język ådßfrei

Zaczęty przez Jasiek13, Styczeń 14, 2019, 16:20:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Τόλας

Pewnie większość języków nie ma czegoś takiego jak być.

Wystarczy mieć czasownik na istnieć, trwać, drugi na przebywać, znajdować się, być z przymiotnikiem i przysłówkiem zastąpić jednym czasownikiem (Jest coraz bardziej zielony. -> Coraz bardziej zielenieje. Jest zielony. -> Zieleni się.), a z orzecznikiem rzeczownikowym - albo przez afiks, albo odmianę czasownikową rzeczownika, albo jeszcze jakoś inaczej.

Borlach

#16
W arabskim w ogóle nie ma takiego czasownika, a radzą sobie doskonale xd
Wystarczy status constructus i sprawa załatwiona
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Asgair


Borlach

Cytat: Asgair w Styczeń 15, 2019, 08:05:47
Nie do końca
A faktycznie, zapomniałem o kanie! Ale i tak zwykle wystarczy status constructus xd
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Asgair

Cytat: Borlach w Styczeń 15, 2019, 09:40:14
A faktycznie, zapomniałem o kanie! Ale i tak zwykle wystarczy status constructus xd

Status constructus (iḍāfa) nie jest używany do wyrażania znaczenia "być". Mylisz go ze zdaniem imiennym (jumla ismiyya).

Borlach

U mnie na zajęciach zawsze mówiono o tym per "status constructus". A zajęcia z nejtiwami, najpierw z Syryjczykiem, potem Irakijczykiem, więc nie miałem powodu kwestionować terminologii. No ale, zawsze to ja mogłem coś powylić
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Jasiek13

#21
Uderzeniowość mówi o tym jak długo trwa czynność.
Uderzeniowe- krótka jednorazowa czynność
Zwlekłe- jedna długa, lub kilka krótkich czynności
Stałe- jedna bardzo długa (lub stała), lub wiele długich z rzędu.

W przypadku czasowników uderzeniowych dodajemy na końcu -nia, zwlekłych -sian, a stałe są takie same jak bezokolicznik.
Czasowniki nieregularne dzielimy na trzy typy:

  • Regularne podstawowe mają formy w tabeli.
  • Modulowane składają się z części odmiennej normalnie i z czasownika posiłkowego.
  • Pół regularne odmieniamy przez postawienie przed nimi odpowiedniej formy czasownika Być (Jaki? Jaka?Jakie?)
  •  

Kazimierz

Cytatów tabelę
Przpraszam, co?  ???
  •  

Jasiek13

Sorki. Trafiło mnie gdy się zorientowałem, że administracja olała mój problem.
  •