Śmiechu warte

Zaczęty przez Noqa, Styczeń 21, 2012, 02:05:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Czyli hahaha, hihihi i hohoho.

Jaką pozycje ma śmiech w fonetyce? To coś w ogóle spoza obszaru dźwięków mowy czy też jakoś o nie zawadza i bywa wykorzystywane?
Jeśli pierwsze to czy dałoby się składające się nań dźwięki wykorzystać w jakimś języku, a jeśli drugie to jak można by śmiechy (różne) zapisywać i jak to się wiąże z fonologią danego języka?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Canis

Śmiech każdy ma inny.
Ale generalnie to nasze "haha" albo "hehe", więc składa się z czegoś w stylu [ʔhahaha]. Powszechny jest też pojedynczy śmiech w postaci głośno wypuszczanego nosem powietrza. To tyle, jeśli chodzi o biologię. Zapis śmiechu, który funkcjonuje w językach, zaliczamy za to już do wyrazów dźwiękonaśladowczych i podejrzewam, że jest przeróżny wśród języków.
  •  

Noqa

Ale zapisy dźwiękonaśladowcze to tylko takie ludowe przybliżenia - przeczytane "hahaha" nijak nie brzmi jak śmiech. A mi chodzi o taki prawdziwy zapis fonologiczny.

I swoją drogą: Polacy śmieją się innym h (h) niż wymawiają w języku (x)?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Rémo

Brazylijczycy zapisują śmiech "kkkkkkkk"  ???  ;-D
Pozdrawiam! :)
  •  

Ghoster

#4
[...........]
  •  

Feles

Moje to coś w deseń [hə̥hə̥̆hə̥̆hə̥̆...] z szybkim wypuszczeniem powietrza (kilka ostatnich jest już na bezdechu).
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

spitygniew

Cytat: Ghoster w Styczeń 21, 2012, 13:55:02
Zależy, mój śmiech zapisałbym najpewniej jako [ʔʰɸɐ́hɐ́hɐ́hɐ́]
Jest przydechowe zwarcie krtaniowe?  :-\
P.S. To prawda.
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Ghoster

#8
[...........]
  •  

Canis

Ejektywne zwarcie krtaniowe?

A co do przydechowego, jeśli jest możliwy w jednym miejscu dźwięk zwarty i dźwięk szczelinowy, to, według jednej definicji, którą znam, możliwy w tym miejscu jest też przydech (tylko czym wtedy się różni przydech od słabej afrykaty?). Według drugiej, potrzebne jest rozluźnienie organów mowy i dodatkowy dech powietrza, co da słabe [h] słyszalne po dźwięku - też można osiągnąć spółgłoskę krtaniową zwartą przydechową tym sposobem.

Co tu jest poprawne, tego nie wiem.
  •  

Feles

CytatEjektywne też jest.
Nie.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Fanael

#11
Cytat: Ghoster w Styczeń 21, 2012, 19:20:15
Ejektywne też jest.
Kolejny zwolennik teorii istnienia spółgłosek wargowych bocznych, mlasku miękkopodniebiennego i gardłowego R?
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Remo :] w Styczeń 21, 2012, 11:03:34
Brazylijczycy zapisują śmiech "kkkkkkkk"  ???  ;-D
A esapniolce się śmieją jajami.

A ja się nie śmieję.
Więc mój zapis śmiecha wygląda tak:
[]



Ja się chyba śmieję przez a tylnie, i mi z tym dobrze. I przez [h]
Ale jak jestem wredny, to się śmieję szyderczym języczkowym x, i zabijam ludziej !
xaxaxaxaax

Ghoster

#13
[...........]
  •  

Canis

Jakie są śmiechy w waszych conlangach?
  •