Język rodzki

Zaczęty przez Vilène, Styczeń 18, 2012, 21:31:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vilène

Cytat: Mścisław Ruthenia w Kwiecień 26, 2012, 16:30:03
Dawno tu go nie było :/
Ja go w ogóle dawno nigdzie nie widziałem... pewnie czymś zajęty jest.
  •  

Feles

Kamiennogórski ma poza tym własne forum, slovjanskie, ale nawet tam się nie udziela. :-\
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

Cytat: Fēlēs w Kwiecień 26, 2012, 22:04:01
Kamiennogórski ma poza tym własne forum, slovjanskie, ale nawet tam się nie udziela. :-\
No właśnie... pewnie ma jakąś robotę, albo co. No bo chyba nie umer...

Ewentualnie jest taka możliwość, że Mark Huczko go zatłukł za karę bejzbolem. W końcu jego adres znał...
  •  

Dynozaur

Hmmm, za karę, że jest lepszym conlangerem?

W takim razie, trzeba się gdzieś skitrać, bo każdy jest lepszym conlangerem niż Huczko. Wszyscy jesteśmy w niebezpieczeństwie.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Kwiecień 26, 2012, 22:32:46
Hmmm, za karę, że jest lepszym conlangerem?
Za karę za stworzenie nieautoryzowanej kopii slovio...
  •  

Vilène

A ja tymczasem zmieniłem nieco zasady dotyczące III palatalizacji w rodzkim, i np. końcówka -ica to teraz -ika.

A ponieważ nie mogłem się zdecydować, czy lepiej zmieniać misme, viste na mis, vis, czy nie, to poszedłem na kompromis - teraz te zaimki to mise, vise.

Wersja języka rodzkiego została też przez to zwiększona o całe 0,05.
  •  

Vilène

Dekret nr 2 dotyczący języka rodzkiego

Do rodzkiego słowotwórstwa powraca przedrostek vu-, w takich słowach jak np. vuchödit ,,wychodzić" (dotychczas: jeschödit). Uzasadnienie: bez sensu jest, żeby w języku najbliższym geograficznie i gramatycznie językom germańskim nie było przedrostka, który to został właśnie z nich zapożyczony...
  •  

Widsið

To wy- wynika w jakiś sposób z *ūt? Ciekawe, no i w sumie całkiem z sensem... Ale w jaki sposób wyglądała ewolucja od jednego do drugiego w rodzkim/w polskim/w którymkolwiek?
  •  

Vilène

Cytat: Widsið w Maj 23, 2012, 00:47:49
To wy- wynika w jakiś sposób z *ūt?
Tak.

CytatCiekawe, no i w sumie całkiem z sensem... Ale w jaki sposób wyglądała ewolucja od jednego do drugiego w rodzkim
pre-psł. *ūt- > pre-psł. *vūt- > pre-psł. *vyt- > psł. *vy- > strrdz. *vuj- > rdz. *vu-
  •  

Vilène

Trochę pozmieniałem w systemie zaimków osobowych i dzierżawczych – najważniejszą zmianą jest to, że od teraz zaimków zwrotnych używa się w sposób ,,germański", tj. mamy ,,myję mnie" zamiast ,,myję się". Jak to wszystko teraz wygląda, można zobaczyć tutaj.
  •  

Vilène

Jednostki miary w rodzkim:

milimetr – tusenomir
centymetr – setenomir
metr – mir
kilometr – tusömir
10 kilometrów – mil

gram – tusenoteš
dekagram – setenoteš
kilogram – teš
pół kilograma – pund

mililitr – tusenoger
litr – ger

ar – ploch
hektar – setoplåch
pół hektara – zytrina
  •  

Feles

Ładnie. Podoba mi się, zwłaszcza ta mila skandynawska.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

A teraz, drogie dzieci, powiem wam trochę o Krajowej Radzie Języka Rodzkiego i Nazw Własnych.

Otóż rada ta, to naczelny organ w Rodzce regulujący język rodzki, nazwy geograficzne, imiona i nazwyska, mający za zadanie wypowiadanie się w sprawach polityki językowej państwa, upowszechnianie wiedzy o języku rodzkim, rozstrzyganie wątpliwości językowych, poszukiwanie rozwiązań w zakresie używania języka rodzkiego w różnych dziedzinach nauki i techniki, opiniowanie nazw proponowanych dla nowych towarów lub usług czy troskę o kulturę języka rodzkiego.

Rada składa się z 60 członków, z czego 12 nominuje rektor Uniwersytetu Wartysławskiego, 12 – rektor Akademii Kaszawskiej, a pozostałych 36 nominuje Wiec, czyli parlament (za czasów monarchii nominował ich Król). To chyba daje wam jakieś pojęcie na temat tego, jakiej to jakości są wyniki prac Rady. Pełnią oni 4-letnią kadencję, i nominowani są zwykle po kilku tygodniach od rozpoczęcia nowej kadencji Wiecu.

Wewnątrz rady działa 12 komisji, w tym np. Komisja Imion i Nazwisk, Komisja Nazw Geograficznych w Rodzce, Komisja Nazw Geograficznych Poza Granicami Rodzki, Komisja Ortograficzna, Komisja Czystości Języka, Komisja Języka Religijnego, czy Komisja Etyki Języka. Oczywiście każda z komisji utrzymuje swój sekretariat, sprawozdawców, itp., więc liczba osób zaangażowanych w działalność Rady przekracza setkę.

Posiedzenia Rady odbywają się co dwa miesiące, a jej członkowie dostają uposażenie, którego wysokość z litości przemilczę, dodatki za podróże na posiedzenia, dodatki za zarwaną robotę, dodatki za poświęcanie swojego czasu wolnego, etc. etc. Przez to, stanowisko członka Rady to fajna synekurka dla tych polityków, którym nie udało się dostać do Wiecu ani do żadnych komisji parlamentarnych.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytatnazwyska
Nazwyska? Jakiś nowy proces fonetyczny? :D

spitygniew

P.S. To prawda.
  •