Ahtialański (aylláwai) - od strony opisowej

Zaczęty przez Canis, Grudzień 07, 2011, 21:29:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

['q͡ʜɨrqaji 'ah̪͆ˠtʲia'ɮʲa] - Агтиялия ~ Агтиялиждя ~Агтьялия
['axtʲia'ɮʲa] - Ахтиялия ~ Ахтиялиждя ~Ахтьялия
Tak to brzmi na rosyjskie ucho.

Feles

Cytat: Ⓐ Vilén w Grudzień 11, 2011, 22:42:27
Cytat: Fēlēs w Grudzień 11, 2011, 22:35:32
A adiunkt, adiutant itp. to sabaka?!
Tutaj też twardy znak jest po przedrostku... :P
Takim zupełnie rodzimym i wcale nie zapożyczonym, skądże. ;)
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia

Więc musiało zostać to wrzucone w język dość wcześnie po prostu. Tu nie chodzi o to, że to muszą być rodzime, chodzi o to, że to muszą być słowa znane w czasach, gdy jery znaczyły o kapinkę więcej (czytaj: dawniej).

Feles

A i tak w obcych nazwach twiordyj znak może wystąpić praktycznie wszędzie.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia


Toivo

Cytat: Canis w Grudzień 11, 2011, 11:32:46
    А́гтъяля Ahtjaľa ['axt.jəlʲə]: akcent jest zaznaczony poprawnie. Rosjanie mają akcent dowolny, więc to problemu nie stanowi.
Akcent na "g"? Tak mi się wyświetla. Aż tak dowolny chyba nie jest ;)
  •  

Canis

Cytat: Toivo w Grudzień 12, 2011, 19:08:01
Cytat: Canis w Grudzień 11, 2011, 11:32:46
    А́гтъяля Ahtjaľa ['axt.jəlʲə]: akcent jest zaznaczony poprawnie. Rosjanie mają akcent dowolny, więc to problemu nie stanowi.
Akcent na "g"? Tak mi się wyświetla. Aż tak dowolny chyba nie jest ;)
Źle Ci się wyświetla. Czyżby Windows? Akcent jest na "A".
  •  

Silmethúlë

Ubuntu, też mam akcent na g. Po prostu forum korzysta ze zjebanego fontu.
  •  

Canis

Linux Mint 12 here. Używam domyślnych czcionek i mam:

Jak coś.
  •  

Fanael

Cytat: Silmethúlë w Grudzień 12, 2011, 22:15:44
Ubuntu, też mam akcent na g. Po prostu forum korzysta ze zjebanego fontu.
Nie, to ty masz starą, zabugowaną wersję tego fontu; u mnie wyświetla poprawnie.
  •  

Toivo

Cytat: Canis w Grudzień 07, 2011, 21:29:16
    Ahtialański jest prowadzony skrajnie deskryptywnie. Najmniejsze zwątpienie co do słówka, dźwięku czy formy potrafi się rozhuśtać do rozmiarów przekształcających język, czego następstwem jest zmiana, która następnie musi utrzymać się przez jakiś czas, ustabilizować się, wyprzeć starsze formy, a następnie jeszcze zostać zaakceptowaną w oficjalnych pracach. Zazwyczaj taki proces trwa od trzech do sześciu miesięcy. Zdarzają się fale retro, kiedy nadanie cesze charakteru "oficjalnego" samo w sobie powoduje bunt i powrót do dawnych form.
Mniej więcej tak samo rozwijany jest mój Ver[e?]ńelma, tylko że ja często powstrzymuję się od publikacji dopóki nie wydaje mi się przez dłuższy czas, że mam stabilną wersję. Ale również tworzę go od 2008 i jedyne co jest w miarę pewne, to fonologia i większość zmian fonetycznych stworzona w te wakacje. Morfologii po 3,5 roku jeszcze się nie doczekał.

Cytat: Canis w Grudzień 12, 2011, 22:14:02
Czyżby Windows?
Wypluj te słowa.
  •  

Canis

Cytat: Toivo w Grudzień 13, 2011, 21:33:54
Cytat: Canis w Grudzień 07, 2011, 21:29:16
    Ahtialański jest prowadzony skrajnie deskryptywnie. Najmniejsze zwątpienie co do słówka, dźwięku czy formy potrafi się rozhuśtać do rozmiarów przekształcających język, czego następstwem jest zmiana, która następnie musi utrzymać się przez jakiś czas, ustabilizować się, wyprzeć starsze formy, a następnie jeszcze zostać zaakceptowaną w oficjalnych pracach. Zazwyczaj taki proces trwa od trzech do sześciu miesięcy. Zdarzają się fale retro, kiedy nadanie cesze charakteru "oficjalnego" samo w sobie powoduje bunt i powrót do dawnych form.
Mniej więcej tak samo rozwijany jest mój Ver[e?]ńelma, tylko że ja często powstrzymuję się od publikacji dopóki nie wydaje mi się przez dłuższy czas, że mam stabilną wersję. Ale również tworzę go od 2008 i jedyne co jest w miarę pewne, to fonologia i większość zmian fonetycznych stworzona w te wakacje. Morfologii po 3,5 roku jeszcze się nie doczekał.
O, to ciekawe! Tak się najfajniej tworzy conlangi xD

-------------
Niewielka uwaga: w zbitkach "gr", jak w słowach "granti", "gruder", "grakd", wymawiamy nie [ʢr], bo to trudne, tylko [ʀ̠ː].
  •  

Vilène

Canisie Ventisco, czy wszystkie artykuły o języku ahtialańskim na wiki są w miarę aktualne?
  •  

Feles

A co, Włodzimierzu Iljiczu Uljanowie, chciałbyś wskrzesić alaktedzki?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

  •