Polski przyszłości

Zaczęty przez Noqa, Październik 21, 2018, 11:51:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Τόλας

#60
CytatJak dla mnie zwracanie się do obcej osoby (która nie jest od ciebie młodsza) na ulicy inaczej niż per "Pan/Pani" to zwykłe grubiaństwo.
Istnieje jeszcze gradacja dla pan/pani - inny jest stopień spoufalenia, kiedy mówimy "proszę pana", "panie profesorze", a inny mówiąc "panie Dzidku kochany". Między nimi jest dodatkowo kilka form pośrednich.
CytatI chuj, nie chcę widzieć polskiego tak upodlonego jak angielski, jeszcze żeby 2os liczby pojedynczej i mnogiej były takie same.
Ostatnio w języku potocznym walczą z tym intensywnie i często posługują się nowymi zaimkami jak you guys albo - szczególnie przypadłe mi do gustu - y'all. Chciałbym, żeby ta druga propozycja ostatecznie weszła do oficjalnego języka.

CytatZresztą, w ostatnim czasie XIX wieczny bum na indywidualizm i swobodę przepływu między stanami (dziś nazywamy to klasami) jest coraz bardziej zamykany, znów się tworzy piramida społeczna.
Ale póki co nie ma to przełożenia na język, przynajmniej w Polsce. Nikt z "klasy wyższej" nie zwróci się z miejsca do obcego biedaka per "ty", które odbierane byłoby za niekulturalne.
  •  

Caraig

CytatOstatnio w języku potocznym walczą z tym intensywnie i często posługują się nowymi zaimkami jak you guys albo - szczególnie przypadłe mi do gustu - y'all. Chciałbym, żeby ta druga propozycja ostatecznie weszła do oficjalnego języka.
>y'all
fuj, milenialsi

Dynozaur

Cytat: Toyatl w Luty 01, 2019, 13:16:17Ostatnio w języku potocznym walczą z tym intensywnie i często posługują się nowymi zaimkami jak you guys albo - szczególnie przypadłe mi do gustu - y'all. Chciałbym, żeby ta druga propozycja ostatecznie weszła do oficjalnego języka.

Chcieć to sobie można...

Ja to bym chciał, żeby wrócili do thou. Też załatwia ten problem i przynajmniej nie jest sztuczne.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Τόλας

#63
Cytatfuj, milenialsi
Raczej Old South.

CytatJa to bym chciał, żeby wrócili do thou. Też załatwia ten problem i przynajmniej nie jest sztuczne.
Tylko że y'all nie jest sztuczne. Pojawiło się całkiem naturalnie na Południu. Wprowadzenie z powrotem thou byłoby sztuczne.

CivilixXXX

Raczéj "you" to lingwistyczna wpadka z powodu prasy drukarskiéj, bo þorna nie mogli dodać i zapisali you, a że lud głupi to tak zaczęli gwarzyć. Dlatego powrót do þou jest konieczny.
Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

Borlach

#65
Ej, ale akurat Południe i ich dialekt, ze wszystkich części Stanów (jak nie w ogóle anglosaskiego świata), jest chyba najmniej godne szkalunku - a powiedziałbym nawet, że należy je szanować. Y'all powstało naturalnie w ramach ewolucji dialektu, i nie obraziłbym się gdyby zastąpiło you, poza tym na Południu zachowali jeszcze piękne /hw/ jako wh, które zanikło (zlało się ze zwykłym /w/) w większości innych. Stąd /hwajt/.

Y'all are white hwayt
Oto ja, Adwokat Diabłów

Dynozaur

Cytat: CivilixXXX w Luty 01, 2019, 19:12:46
Raczéj "you" to lingwistyczna wpadka z powodu prasy drukarskiéj, bo þorna nie mogli dodać i zapisali you, a że lud głupi to tak zaczęli gwarzyć. Dlatego powrót do þou jest konieczny.

Co za głupoty xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Po prostu, grzecznościowe pluralne "you" straciło swój grzecznościowy charakter i zaczęło funkcjonować jako "uniwersalny" zwrot drugoosobowy.

Tak, więc to nie prawda, że Anglosasi mówią do każdego "na ty", tak naprawdę oni mówią do każdego "na Pan" xDDDDDD
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?

Τόλας

Cytat: CivilixXXX w Luty 01, 2019, 19:12:46
Raczéj "you" to lingwistyczna wpadka z powodu prasy drukarskiéj, bo þorna nie mogli dodać i zapisali you, a że lud głupi to tak zaczęli gwarzyć. Dlatego powrót do þou jest konieczny.
Przez krótki czas w druku mogło tak być, kiedy zamiast þorna zecerzy wstawiali igrek (np. the - ye), ale to nie miało żadnego wpływu na wymowę. Z prostej przyczyny: mało kto wtedy umiał czytać i pisać.
  •  

CivilixXXX

Małe wzkrzeszenie, ale zauważyłem w polskim częste ğammienie między samogłoskami (bardzo słyszalne w końcówce -ego)
Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

Onoma

Gammienie? Mi się wydawało, że tam po prostu /g/ staje się nieme całkowicie.
  •  

CivilixXXX

Ja tą gammę dość wyraźnie słyszę.
Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

Caraig

A ja tam słyszę [g].
Pozdrawiam!
  •  

CivilixXXX

Coraz częściej jest gamma, nie wiem dzie ty żyjesz jeśli nie słyszysz.
Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

Dynozaur

Ja też nigdy nie zauważyłem żadnego gammienia w tej końcówce.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Caraig

Cytat: CivilixXXX w Maj 24, 2019, 19:44:27
Coraz częściej jest gamma, nie wiem dzie ty żyjesz jeśli nie słyszysz.
W Polsce. Polecam czasem wyjść ze swoich projekcji.
  •