Autor Wątek: Język rumuński (P.F. Rumunofiliw)  (Przeczytany 826 razy)

Offline Úlfurinn

Język rumuński (P.F. Rumunofiliw)
« dnia: Sierpień 28, 2019, 00:15:05 »

LIMBA ROMÂNĂ
Lecția 1-a A - Familia, pronumele și verbele a fi și a avea
Rodzina, zaimki oraz czasowniki być i mieć

Wstęp
Ponieważ ok. 213,7% tego fora uważa rumuński za owoc seksu języków romańskich, jak nie w ogóle indoeuropejskich, to fakt, że ten kurs powstaje dopiero w 2019 jest zadziwiający. Poza tem, mam nadzieję, że ten kurs sprowadzi na forum Widsidha, który zna rumuński dużo lepiej ode mnie i pewnie dopatrzy się jakiś błędów. Do kursu będę używać zasadniczo jednej rosyjskiej książki, którą kiedyś mi Pruthenia wysłał na Dyskordzie i z niej nauczyłem się większości rumuńskiego, chociaż pewnie też będę używał innych źródeł. Przy nauce rumuńskiego warto zwrócić uwagę na to, że rzeczowników należy uczyć się zawsze z formą liczby mnogiej, a czasowników z formą 1os.l.p. czasu teraźniejszego, które będę podawał.

FAMILIA
Numele meu este Ion Popescu și sunt student. Tatăl meu, George Popescu, este inginer. Mama mea, Maria Popescu, este economistă. Familia noastră este numeroasă. Eu am doi frați și o soră. Victor, fratele meu, este căsătorit. Soția lui, Ana, este cumnata mea. Ei au un fiu, Alexandru, un băiat bun. Nepotul meu este un copil de 10 (zece) ani. Fratele meu, Andrei, nu este însurat însă are o logodnică, Anda, studentă la Universitate. Sora mea, Elena, este studentă la Facultatea de Arhitectură. Tata și unchiul Petre sunt frați. Mătușa Adela este sora mamei. Eu am 4 (patru) verișori. Ei sunt elevi la gimnaziu. Bunicii mei sunt pensionari. Ei locuiesc în Orhei. Acestea sunt rudele mele. Noi suntem o familie mare și prietenoasă.

VOCABULAR
[close]

GRAMATICA

ZAIMKI OSOBOWE

ZAIMKI DZIERŻAWCZE

UWAGA! Rzeczowniki określane zaimkiem dzierżawczym zawsze są określone. O tym, jak tworzyć formę określoną i jak w ogóle postępować z rodzajem będzie w lekcji drugiej.

CZASOWNIKI BYĆ I MIEĆ ORAZ ICH FORMY SKRÓTOWE

Forma ,,e'' w 3os.l.p. czasownika być jest skrótowa i ogólnie częściej używana. Zaimek półformalny dumneata używa 2os.l.p. w odmianie czasownika, natomiast zaimek formany dumneavoastră (dv.) używa formy 2os.l.mn. czasownika. Negację zawsze tworzymy po prostu słowem nie - nu (np. eu nu sunt). Jednakże negacja jest często skracana:

EXERCIȚIILE
1) Przerobić poniższe krótkie zdania na wskazaną osobę:
0. Eu sunt un inginier. (tu) -- Tu ești un inginier.

1. Ei au un copil. (noi)

2. Verișorii mei sunt studenți. (voi)

3. Ea n-are o fiică. (eu)

4. El nu-i un elev. (eu)

5. Tu n-ai un nepot. (dumneavoastră)

6. El e socrul meu. (dumneata)

7. Voi sunteți parinți. (noi)

2) Wstawić czasownik we właściwej formie:
1. Ei (a avea, nu) copii.
2. Noi (a fi) elevi în gimnaziu.
3. Ea (a fi) bunica mea.
4. Dumneavostră (a avea) mătușa prietenoasă.
5. Voi (a fi) copiii mei.

Ze względu na brak czasu nie zrobiłem chwragmentu lekcji, dlatego jutro dodam część 1B.

The following users thanked this post: Henryk Pruthenia, zabojad, Obcy, Torkan, Kazimierz, Onoma, Grímkel

Offline Úlfurinn

Odp: Język rumuński (P.F. Rumunofiliw)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 31, 2019, 23:45:15 »

LIMBA ROMÂNĂ
Lecția 1-a B - Familia, pronumele și verbele a fi și a avea
Rodzina, zaimki oraz czasowniki być i mieć

DIALOG

D.I.— Buna dimineața! Eu sunt Dan Ionescu. Sunt profesor de limba română. Cine ești tu? (Cine sunteți dumneavoastră?) Cum te numești? (Cum vă numiți?)
M. — Eu sunt Mircea. (Mă numesc Mircea.) Sunt student la Facultatea de Istorie.
D.I.— De unde ești? (De unde sunteți dumneavoastră?)
M. — Eu sunt din Chișinău.
D.I.— Dar ei cine sunt?
M. — Ea este soția mea. El este fiul meu. Ei sunt nepoții mei. Fă (Faceți) cunoștință cu...
D.I.— Îmi pare bine de cunoștință.

VOCABULAR
[close]

lekcja druga w opracowaniu
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2019, 08:27:44 wysłana przez Úlfurinn »