Autor Wątek: Pierwszy conlang  (Przeczytany 735 razy)

Offline Julia

Pierwszy conlang
« dnia: Grudzień 07, 2019, 19:41:21 »
A zatem jest to mój pierwszy conlang, który tworzyłam w ciągu ostatniego miesiąca - nie posiada on jeszcze nazwy. Już wcześniej zainteresowałam się tematem conlangingu, próbowałam coś nawet stworzyć, ale to było dosłownie zamienianie słów z polskich zdań na inne ładniejsze XD Podejrzewam, że póki co i tutaj wyszedł bardziej nooblang, więc proszę o krytyke abym mogła się poprawić. Jeśli chodzi o leksykę inspirowałam się bardzo wieloma językami - germańskimi, celtyckimi, ugrofińskimi, austronezyjskimi.. Język tworzony czysto eksperymentalnie, zapewne umieszczę go w conworldzie. Pierwszy tekst dam niedługo. No i z góry przepraszam za brak tabel z powodów technicznych

Fonetyka
Spoiler
[close]
Ważne fakty
Spoiler
[close]
Parę podstawowych słów
Spoiler
[close]
Czasownik
Spoiler
[close]
Rzeczownik
Spoiler
[close]
Przymiotnik
Spoiler
[close]

Liczebnik
Spoiler
[close]

Zaimek
Spoiler
[close]

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pochwalisze: 146 razy
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
Odp: Pierwszy conlang
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2019, 20:35:24 »
Ogólnie jak na pierwszy raz - spoko, pomysł z rozróżnieniem s /z/ - x /s/ naprawdę fajny i urzekł mnie wręcz.

Co do fonemów - rzeczywiście, ukradzione z każdej parafii.

Co to jest rodzaj duchowy o.O?

Offline Julia

« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 07, 2019, 21:03:47 »
Co to jest rodzaj duchowy o.O?
Generalnie nie wiedziałam jak to nazwać, chodzi tu o wszystkie stworzenia żywe - także zwierzęta czy rośliny xd

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderatór
  • Pochwalisze: 146 razy
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Konlangi: Ziemskie, Kyońskie, Adnackie; autor neszszszczyzny
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 07, 2019, 22:44:52 »
Ach, żywotny

Offline Julia

« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 08, 2019, 01:04:36 »
Ok, dzięki

Offline Jasiek13

« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 08, 2019, 15:50:38 »
Całkiem ciekawy język. Czy możesz dopisać jak jest 0? Czy nie byłoby łatwiej, gdybyś podczas przedstawiania systemu liczbowego już się nim posługiwała? To znaczy, zamiast 6 to 10, zamiast 7 to 11 zamiast 9 to 13.

Offline Julia

« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 08, 2019, 18:14:00 »
Czy możesz dopisać jak jest 0?

Nie ma zera. Używane są takie wyrażenia jak "nicość", "brak"

Offline Jasiek13

« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 08, 2019, 21:42:27 »
Mam prośbę. Czy wyjaśnisz dokładniej jak się tworzy liczebniki?
Chyba tego nie rozumiem.

Offline Julia

« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 09, 2019, 19:02:14 »
Mam prośbę. Czy wyjaśnisz dokładniej jak się tworzy liczebniki?
Chyba tego nie rozumiem.
UWAGA AKTUALIZACJA, bo zrozumiałam niespójność systemu
enam = 6
enamebæl = 6 + 1 = enam(6) + wrostek "e" dla płynności + bæl (1)
enamevon = 6 + 2= enam + e + von (2)
venam = 2 * 6 = v (pierwsza litera von czyli 2 - wiem, że napisane jest benam) + enam
renamebæl = 3 * 6 + 1 = r (od rasi czyli 3) + enam +e + bæl
enamenam = 6 * 6 = enam  + enam
enamenamevon = 6 * 6 + 1
enamrenam = 6 * 7
renamenam = 6 * 12
i tak dalej..

Pochwalili: Jasiek13, Grímkel

Offline Toivo

« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 13, 2019, 21:42:31 »
Zdradzisz nam, jaki jest główny zamysł tego języka? Jakieś inspiracje, cele, cechy lingwistyczne?

Offline Julia

« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 14, 2019, 18:50:36 »
Zdradzisz nam, jaki jest główny zamysł tego języka? Jakieś inspiracje, cele, cechy lingwistyczne?
Już jakiś czas temu wizja stworzenia własnego języka mnie fascynowała, ale poważnie zabrałam się za to dopiero niedawno. Póki co nie miał być on czymś "konkretnym". Jest eksperymentem, próbą. Sądzę, że moje kolejne języki będą bardziej wyraziste, mam już parę pomysłów xD
Cała gramatyka, fonetyka, wszystko jest po prostu wykorzystaniem elementów różnych języków, wykorzystaniem mojej dotychczasowej wiedzy eee językoznawczej? Językoznawstwowej? Nie wiem jak to odmienić lmao. W każdym razie ostatnio starałam się inspirować w słownictwie językami bałtyckimi, którymi się zauroczyłam,ale jak patrzę na przykładowy tekst który właśnie tworzę wychodzi coś germańskiego

Offline Borlach

« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 06, 2020, 02:08:33 »
Jak na pierwszy kąląg to wygląda to naprawdę ciekawie. Niestandardowe liczebniki - ja sam nigdy nie odważyłem się wyjść poza stary dobry system 10tkowy xD

Może jakieś zdanie albo krótki tekst? Owca i Konie zawsze pomaga zaprezentować nowy język

Nie ma zera. Używane są takie wyrażenia jak "nicość", "brak"
To w sumie dość normalna etymologia, standardowe 0 mogłoby się z czasem z tego rozwinąć. Nasze "zero" też się wzięło od arabskiego "ṣifr" (pusty). U mnie w ajdyniriańskim na 0 mówi się sūriya (dosłownie "pustka").
Oto ja, Adwokat Diabłów

Offline Julia

« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 13, 2020, 22:49:04 »
Może jakieś zdanie albo krótki tekst? Owca i Konie zawsze pomaga zaprezentować nowy język
Ber goj roisi
E lavotal roisi tenefer ber, ai tobaw tewix sen; passep beete kethotür bæl, vawetil dolor ketvueler von, etergehtox ketmilen tale rasi. Tolroisi ketuspen ber: “Nan coras enima, neferæxe ai noroisi alut vunessæ etergeht”. Toerjüther roisi: “Ensæ ber, nøn coras enima tarnik nofer, jourli øn fatobu, wiwal etergeht, fef, max kista, max kayra nan. Goj tobaw wix sen ber”. Rænsxe tok, xo faserrathiala teklaver ber.