Pierwszy conlang

Zaczęty przez XML12345678, Styczeń 01, 2019, 23:02:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

XML12345678

Pierwszy conlang, więc nie bijcie plz. Inspirowałem się niemieckim przy odmianie czasownika. Język jest we wczesnym stadium i trochę go jeszcze będę modyfikował i dodawał nowe elementy m.in przymiotnik ;)
Samogłoski:

a
æ        zapis: ae
e
œ        zapis: oe
o
y
ɯ   zapis: u

Spółgłoski:

ŋ       zapis: ñ
ɲ (ń)     zapis: ń
n
m
p b
t d
k g
q ɢ(gq)
θ(th) ð(wh)
ɸ(f) β(v)
s z
x(h)
r

Podstawowe słownictwo:

wha añe - Nazywać się.               
um - Mieć
seqe - widzieć
moert fan - pies

Wha stoi przed czasownikami, które w jakiś sposób opisują wygląd, charakter i cechy postaci opisywanej


Odmiana czasownika:

thae(Ja) +e
ɢa(Ty) +(e)s
who( On) +(e)r
wha(Ona) +(e)r
whyn(Ono) +(e)r


tha(My) + (e)n
ɢyn(Wy) +(a)t
ńe(Oni One) +(e)n

Przykładowa odmiana:

Thae seqe moert fan - Widzę psa.
Gqa seqes moert fan - Widzisz psa.
Who/wha/whyn seqer moert fan - On/ona/ono widzi psa.

Tha seqen moert fan - Widzimy psa.
Gqyn seqat moert fan - Widzicie psa.
Ńe seqen moert fan- Widzą psa. 

O rzeczowniku:

Rzeczownik posiada trzy rodzaje: męski, żeński i nieokreślony.

Odmienia się przez: przypadki, liczby, rodzaje.


Liczba pojedyncza - Rzeczownik niezmieniony
Liczba mnoga -Dodajemy (e)s


Rodzaj męski - Rodzajnik moert
Rodzaj żeński - Rodzajnik vy
Rodzaj nieokreślony - Brak rodzajnika


W spoczynku - Dodajemy "no" do rzeczownika
W ruchu - Dodajemy "qeh" do rzeczownika
Nieznany - Rzeczownik w niezmienionej formie

Przypadki dobiero zrobie, pewnie już jutro

Thae seqen moert fanesqeh pa beh - Widzę biegnące psy.(dosłownie widzę psy, które biegną.)
  •  

커래얟쓰

Zgoda. Jak to jest twój pierwszy to nie będziemy bić. Ale pamiętaj, w przypadku reszty- zero litości.
A tak wogole no to wiadomo że pierwszy konlang, to to nie ma się co cudów spodziewać nie :P

Na początku plus za fonologię. Dość prosta i intuicyjna, spójna, pozbawiono tego na czym początkujący się wysypują czyli nadmiaru powkladanych na sile dźwięków czy całkowitej nielogiczności systemu. No i jest ŋ oraz ɯ czyli 2 wyjątkowo lubiane przeze mnie dźwięki.

Gramatyka. Cóż początki bywają trudne, mamy tutaj coś bardzo indoeuropejskiego ale za mało jest jeszcze informacji żeby coś tutaj bardziej napisać.

Od siebie ci polecę rozwijanie tego konlangu bo nawet dobrze zrobiony na papierze tak naprawdę jest dość ubogi w konstrukcje które wychodzą przy pisaniu/tłumaczeniu tekstu. Co bardzo stymuluje rozwój.
Tyle póki co ode mnie. Poczytaj sobie choćby jeszcze na Wikipedii o podstawach lingwistyki o językach naturalnych. Na początku może być nawet i ta polska. Życzę powodzenia w tym i następnych  tworach. Napisz może jeszcze jakie języki cię inspirują czy interesują bo jestem ciekaw.

PS czemu masz złożone słowo na psa :P ?
  •  

Henryk Pruthenia

Ortografia mi się trochę nie podoba, ale to, jak wiadomo, początki.
Za to system fonologiczny całkiem sympatyczny.

Polecam też podejrzeć, jak inni wrzucają konlangi, bo notatki są trochę poroztrzepywane.

Ogólnie na plus, czekam na jakiś tekst, i też na to, w co ten język się przemieni w przyszłości!

Mônsterior

Ciekawa rzecz.

"Widzieć" po arbastyjsku to "at sequ".

Widać wielkie umysły myślą podobnie :D
  •  
    Pochwalone przez: Lukas