Różne szkice...

Zaczęty przez Feles, Listopad 28, 2011, 16:34:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#75
[...........]
  •  

Towarzysz Mauzer

Nie no, tabelki, jak dla mnie, są w porządku, czasami tylko człowiek może się we własnych notatkach nie połapać; przynajmniej mi to się dosyć często zdarza.

A jak się miewa odmiana rzeczownikowa? Widzę np. że oznaczany jest miejscownik, a podmiot i dopełnienie pozostają nieoznaczone - czy też się mylę?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Ghoster

#77
[...........]
  •  

Mônsterior

Chodzi mi po głowie stworzenie podwalin pod dwa języki, jeden słowiański (może opublikuję, jak będę miał jakiś bardziej konkretny zarys) i jeden na maksa udziwniony, trudny gramatycznie.
Skupię się na razie na tym drugim. Chodzi o to, że miałby non być używany w społeczeństwie, w którym nie mam tajemnic - już po pierwszej wypowiedzi danej osoby rozmówca ma wiedzieć o niej jak najwięcej.
Tzn. taka osoba używałaby zaimków i odmian różnych słów, pasujących do jej sytuacji zawodowej, materialnej, rodzinnej itd. itp.
Np. byłyby takie wersje zaimka "ja" (tylko ten, bo pisanie wszystkich zajęłoby mi wieczność). Byłoby więc "ja":
ar - męskie
ur -żeńskie
or - dziecięce męskie
ik - dziecięce żeńskie
ir - zwierzęce używane w bajkach
vu - nastoletnie (od 11 do 20 roku życia)
vier - jeśli ktoś ma brata bliźniaka (w przypadku bliźniąt jednojajowych)
viar - jeśli ktoś ma siostrę bliźniaczkę ( -"-"-"-)
irm - jeśli ktoś ma brata bliźniaka (w przypadku dwojaczków)
irch - jeśli ktoś ma siostrę bliźniaczkę (-"-"-"-)
I tu by były kolejne w przypadku trojaczków, czworaczków itd.
vie - jeśli ktoś pracuje (kobieta)
vik - jeśli ktoś pracuje (mężczyzna)
Osobne dla tych, którzy się uczą, dla tych, którzy się uczą i pracują. Dla tych w ciele mężczyzn, ale czujących się kobietami i odwrotnie. Dla osób duchownych i świeckich albo nawet całkiem kosmiczne jak: jestem nastolatkiem, ale czuję się strasznie staro. Do tego połączenia najrozmaitszych zaimków, aby zamieścić jak najwięcej informacji.
Prócz tego odmiana czasowników dostosowana do każdego zaimka z możliwością zmiany kocówki, jeśli już za dużo zaimków się połączyło i teraz to czasownik ma dawać nam inną informacje o jakiejś osobie.
Co Wy na to? Jakie jeszcze pomysły byście mieli? Oczywiście tego jest nieskończona ilość, bo mamy jeszcze różne wyznania, to jaki kolor ktoś lubi, ulubione potrawy, choroby, na które cierpi mówiący itd.?
Jakie jeszcze elementy gramatyki można by na maksa udziwnić?


  •  

tob ris tob

Cytat: Mônsterior w Październik 07, 2012, 12:50:13Jakie jeszcze elementy gramatyki można by na maksa udziwnić?
Tryby:
- prawdziwy (czyli wiem, że to, co mówię, jest prawdą)
- nieprawdziwy (czyli wiem, że to, co mówię, jest kłamstwem)
- chyba-prawda (czyli myślę, że to, co mówię, jest prawdą)
- chyba-kłamstwo (czyli myślę, że to co mówię, jest kłamstwem)
- nie-mam-pojęcia (czyli nie mam pojęcia, czy to jest prawdą, mogłoby być używane np. w pytaniach)

Czasy można by połączyć z aspektami, żeby powstały anglo-podobne potworki, pewnie jeszcze coś dałoby się zrobić.
Dzień dobry :-)
  •  

Ghoster

#80
[...........]
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Ghoster w Październik 07, 2012, 13:58:16
Cytatir - zwierzęce używane w bajkach
Eee... Języki tak nie działają.
W jednéj polskiéj bajce Słońce mówiło przez "byłom", więc gdyby była odmiana przez swoje typu rodzaje/klase w trzeciéj osobie, i była by ona równa przymiotnikowéj, to w zaimkach innech osób taka odmiana była by możliwa.

Ghoster

#82
[...........]
  •  

Feles

CytatEee... Języki tak nie działają.
Hmm... Navajo ma odrębną osobę gramatyczną używaną m.in. dla głównych bohaterów opowieści.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

zabojad

Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Ghoster

#85
[...........]
  •  

Noqa

Ale czwarta osoba w Navajo ma całkiem sensowne zastosowania:

CytatThe fourth person subject prefix ji- is a kind of obviative third person. It refers primarily to persons or personified animals (unlike the regular third person). It has a number of uses including:
*referring to the main character in narratives
*distinguishing between two third person referents
*referring politely or impersonally to certain socially-distant individuals (e.g. when speaking to opposite-sex siblings and relatives through marriage, giving admonitions, speaking of the dead)

Ma to swój sens, w przeciwieństwie do tego, co Monsterior zaproponował.

Któremu zresztą mogę zaproponwoać jeszcze takie zaimki pierwszosobowe "Lubięjeśćlody", "Mojamatkapracowałakiedyśwszpitalu" oraz "Niewiemjaksięnazywałamojaprababcia" - i wiele innych zaimków generowanych przez leksykę i system gramatyczny.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia


Ghoster

#88
[...........]
  •  

tob ris tob

Cytat: Henryk Pruthenia w Październik 07, 2012, 14:03:44
Cytat: Ghoster w Październik 07, 2012, 13:58:16
Cytatir - zwierzęce używane w bajkach
Eee... Języki tak nie działają.
W jednéj polskiéj bajce Słońce mówiło przez "byłom"
Co jest zresztą poprawną, tylko rzadko używaną, formą, analogiczną do "byłem/byłam" i "był/była/było".
Dzień dobry :-)
  •