Menu główne

Finis Kynos

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Listopad 10, 2018, 00:48:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pluur

Cytat: BorlachOj, w Iranie i Azji Centralnej oni pozostawili po sobie bardzo dużo śladów, i językowych (chociaż tutaj raczej przodowali przybyli z nimi Turcy) i kulturowo-technologicznych i nawet genetycznych. Duża część perskich dialektów ma mnóstwo mongolskich zapożyczeń, w Afganistanie jeszcze do niedawna (przynajmniej do 2003 roku) istniał lokalny język mongolski, będący reliktem po najeźdźcach. Nie wspominając już o tym, że zperszczeni potomkowie Mongołów podbili i rządzili Indiami.
Z tym, że mi dużo bliżej do Rusi, niż Persji. Na Wschodzie Kauradzi mają być pojmowani jak Tatarzy/Mongołowie w Polsce - ot złupili (albo raczej złupiali), rozwalili porządek rzeczy politycznej i tyle. Waham się jeszcze nad tym co się stanie z Monarchią Olseską. Chciałbym, żeby wymusiło to rozwój w kierunku Rubanii, Surdu oraz Felży, pozostawiając niesforną Szyszenię. Językowo żadnych znacznych naleciałości nie zamierzam.

Cytat: BorlachWięc najwidoczniej nasze obszary będą się pod tym względem różniły. Ja planuję nawet kilka kauradzkich dynastii w Ajdynirze, które co prawda szybko się zajdyniryzują. Ale jednak pozostawią po sobie swój ślad. I do tego po prostu potrzebny jest mi ich język.
Na prawdę? :(
Ja Kauradów chcę tylko rozerwania unii z Szyszenią.

Cytat: BorlachEDIT: w sumie ten moghol to prawie że persko-mongolski kreol XD
I patrząc na Imperium Mongolskie, to jest to de facto wyjątek.

Na dyskordzie wysłałem Ci mapę, gdzie jeden piksel wynosi około 6 kilometrów, możesz próbować robić odnośniki do innych map, na podstawie tego co tam jest...
  •  

Borlach

CytatZ tym, że mi dużo bliżej do Rusi, niż Persji. Na Wschodzie Kauradzi mają być pojmowani jak Tatarzy/Mongołowie w Polsce - ot złupili (albo raczej złupiali), rozwalili porządek rzeczy politycznej i tyle. Waham się jeszcze nad tym co się stanie z Monarchią Olseską. Chciałbym, żeby wymusiło to rozwój w kierunku Rubanii, Surdu oraz Felży, pozostawiając niesforną Szyszenię. Językowo żadnych znacznych naleciałości nie zamierzam.
No to mamy ładną paralelę do historii. Wschód gra za Ruś, którą Mongołowie podporządkowali. Ajdyniriana będzie Bliskim Wschodem, który Mongołowie dosłownie utopili we krwi.
CytatNa prawdę? :(
Ja Kauradów chcę tylko rozerwania unii z Szyszenią.
Heh, w Ajdynirze doprowadzą oni do... jakby to ładnie rzec... całkowitego rozpierdolu. Reakcji łańcuchowej, upadku Imperium, stulecia chaosu, ruchów millenarystycznych na obszarze całego regionu i powstania co najmniej 2 lub 3 nowych religii :P

Krótko mówiąc, Ajdynir sczeźnie w ogniu i krwi, by odrodzić się z popiołów.
Lecz nie będzie już nigdy taki sam.
CytatNa dyskordzie wysłałem Ci mapę, gdzie jeden piksel wynosi około 6 kilometrów, możesz próbować robić odnośniki do innych map, na podstawie tego co tam jest...
Faktycznie, byłoby to przydatne. Niech tylko ktoś jeszcze potwierdzi skalę.

Henryk? Kanis?
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Pluur

Wszystko fajnie, tylko pytanie czy uda Ci się ruszyć to potem?

  •  

Borlach

A czemu miałoby się nie udać?
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Canis

Nie ruszałem obliczeń na mapach, więc nie wiem. W Space Engine znajdziesz Kyon poprzez znalezienie planety a potem wyedytowanie jej wg podanych parametrów.
  •  

Pluur

Cytat: Canis w Kwiecień 21, 2020, 08:31:43
Nie ruszałem obliczeń na mapach, więc nie wiem. W Space Engine znajdziesz Kyon poprzez znalezienie planety a potem wyedytowanie jej wg podanych parametrów.

Ruszałeś eksport zbóż, a nie wielkości państwa?  :o
  •  

Canis

Cytat: Pluur w Kwiecień 21, 2020, 11:08:42
Cytat: Canis w Kwiecień 21, 2020, 08:31:43
Nie ruszałem obliczeń na mapach, więc nie wiem. W Space Engine znajdziesz Kyon poprzez znalezienie planety a potem wyedytowanie jej wg podanych parametrów.

Ruszałeś eksport zbóż, a nie wielkości państwa?  :o
Robię w biznesie, nie w kartografii. Nie znam się na liczeniu pikseli, szczególnie, że na forum mamy ludzi naprawdę mądrzejszych ode mnie w takich rzeczach. Ja nie jestem taki zdolny.

Oczywiście na eksporcie zbóż też się nie znam, po prostu jest to dla mnie bardziej ciekawe.
  •  

Pluur

  •  

Canis

Rozumiem, że nie mam co liczyć na poprawienie artykułów przez HP? ;p

Borlach

Może kiedyś się doczekamy! xD
Tymczasem ja jestem w trakcie poprawiania i rozwijania głównego artykułu o Imperium. Wkrótce powinien być gotowy
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia

A co byście chcieli? Jestem zawalon robotą, mało czasu mam.

Canis

Ja bym sobie życzył https://jezykotw.webd.pl/wiki/Pa%C5%84stwo_Ne%C5%A1%C5%A1%C3%B3w ten artykuł przebudowany w sposób czytelny.
  •  

Canis

Czasami zbiera mi się na przemyślenie Tangii w czasach jeszcze nowszych. Mimo wszystko mam poczucie, że Tangia to jest jednak moje Opus Magnum i z chęcią opisałbym coś o dalszym rozwoju. Wszedłbym jednak poza poziom cywilizacyjny lat ~1750 i wszedł głęboko w epokę przemysłową, ale tym samym musiałbym wejść w epokę globalizacji, czyli bez was albo bez solidnego wpływu na wiele regionów Kyonu tu już sobie nie poradzę.

Zwróćcie proszę uwagę na aharyjski podział epok:
https://jezykotw.webd.pl/wiki/Linie_epok_Ahari
Ten podział epok jest rozwiniętą wersją kyonowskiego podziału na poziomy cywilizacyjne (tam było od 1 do 5). On może się zdecydowanie przydać także przy Kyonie i przy innych conworldach. Pozwoli to zachować, przynajmniej na Wiki, płynność w czytaniu artykułów, a dzięki zastosowaniu szablonów tabel państw jakie opracowywałem ostatnio można przełączać się swobodnie od epoki do epoki.

Większość państw Kyonu w stanie w jakim wy je opisujecie byłyby na poziomie maksymalnie R3. Tangia opisywana przeze mnie na Wiki to poziom N1.

Zatem pytanie, jak wygląda przyszłość Kyonu poza rokiem wspólnym? Jak wasze obszary się rozwinęły?
  •  

Pluur

A może powróćmy do edycji?
  •  

Henryk Pruthenia

Ogólnie z dość luźnych rozmów między mną a Borlachem wyszło nam, że każdy tworzy ostateczny koniec swojej historii. Na przykład u mnie kończy się to tym, że w odpowiedniku XX wieku dochodzi do wojny nuklearnej między Neszami a Ajdynirem, potem jak stał się zbyt potężnym wrogiem lądowym. W mojej wersji świat prawie całkowicie spłonął, w Borlaszej bodajże Ajdynirczycy polecieli w kosmos badać przeszłość Kyonu.

Co do poziomu z XIX wieku i wcześniejszych, w moich rozważaniach świat raczej by przechodził powolną industrializację, na pewno Neszowie przynajmniej. Pojawiły by się pewne rozbieżności wewnętrzne, które skończyły by się wypaleniem pewnego separatystycznego miasta. XIX wiek byłby też okresem kolonizacji Północy, wchodzenie w coraz większy konflikt z Ajdynirem. Ze względu na to, że byłeś nieaktywny Tangię wyobrażałem sobie jako odpowiednik Japonii, wyspiarski odizolowany kraj zapatrzony w siebie.