Ciekawe zasłyszane formy

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Październik 04, 2011, 03:26:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

CytatNajczęściej formy typu "ludzią" pojawiają się w pisowni, można je zauważyć w internecie.
Formy celownika liczby mnogiej na -ą pojawiają się w zasadzie od początku powszechnej nauki języka polskiego w szkołach. Nie mam na to dowodów wprost, ale to logiczny skutek napiętnowania gwarowej wymowy wygłosowego -ą.

CytatAle, co ciekawsze, zdarzało mi się usłyszeć je w wymowie
No a w wymowie - Vilén będzie zachwycony - to zanik fonemicznego rozróżnienia ą:om:on; wówczas w prawopisie fonemicznym byłyby poprawnymi zapisy biedrąka, monka `mąka`.
Zresztą w toku szybkiej mowy tak właśnie zwykle to wymawiam ja, z dyftongiem, w którym drugi element jest unosowiony.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

Moja Chinka mówi "bógstwo". Ja wiem, że to się ma do polskiej dialektologii tak samo jak tańce godowe pelikanów, ale słowo jest przeurocze :)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Noqa w Lipiec 16, 2012, 15:25:37
Moja Chinka
Myślałem, że niewolnictwo dawno już zdjęte...


Ciekawa usłyszona forma to w TV Info "Rasjanie"
Ciekawe, bo gościu był zwykłém spikerém, nie popisywał się znajomością obcego języka...

Jątrzeniot

Cytat: Towarzysz Mauzer w Lipiec 16, 2012, 15:23:30
CytatNajczęściej formy typu "ludzią" pojawiają się w pisowni, można je zauważyć w internecie.
Formy celownika liczby mnogiej na -ą pojawiają się w zasadzie od początku powszechnej nauki języka polskiego w szkołach. Nie mam na to dowodów wprost, ale to logiczny skutek napiętnowania gwarowej wymowy wygłosowego -ą.

No, a że wymowa taka ("robiom") ostatnio staje się wg mnie powoli powszechnym trendem (a nie tylko dialektyzmem), to i te wyrównania i hiperyzmy są coraz częstsze.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatNo, a że wymowa taka ("robiom") ostatnio staje się wg mnie powoli powszechnym trendem (a nie tylko dialektyzmem), to i te wyrównania i hiperyzmy są coraz częstsze.
Wydaje mi się, że nakładać się tu mogą jakieś nowe podziały dialektalne i socjolektalne, bo np. ja obserwuję równe nasilenie ou:om:oñ (no, chodzi o nosowy składnik). Ktoś wybiera się na polonistykę i chce się specjalizować językoznawczo? To dobry temat na pracę!
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Jątrzeniot

Cytat: Towarzysz Mauzer w Lipiec 16, 2012, 15:43:59
CytatNo, a że wymowa taka ("robiom") ostatnio staje się wg mnie powoli powszechnym trendem (a nie tylko dialektyzmem), to i te wyrównania i hiperyzmy są coraz częstsze.
Wydaje mi się, że nakładać się tu mogą jakieś nowe podziały dialektalne i socjolektalne, bo np. ja obserwuję równe nasilenie ou:om:oñ (no, chodzi o nosowy składnik). Ktoś wybiera się na polonistykę i chce się specjalizować językoznawczo? To dobry temat na pracę!

Niestety się nie wybieram ale temat jest faktycznie wart zgłębienia (zwłaszcza to uwarunkowanie dialektalne i społeczne). Tak czy siak, oczywistym jest dla mnie, że te wszystkie zawirowania prowadzą prosto to ostatecznego zaniku samogłosek/dyftongów nosowych, jako odrębnych fonemów.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Jęcierniot w Lipiec 16, 2012, 15:01:51
I jeszcze w ramach ciekawostki, bardziej ortograficznej niż związanej z wymową, komentarz z youtube'a:

Cytat
LUDZIE NIEWIDZIDZIE RZE POLICIA TO POPROSTU NIEDOŁE JAK RUTKOWSKI PSESUCHAŁ KOBIETE PODEJRZANĘ OMORDERSTWO LUDZIE JA BYŁEM NA KOMISARIACIE TO WIEM JAK POLICIA PSESUCHÓJE Z NIEWINNEGO ROBIOM MORDERCE A Z MORDERCY NIEWINNEGO . A TA BABKA NAPEWNO NIE MA DZIECI DLA TEGO JES ZA TĘM KOBIETĘ

widać, że dba o znaki przestankowe, bo użył tylko jednego i zrobił mu jeszcze miejsce, odgradzając obustronnie spacją...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

bhjega (przez miękką gammę)

CookieMonster93

#174
[bʝɛgä]?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Noqa

Trochę jakby ktoś do dwulatka próbował mówić.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

[bɣʲ] albo [bʰʲ]
(kurczę, "ʰ" nie ma zawijasa)

CookieMonster93

Mogłeś napisać używając indeksu górnego. :-)
[ʝ] i [ɣʲ] to nie jest to samo? Nie wiem... :-P Kto oświeci? :D
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Noqa

Podejrzewam, że [ɣʲ] to coś pomiędzy [ɣ] a [ʝ].
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#179
[...........]
  •