest moim zdaniem zaletą języka, to już inna historia...
  •  

Caraig

Cytatnawet płeć trzeba ujawniać w polskiej formie grzecznościowej.
No już kupy nie zrób.

Obcy

#52
Cytat: 커래얟쓰 w Styczeń 31, 2019, 19:25:59
a wszelkie próby ingerencji w to, to rak i destrukcja języka.

Język jest po to, żeby odzwierciedlał realia wszystkich, w tym osób niecisnormatywnych, proponuję wszędzie używać formy Państwo zamiast Pan, Pani, Panowie, Panie tak jak niemieckie Sie. Z powodów podobnych powinno się móc używać formy męskoosobowej w czasie przeszłym jak robiliśmy, myśleliśmy, alternatywnie do robiłem/robiłam i myślałem/myślałam, ewentualnie rozszerzyć rodzaj nijaki na 1. i 2. osobę, np. robiłom i myślałom. Jeszcze są poświadczone formy robiłum i myślałum, potwierdzone na blogu transpłciowej osoby o pseudonimie Wanderratte. Wanderratte nawet używa osobliwych form narzędnika jak zwolennikum.
  •  

Kazimierz

#53
Cytat: Obcy w Styczeń 31, 2019, 20:25:40
Język jest po to, żeby odzwierciedlał realia wszystkich, w tym osób niecisnormatywnych, proponuję wszędzie używać formy Państwo tak jak niemieckie Sie.
Ale po co takie sztuczności wymyślać, jak jest narazie dobrze funkcjonujący system (chociaż rzeczywiście czasami trudno się zdecydować czy do danej osoby zwracać się "pan/pani" czy "ty"). Raczej problemem nie jest płeć, tylko wiek i poziom znajomości.

EDIT:
Obcy to hipokryta
  •  

Henryk Pruthenia

A nie lepiej po prostu zamiast nakazywać używać używać CAŁEMU społeczeństwu jakiejś formy (PS: Jak miałoby się odróżniać honosiów? Gwiazda Dawida jest niestety zajęta :/) zaszyć sobie pupki i nic tam nie wkładać?

Obcy

  •  

Caraig

Cytat: Obcy w Styczeń 31, 2019, 22:02:16
Dobra, poddaję się. Zrobiłem bait.
>zrób z siebie debila
>tłumacz się trollowaniem
xD

Obcy

Cytat: Caraig w Styczeń 31, 2019, 23:43:04
>zrób z siebie debila
>tłumacz się trollowaniem
xD

Fod! >:(
  •  

Borlach

#58
A ja uważam, że powinniśmy się zarabizować, i jak Arabowie rozróżniać płeć nawet dla "ty". Przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich form grzecznościowym.
Jak dla mnie zwracanie się do obcej osoby (która nie jest od ciebie młodsza) na ulicy inaczej niż per "Pan/Pani" to zwykłe grubiaństwo. I chuj, nie chcę widzieć polskiego tak upodlonego jak angielski, jeszcze żeby 2os liczby pojedynczej i mnogiej były takie same.

Nie mamy za dużo rozróżniania. Mamy za mało! Im więcej osób osobowych tym lepiej! Nie dla uproszczania języków!
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Obcy

#59
To może od razu wprowadzimy system honoryfikacji  :D Inaczej do szefa, starszego brata, obcych rodziców, własnych rodziców, nauczyciela :) Już mamy ten system częściowo w polszczyźnie, stosujemy go w stosunku do osób duchownych.
  •