Język rodzki

Zaczęty przez Vilène, Styczeń 18, 2012, 21:31:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vilène

Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 21, 2012, 12:34:13
Cytatnazwyska
Nazwyska? Jakiś nowy proces fonetyczny? :D
Ja już muwyłem kedyś, że mam jakómś dziwnóm téndencje do harmońji samogłoskowé w kontekście i~y... Pewnie jakaś mazowjécka cecha abo cuś.
  •  

Henryk Pruthenia

U mnie téż jest cóś podobnego... Ale to trochę szérsze: dotyczy i / y/ e/
Tak więc te głoski stają się jakby allfonami téj saméj głoski (a niech ona będzie zapisana jako ė̗, by upodobnić ją do każdéj z tech liter :D ), która w wygłosie jest wymawiana jak /i/ (nie ma mami, koti, szybci, sobi), a we wśródłogłosie to już różnie, zależnie od tego, co następne, czy jest miękko wcześniéj... Dziwna głoska.

CookieMonster93

To chyba cecha rosyjskiej wymowy. Nieakcentowane e, i, ja przechodzą w [ɪ], czytałem o tym kiedyś, nie wiem jak to wygląda w praktyce.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Henryk Pruthenia


Vilène

Dekret nr 3 dotyczący języka rodzkiego

Likwiduje się w rodzkim podwójną negację w takich zdaniach jak np. niko ne mät dane niceg ,,nikt nie dał niczego", zastępując ją negacją pojedynczą zaimka, np. niko mät dane neceg.
  •  

Noqa

Ekhem, i~y to w polskim niby-fonemy. Poza paroma wyjątkami są zdeterminowane czysto przez otaczające je spółgłoski.
Serio nie jest to dla was oczywistem?

e~y rzeczywiście w nieakcentowanych mogą się zlewać, ale to dlatego, że oba są standardowymi epenetykami. Drktor = dyrektor = derektor
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Vilène

#51
Kolejna reforma, która co prawda jest w połowie powtórzeniem starej reformy, ale od tego czasu zmieniły mi się nieco gusta...

1. Likwiduje się w rodzkim akanie, czyli przejście o w å w pozycjach nieakcentowanych.
2. Twarde jery przechodzą w å, zamiast w e.
3. Inaczej rozwijają się grupy typu jer + l/r: ъl, ьl > å; ъr > år; ьr > er (tu akurat bez zmian...).
4. Poreformowe å nie podlega umlautowi.
5. Zmienia się zasady wokalizacji jerów* – od teraz nie wokalizują się zawsze, a jedynie w pozycjach mocnych i w akcentowanej sylabie... ale z paroma wyjątkami i wyrównaniami analogicznymi.
6. Dodaje się zmianę tn, dnkn, gn... która czasem nie zachodzi w nowych złożeniach.
7. Likwiduje się g wymawiane jako [j], i zastępuje przez j.
8. System zaimków osobowych 3. osoby zostaje całkowicie zreformowany, i dodany zostaje zaimek nieokreślony jön.

+ parę innych, mniejszych zmian w słownictwie.

Od dzisiaj, najbardziej aktualna wersja rodzkiego to już 2.0.

* Dlaczego? Dlatego, że już dość mam nadmiaru e i słów długości trójskładu kibli.
  •  

Vilène

#52
Właśnie wywaliłem ruskopodobne da/pysti w trybie rozkazującym. Spodziewajcie się też niedługo odruszczenia spójnków zdań podrzędnych*...

* Albo i nie.
  •  

Feles

Nazwy nie odruszczysz, mam nadzieję.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

Cytat: Feles w Wrzesień 04, 2012, 23:43:33
Nazwy nie odruszczysz, mam nadzieję.
Nie, bo nie jest bezpośrednia zerżnięta z ruskiego, ale taka bardziej... kreatywna :P.
  •  

Vilène

#55
Kolejna reforma...

1. Likwiduje się koniugację VI, i przenosi się słowa z niej do koniugacji II, ze zmianą końcowego -ovät na -uvät.
2. Przenumerowywuje się koniugację Va na VI.
3. Likwiduje się, rzadko używane, supinum.
4. Wprowadza się u po samogłoskach wymawiane jako [w] – pochodzące od dawnego v przed spółgłoskami.

+ parę innych, drobnych zmian w słownictwie.
  •  

Aureliusz Chmielewski

Propsuję za chęć do robienia tego wszystkiego. Jak mi się przy tym ND nie chce pracować...
The n-word
  •  

Mônsterior

Raczej za to, że tyle tu inwencji własnej, a wszystko jest spójne i po prostu dobre :)
  •  

Serpentinius

Rodzki jest megabisty. Czy można zapisać się do jakiegoś fanzonu? Czy planujesz zrobić jakiś realny podręcznik do tego języka? Myślę, że warto poświęcić temu tematowi jakąś rozprawę.
  •  

Feles

Popieram.
Język z jednej strony oryginalny, z drugiej zaś nie zanadto przekombinowany. Cudo.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •