Ciekawe zasłyszane formy

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Październik 04, 2011, 03:26:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia


Dynozaur

Cytat: Noqa w Grudzień 17, 2012, 12:55:58
"O, roku ów"
Chyba i Mickiewicz miał problemy z odmianą "ów".

A to nie jest wołacz?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Noqa

"Ów" jako wołacz od "ów"? Czemu nie "owy" tak jak "zdrowy" od "zdrów"?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Bo nie istnieje taka forma.

Mianownik od "owego" to tylko i wyłącznie "ów". A wołacz zaimków i przymiotników jest zawsze równy mianownikowi. Co w tym trudnego?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Dynozaur w Grudzień 17, 2012, 13:25:30
Bo nie istnieje taka forma.

Mianownik od "owego" to tylko i wyłącznie "ów". A wołacz zaimków i przymiotników jest zawsze równy mianownikowi. Co w tym trudnego?
'Matko bosko"

Dynozaur

Cytat: Henryk Pruthenia w Grudzień 17, 2012, 13:35:42'Matko bosko"

Hehe, to akurat lubię. Tak czy inaczej, męzkich form wołacza nie ma - bo jak by niby miały brzmieć? "Dobrze człowiecze"?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

W rozmowie dwóch smarków: "katolitka" = katechetka.
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

Cytat: Dynozaur w Grudzień 17, 2012, 13:43:16
Cytat: Henryk Pruthenia w Grudzień 17, 2012, 13:35:42'Matko bosko"

Hehe, to akurat lubię. Tak czy inaczej, męzkich form wołacza nie ma - bo jak by niby miały brzmieć? "Dobrze człowiecze"?

Mnie dziwi odrobinę, że właśnie takich form nigdzie nie ma, w końcu między krótką odmianą przymiotników a odmianą rzeczowników nie było specjalnie różnic. Zatem spodziewałbym się jakiegoś ,,dobrze człowiecze" (a. ,,dobrzej człowiecze"), ,,taniu koniu" (a. ,,taniuj koniu").

Czasem w którymś płdsł. nie ma różnicy mianownik-wołacz opartej na odmianie krótkiej i długiej?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

Jeneralnie tak się robiło w SCSie - stawiało się obok wołacza mianownik formy długiej.

I tak, dzisiejszy bułgarski ma wołacz przymiotników wywodzący się z mianownika odmiany długiej (jak w ogóle jest z tym bułgarskim wołaczem? Podobno nienajlepiej).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Vilène

Abstra***ąc.

Jeżeli ktoś uważa, że używanie polskich zaimków wskazujących jako rodzajników to jakiś nowy, współczesny wymysł, chciałbym mu zakomunikować, że niedawno moja babcia użyła zdania ,,uważaj na te chałupe i te brame". Wnioski można wyciągnąć samemu...
  •  

Silmethúlë

Najwyraźniej była indoktrynowana przez Niemców za okupacji.
  •  

Jątrzeniot

Właśnie pierwszy raz spotkałem się ze wspominanym jakiś czas temu na forum zjawiskiem nieodmieniania zaimka "ów". I to w tekście mojego wykładowcy, doktora. Ów polską chwiejność opinii i zmieszanie punktów widzenia żebractwa widać chociażby w samych tytułach artykułów znajdujących się w zasobach internetowych. Fascynujące. Są takie błędyinnowacje językowe, które są dla mnie całkiem zrozumiałe, ale niektórych naprawdę nie ogarniam.
  •  

Towarzysz Mauzer

#357
....
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Feles

Gdzieśem słyszał międzywyrazowe "-a u-" zlewające się w [aɯ̯].
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia

rozumesz, pytaly, tutej
Środkowe warszawskie, drugie dość powszechne, ale to pierwsze naprawdę zastanowiło mię: gdzie tak mówią, jaki djalekt?