Gramatyka historyczna: Analiza rzeczowników.

Zaczęty przez kotangens, Listopad 05, 2018, 15:28:32

Poprzedni wątek - Następny wątek

kotangens

Cześć! Jestem studentką filologii polskiej i mam pytanie - czy  to jest dobrze? Jeśli nie, proszę o korektę :)

krol (jer miękki)
deklinacja I męska, Mianownik l.poj., rodzaj męski, końcówka pierwotna

zbawiciel (jer miękki)
deklinacja I męska, Mianownik l.poj., rodzaj męski, końcówka pierwotna

śmirci
deklinacja I, Dopełniacz l.poj., rodzaj męski, końcówka pierwotna

grzechow
deklinacja I, Dopełniacz l.mn., rodzaj męski końcówka wtórna

Z góry dziękuję za odpowiedź! :)
  •  

Henryk Pruthenia

Hej, nie zajmujemy się rozwiązywaniem prac domowych. Szybkie spojrzenie na zawartość forum na to raczej dość dobitnie wskazuje.

Pozdrawiam,
HP

Dynozaur

A ja się trochę pobawię (trudno, najwyżej dostanę parę punkcików za odpowiadanie na spam).

OPko, czy mówisz "ten śmierć" (bo tak sugeruje jedna z twoich analiz)? Bo jeśli tak, to nie wiem, co robisz na polonistyce...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

kotangens

Cytat: Henryk Pruthenia w Listopad 05, 2018, 16:59:24
Hej, nie zajmujemy się rozwiązywaniem prac domowych. Szybkie spojrzenie na zawartość forum na to raczej dość dobitnie wskazuje.

Pozdrawiam,
HP

Cześć.

Zauważ, że nie proszę o ROZWIĄZANIE za mnie PRACY DOMOWEJ, tylko pytam czy dobrze myślę, chcę się upewnić, no i sama próbuję wydedukować odpowiedź, a nie uważam, żeby to było w złym guście, zwłaszcza, że na tym forum są osoby, które ogarniają zarówno scs jak i gramatykę historyczną bardzo, bardzo dobrze.

Również pozdrawiam ;)
  •  

kotangens

Cytat: Dynozaur w Listopad 05, 2018, 17:09:06
A ja się trochę pobawię (trudno, najwyżej dostanę parę punkcików za odpowiadanie na spam).

OPko, czy mówisz "ten śmierć" (bo tak sugeruje jedna z twoich analiz)? Bo jeśli tak, to nie wiem, co robisz na polonistyce...



Nawh, "śmierć" jest rodzaju żeńskiego, więc oczywiście odmieniam "ta śmierć" i uszczypliwe uwagi w moim kierunku są niepotrzebne, naprawdę, jednak przeglądałam tabelki w podręczniku Rosponda i wyszedł mi twór w rodzaju "ten śmierć", gramatyka historyczna wcale nie jest taka łatwa i podziwiam ludzi, którzy ją umieją, ale ja, niestety, do nich nie należę, stąd pytanie czy dobrze myślę.
  •  

Ліцьвін

Prawda jest taka: Nie spytałabyś o to gdyby Ci tego nie zadali. Nie ma znaczenia czy prosisz o całkowite zrobienie czegoś za ciebie czy też o pomoc. Tu nikt nie pyta o pomoc w lekcjach. To forum naukowe, nie pomoc dla studenta. Skoro Ci to zadali to oznacza to, że tak naprawdę owo zagadnienie Cię nie interesuje. Na tym forum owszem odpowiada się na pytania lingwistyczne ale nie dlatego, że ktoś nie zda jak nie dostanie odpowiedzi, a z powodów by poszerzyć swoją wiedzę. Nie miesza się tu pracy/szkoły z forum. Gdyby tak było to ludzie tylko by prosili o pomoc w zadaniach i na próżno było by szukać kogoś do merytorycznej dyskusji lingwistycznej. Bez urazy oczywiście, to po prostu nie jest forum tego typu. Gdybyś rozejrzała się bardziej, zauważyłabyś, że nikt tu nie pyta czy dobrze myśli w jakimś, nawet trudnym zadaniu domowym bo jak już pisałem to nie jest strona od tego typu rzeczy.

Litewski = Białoruski
  •  

kotangens

Cytat: マシオ w Listopad 05, 2018, 17:54:13
Prawda jest taka: Nie spytałabyś o to gdyby Ci tego nie zadali. Nie ma znaczenia czy prosisz o całkowite zrobienie czegoś za ciebie czy też o pomoc. Tu nikt nie pyta o pomoc w lekcjach. To forum naukowe, nie pomoc dla studenta. Skoro Ci to zadali to oznacza to, że tak naprawdę owo zagadnienie Cię nie interesuje. Na tym forum owszem odpowiada się na pytania lingwistyczne ale nie dlatego, że ktoś nie zda jak nie dostanie odpowiedzi, a z powodów by poszerzyć swoją wiedzę. Nie miesza się tu pracy/szkoły z forum. Gdyby tak było to ludzie tylko by prosili o pomoc w zadaniach i na próżno było by szukać kogoś do merytorycznej dyskusji lingwistycznej. Bez urazy oczywiście, to po prostu nie jest forum tego typu. Gdybyś rozejrzała się bardziej, zauważyłabyś, że nikt tu nie pyta czy dobrze myśli w jakimś, nawet trudnym zadaniu domowym bo jak już pisałem to nie jest strona od tego typu rzeczy.


Śmiem się nie zgodzić, sam fakt, że poszłam na profil humanistyczny w liceum, później pisałam rozszerzoną maturę z języka polskiego, dostałam się na filologię polską i zaliczyłam pierwszy rok studiów (w tym także wieńczący pierwszy semestr sprawdzian z gramatyki  historycznej) świadczy o tym, że wszystko, co jest związane z językiem polskim mię interesuje. A to, że nie wszystkie rzeczy są dla mnie jasne i pytam o wskazówki kogoś, kto (w moim mniemaniu) ma wiedzę większą ode mnie i mógłby mnie pokierować, bo to nic nie kosztuje, nie oznacza automatycznie przecież, że coś mnie nie interesuje, chcę poszerzać swoją wiedzę, ale chcę to robić poprawnie. Nikt nie rodzi się z posiadaną wiedzą, każdy ją w jakiś sposób zdobywa, a gramatyka historyczna nie jest przedmiotem łatwym i oczywistym, gramatyka ze swoimi ściśle określonymi regułami jest zbliżona do matematyki albo logiki, wymaga uporządkowanego myślenia, jeśli jednego nauczę się źle, to zapamiętam błędny schemat. I w utopijnym świecie mogłabym iść i poprosić profesora o wytłumaczenie danego zagadnienia na konsultacjach, jednak osoba, która prowadzi zajęcia nie umie przekazać studentom wiedzy, wymaga, ale nie tłumaczy, dlatego siedzę z podręcznikami (mam trzy!) i próbuję to ogarnąć sama, ale ciężko jest mi zweryfikować czy myślę dobrze czy nie. I nie jestem jedyną osobą, mającą z tym problem, uhh.
Nie proszę o zrobienie tego za mnie, proszę o wskazanie mi błędów i będę próbować je poprawić, bo mnie to interesuje i chciałabym to zrozumieć, może wówczas sama zostanę odpowiednim partnerem do merytorycznych dyskusji lingwistycznych ;)
Tak mi się wydaje.
  •  

Pluur

Zdŏwŏ mie sie, że trochã przesadzŏcie HP i マシオ - przeca zadanie je podane do sprawdzenia i omōwienia, a niy do zrobiyniŏ. Smutłem, że tak radykalnŏ forma ôbierŏ te forum.
Choć z drugiyj strony pani kotangens z mynskōm "śmiyrciōm" tyż przegła pałã.
  •  

Ghoster

#8
Do autorki tematu:
Wypowiadający się w tym temacie mają niestety rację, to nie jest forum, na którym byłoby duże prawdopodobieństwo uzyskania odpowiedzi na takie pytanie. Nie wchodząc w ogóle w kwestię tego, czy to moralne pomagać w takich problemach, irytujące dla którejś ze strony lub w inne, podobne kwestie - to jest po prostu bardzo hermetyczne forum, na którym taki problem byłby dla Ciebie rozwiązany, niezależnie od kontekstu (czy to zadanie na studia czy z własnego zainteresowania) tylko wtedy, gdybyś była stałym bywalcem forum i wzbudziła sympatię względem dość ekscentrycznej grupy ludzi (tworzących bądź co bądź języki hobbistycznie). Na tym forum nie traktuje się poważnie kogoś, kto nie napisał dużej ilości postów i nie zaskarbił sobie łask innych użytkowników własnym wkładem, zatem pisząc tu *raczej* tracisz czas (o ile ktoś interesujący się tematem, o który pytasz, by się tym nie zainteresował - ale poważniejsze i często bardziej pomocne w takich kwestiach osoby poodchodziły z forum). Jest to zatem kwestia pragmatyczna - nie chodzi o to, czy będziesz miała rację w kwestii tego, czy warto Ci pomóc, czy nie, czy odbijesz argumenty rozmówców tutaj, czy nie. Dopóki nie będziesz jakoś zasłużoną użytkowniczką forum, to nie liczyłbym na pomoc w tej kwestii.

- Powiedział zawiedziony poziomem forum duch, zobaczywszy rozterki śmiertelników. Następnie rozpuścił się na powrót w nicość i jego długie niebytowanie na forum.
  •  

Dynozaur

#9
Zawołałę białorycerzy i proszę - są nasi białorycerze xDDDDDD Czyli jak ktoś kiedyś jeszcze powie, że "Dynozaur odstrasza", to tutaj ma dobitny dowód na to, że Dynozaur wcale nie odstrasza, tylko przywołuje xDDDD

A do postu śp. Ghostra chciałoby się dodać tylko "i to jest złe, ponieważ...". Czy to takie dziwne, że chcemy, aby nowi użytkownicy fora przybywali tu po to, aby stawać się wartościową częścią tutejszej społeczności i rozmawiać o tematach, które są istotą tego fora? A nie po to, żeby jednostronnie załatwiać jakieś tam swoje problemy w szkole czy na studjach, a następnie zniknąć na wieki?

Założycielka tego tematu jest nie pierwszą, nie drugą i nawet nie piątą osobą, która prosi tutaj o podobną rzecz. Czy którakolwiek z tych osób została na forze po otrzymaniu pomocy? Jakoś nie pamiętam...

Naprawdę, niektórzy muszą się nauczyć rozróżniać (faktycznych) nowych od "jednostrzałowców". My chcemy, żeby społeczność fora się rozwijała - "jednostrzałowcy", chcący jednostronnie wykorzystać to miejsce do jakiegoś tam swojego jednorazowego interesu akurat nam tego rozwoju nie przyniosą. To żaden elityzm czy bucowstwo z naszej strony, tylko prosta zasada - chcesz być na forze, to z niego kuźwa korzystaj jak Bóg przykazał. A nie załatw swój problem i ucieknij na wieki.

Jak dla mnie to wy swoim białorycerzeniem teraz próbujecie coś udowadniać (tylko nie wiem komu - chyba sobie samym).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

커래얟쓰

#10
Tutaj się muszę zgodzić z koleżanką powyżej. Praca domowa czy nie, to jest jednak forum do rozmów o szeroko pojętym językoznawstwie dlatego nie wiem skąd tutaj taka odpowiedź Henryku... Nie ładnie to tak.

Cytat: Dynozaur w Listopad 05, 2018, 17:09:06
OPko, czy mówisz "ten śmierć" (bo tak sugeruje jedna z twoich analiz)? Bo jeśli tak, to nie wiem, co robisz na polonistyce...
Dynu... Kuźwa xD Zaraz ja zostanę jak to ująłeś tym białorycerzem i  ci szlaban dam. Nie wiem jaki ani jak, ale dam xD

Cytat: Ghoster w Listopad 05, 2018, 19:59:03
Do autorki tematu:
Wypowiadający się w tym temacie mają niestety rację, to nie jest forum, na którym byłoby duże prawdopodobieństwo uzyskania odpowiedzi na takie pytanie. Nie wchodząc w ogóle w kwestię tego, czy to moralne pomagać w takich problemach, irytujące dla którejś ze strony lub w inne, podobne kwestie - to jest po prostu bardzo hermetyczne forum, na którym taki problem byłby dla Ciebie rozwiązany, niezależnie od kontekstu (czy to zadanie na studia czy z własnego zainteresowania) tylko wtedy, gdybyś była stałym bywalcem forum i wzbudziła sympatię względem dość ekscentrycznej grupy ludzi (tworzących bądź co bądź języki hobbistycznie). Na tym forum nie traktuje się poważnie kogoś, kto nie napisał dużej ilości postów i nie zaskarbił sobie łask innych użytkowników własnym wkładem, zatem pisząc tu *raczej* tracisz czas (o ile ktoś interesujący się tematem, o który pytasz, by się tym nie zainteresował - ale poważniejsze i często bardziej pomocne w takich kwestiach osoby poodchodziły z forum). Jest to zatem kwestia pragmatyczna - nie chodzi o to, czy będziesz miała rację w kwestii tego, czy warto Ci pomóc, czy nie, czy odbijesz argumenty rozmówców tutaj, czy nie. Dopóki nie będziesz jakoś zasłużoną użytkowniczką forum, to nie liczyłbym na pomoc w tej kwestii.

- Powiedział zawiedziony poziomem forum duch, zobaczywszy rozterki śmiertelników. Następnie rozpuścił się na powrót w nicość i jego długie niebytowanie na forum.

Fajnie cie widzieć, bo zawsze lubiłem twoje conlangi czy wartościowe uwagi, a i opuściłeś forum zanim ja się zdąrzyłem tu rozkręcić i wejść w poważne dyskusje. Ale ten post powyżej jest strasznie ironiczny i wręcz podły w stosunku do nas...  :-( >:-(


Cytat: kotangens w Listopad 05, 2018, 18:30:04
Nie proszę o zrobienie tego za mnie, proszę o wskazanie mi błędów i będę próbować je poprawić, bo mnie to interesuje i chciałabym to zrozumieć, może wówczas sama zostanę odpowiednim partnerem do merytorycznych dyskusji lingwistycznych ;)
Tak mi się wydaje.
Amen. Ja tu niestety nie odpowiem jako że nie czuję się wystarczająco kompetentny w sprawie o której pytasz.

  •  

Úlfurinn

#11
Cytat: Ghoster w Listopad 05, 2018, 19:59:03
Do autorki tematu:
Wypowiadający się w tym temacie mają niestety rację, to nie jest forum, na którym byłoby duże prawdopodobieństwo uzyskania odpowiedzi na takie pytanie. Nie wchodząc w ogóle w kwestię tego, czy to moralne pomagać w takich problemach, irytujące dla którejś ze strony lub w inne, podobne kwestie - to jest po prostu bardzo hermetyczne forum, na którym taki problem byłby dla Ciebie rozwiązany, niezależnie od kontekstu (czy to zadanie na studia czy z własnego zainteresowania) tylko wtedy, gdybyś była stałym bywalcem forum i wzbudziła sympatię względem dość ekscentrycznej grupy ludzi (tworzących bądź co bądź języki hobbistycznie). Na tym forum nie traktuje się poważnie kogoś, kto nie napisał dużej ilości postów i nie zaskarbił sobie łask innych użytkowników własnym wkładem, zatem pisząc tu *raczej* tracisz czas (o ile ktoś interesujący się tematem, o który pytasz, by się tym nie zainteresował - ale poważniejsze i często bardziej pomocne w takich kwestiach osoby poodchodziły z forum). Jest to zatem kwestia pragmatyczna - nie chodzi o to, czy będziesz miała rację w kwestii tego, czy warto Ci pomóc, czy nie, czy odbijesz argumenty rozmówców tutaj, czy nie. Dopóki nie będziesz jakoś zasłużoną użytkowniczką forum, to nie liczyłbym na pomoc w tej kwestii.

- Powiedział zawiedziony poziomem forum duch, zobaczywszy rozterki śmiertelników. Następnie rozpuścił się na powrót w nicość i jego długie niebytowanie na forum.

I oczywiście nie wniesziesz nic chociażby do wartościowego tematu o mongolskim, tylko będziesz pierdolić jakieś brednie, dla samouwielbienia i satysfakcji xD
Serjo, myślałem, że jednak reprezentujesz coś na wyższym poziomie ;)

A twój niemerytoryczny post to zwykły kufel rzygów rozlany na to, co napisaliśmy wartościowego ostatnimi czasy.
smrt zidum
  •  

Borlach

#12
Zdziwię was jak powiem, że obie strony mnie wkurwiają? xDDD

Z jednej strony to rzeczywiście słabe gdy pojawia się nowy użytkownik, nie przedstawi się wcześniej (a mamy cały dział "Przywitania - dla nowych"!) a jego pierwszym postem jest pomoc w pracy domowej. I nie ma tu znaczenia, czy chodzi o odwalenie pracy za Ciebie, czy jedynie koleżeńska porada czy robisz dobrze. Potem pojawiają się takie jednostrzałowe osoby, które zapytają, otrzymają pomoc i nigdy ich więcej nikt nie zobaczy. Nie ma tu mowy o faktycznej, merytorycznej dyskusji, a jest poniekąd bezczelne.

Z drugiej równie słabe jest jak zwala się cała chmara szyderców. Przecież można to serio po ludzku powiedzieć, prosto w twarz i bez chamskich dogryzek. Bo w tym momencie aż mam ochotę pobiałorycerzyć na złość Jaszczurowi. Nie prowokujcie xd
Cytat: Ghoster w Listopad 05, 2018, 19:59:03
Do autorki tematu:
Wypowiadający się w tym temacie mają niestety rację, to nie jest forum, na którym byłoby duże prawdopodobieństwo uzyskania odpowiedzi na takie pytanie. Nie wchodząc w ogóle w kwestię tego, czy to moralne pomagać w takich problemach, irytujące dla którejś ze strony lub w inne, podobne kwestie - to jest po prostu bardzo hermetyczne forum, na którym taki problem byłby dla Ciebie rozwiązany, niezależnie od kontekstu (czy to zadanie na studia czy z własnego zainteresowania) tylko wtedy, gdybyś była stałym bywalcem forum i wzbudziła sympatię względem dość ekscentrycznej grupy ludzi (tworzących bądź co bądź języki hobbistycznie). Na tym forum nie traktuje się poważnie kogoś, kto nie napisał dużej ilości postów i nie zaskarbił sobie łask innych użytkowników własnym wkładem, zatem pisząc tu *raczej* tracisz czas (o ile ktoś interesujący się tematem, o który pytasz, by się tym nie zainteresował - ale poważniejsze i często bardziej pomocne w takich kwestiach osoby poodchodziły z forum). Jest to zatem kwestia pragmatyczna - nie chodzi o to, czy będziesz miała rację w kwestii tego, czy warto Ci pomóc, czy nie, czy odbijesz argumenty rozmówców tutaj, czy nie. Dopóki nie będziesz jakoś zasłużoną użytkowniczką forum, to nie liczyłbym na pomoc w tej kwestii.

- Powiedział zawiedziony poziomem forum duch, zobaczywszy rozterki śmiertelników. Następnie rozpuścił się na powrót w nicość i jego długie niebytowanie na forum.
A Ty Ghoster byś się wypowiedział w temacie o mongolskim, zrobił coś merytorycznego, a nie odchodzisz z forum i wracasz tylko żeby wylać od czasu do czasu wiadro pomyj.     
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Ghoster w Listopad 05, 2018, 19:59:03
Do autorki tematu:
Wypowiadający się w tym temacie mają niestety rację, to nie jest forum, na którym byłoby duże prawdopodobieństwo uzyskania odpowiedzi na takie pytanie. Nie wchodząc w ogóle w kwestię tego, czy to moralne pomagać w takich problemach, irytujące dla którejś ze strony lub w inne, podobne kwestie - to jest po prostu bardzo hermetyczne forum, na którym taki problem byłby dla Ciebie rozwiązany, niezależnie od kontekstu (czy to zadanie na studia czy z własnego zainteresowania) tylko wtedy, gdybyś była stałym bywalcem forum i wzbudziła sympatię względem dość ekscentrycznej grupy ludzi (tworzących bądź co bądź języki hobbistycznie). Na tym forum nie traktuje się poważnie kogoś, kto nie napisał dużej ilości postów i nie zaskarbił sobie łask innych użytkowników własnym wkładem, zatem pisząc tu *raczej* tracisz czas (o ile ktoś interesujący się tematem, o który pytasz, by się tym nie zainteresował - ale poważniejsze i często bardziej pomocne w takich kwestiach osoby poodchodziły z forum). Jest to zatem kwestia pragmatyczna - nie chodzi o to, czy będziesz miała rację w kwestii tego, czy warto Ci pomóc, czy nie, czy odbijesz argumenty rozmówców tutaj, czy nie. Dopóki nie będziesz jakoś zasłużoną użytkowniczką forum, to nie liczyłbym na pomoc w tej kwestii.

- Powiedział zawiedziony poziomem forum duch, zobaczywszy rozterki śmiertelników. Następnie rozpuścił się na powrót w nicość i jego długie niebytowanie na forum.
Gołsta, mongolski, plis.

Temat zamykam.

W razie czego, bomby wrzucać na adres:
******ZAMAZANE BO FRODO

Todsmer

#14
Ja tu tylko chciałbym dodać, że mimo że takie prosby trochę nas wkurzają, to jednak reakcja na nie jest niewspółmierna. Robi się tutaj kółko wzajemnej adoracji hurr durr, jacy my jestesmy zajebisci, nie to co te plebejusze. Zwłaszcza dotyczy to postu Ghostera.
  •