Język zimny

Zaczęty przez Dynozaur, Styczeń 27, 2012, 16:07:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

Napisałem trochę o morfofonologji na Wiki. Mam nadzieję, że się podoba.

Następnie lecę przez deklinację, a potem czasowniki, których trochę się boję...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Styczeń 27, 2012, 16:07:24
Napisałem trochę o morfofonologji na Wiki. Mam nadzieję, że się podoba.
Jupi!

Przeczytałem artykuł od deski do deski, i zimny podoba mi się jeszcze bardziej, niż wcześniej. Czekam na więcej.
  •  

Canis

Niezły. Jestem dumny. Z samego języka, oraz z tego, że w końcu go opisałeś. Brawo!

Co ciekawe, użyłeś normatywnej orfografii O_O
  •  

Dynozaur

Cytat: Canis w Styczeń 27, 2012, 16:51:46Co ciekawe, użyłeś normatywnej orfografii O_O

Tak. I było to bolesne.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Feles

Czekam na morfologję. :-P
I procesa fonetyczne.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Mścisław Bożydar

Braaawo!
ACTA Akta zimnego odsekretnione ^.^
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Vilène

Cytat: Dynozaur w Styczeń 27, 2012, 17:03:33
Cytat: Canis w Styczeń 27, 2012, 16:51:46Co ciekawe, użyłeś normatywnej orfografii O_O

Tak. I było to bolesne.
Ale nie musiałeś (chyba że Canis zmienił zasady).
  •  

Feles

È, fudyń przeszedł w oryginalnej ortografii (i gramatyce).
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Vilène

Cytat: Fēlēs w Styczeń 27, 2012, 19:41:26
È, fudyń przeszedł w oryginalnej ortografii (i gramatyce).
Ale to jeszcze było za starej wiki, kiedy to ja byłem tam na najwyższej pozycji i ostatecznej instancji... teraz kiedy Canis przejął władzę, mogłoby być ciężej.
  •  

Towarzysz Mauzer

Litery "ċ/ṡ", unosowiony jer - to lubię! Jest niegdzie wyjaśnienie pochodzenia nosowego jera, choćby le na starym forze?

"Zmiana «zaszedłsza» w czasach historycznych" - jaki słodki partycypek!
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

#10
Cytat: Towarzysz Mauzer w Styczeń 27, 2012, 23:09:06Jest niegdzie wyjaśnienie pochodzenia nosowego jera, choćby le na starym forze?

Ech, to pozostałość najstarszej, n00blangerskiej fazy tego języka, kiedy myśleliśmy z Caniem, że jer rozwinięty w nosówkę to dobry pomysł... Tak urosło to w tym conlangu, że nie miałem serca się pozbywać.

Takie naiwne "naukowe" wyjaśnienie - w reakcji obronnej przed zanikiem jerów nastąpiła jakaś hipertrofja artykulacyjna tego fonemu, która doprowadziła do unosowienia.

Podobnie naiwnych wytłómaczeń będzie jeszcze kilka przy okazji morfologji.

Cytat: Towarzysz Mauzer w Styczeń 27, 2012, 23:09:06"Zmiana «zaszedłsza» w czasach historycznych" - jaki słodki partycypek!

Heh, ortografja radopolska, ale jednak pewnych idjolektyzmów nie da się uniknąć...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatEch, to pozostałość najstarszej, n00blangerskiej fazy tego języka, kiedy myśleliśmy z Caniem, że jer rozwinięty w nosówkę to dobry pomysł... Tak urosło to w tym conlangu, że nie miałem serca się pozbywać.

Takie naiwne "naukowe" wyjaśnienie - w reakcji obronnej przed zanikiem jerów nastąpiła jakaś hipertrofja artykulacyjna tego fonemu, która doprowadziła do unosowienia.
No ale są hipotezy - których, niestety, nie zbadałem dość uważnie - według których w późnych stadiach prasłowiańskiego istniały więcej niż dwie nosówki. Uważne wybadanie tego faktu w połączeniu z kreatywnym rozwojem historycznym akcentu może dać uzasadnienie dużo mniej naiwne, a bardzo ciekawe (o, gdybym miał więcej czasu, to chętnie pogłowiłbym się nad slavlangiem z kreatywnym przyciskiem!).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Dynozaur

#12
Cytat: Towarzysz Mauzer w Styczeń 27, 2012, 23:37:30No ale są hipotezy - których, niestety, nie zbadałem dość uważnie - według których w późnych stadiach prasłowiańskiego istniały więcej niż dwie nosówki. Uważne wybadanie tego faktu w połączeniu z kreatywnym rozwojem historycznym akcentu może dać uzasadnienie dużo mniej naiwne, a bardzo ciekawe (o, gdybym miał więcej czasu, to chętnie pogłowiłbym się nad slavlangiem z kreatywnym przyciskiem!).

Ano, gdybym był mądry, to mógłbym wykorzystać <ų> do odzwierciedlenia tej "trzeciej nosówki", która podobno siedziała w Nom. imiesłowów czynnych teraźniejszych (*nesy, *bery). Jednak byłby to niezwykle rzadki fonem, praktycznie ograniczony do tej jednej końcówki (a więc nie mający racji bytu). Ale wtedy jeszcze do mądrości było mi daleko, swoję przygodę ze slawistyką dopiero zaczynałem...

A ta sama końcówka imiesłowowa (bowiem zimny zachował bardzo archaiczną deklinację imiesłowów) brzmi w zimnym tak samo jak w SCSie: -y.

A moja wiedza o akcencie prasłowiańskim w dodatku od tamtego czasu się niewiele zwiększyła, więc chyba już obstanę przy takim akcencie, jaki jest obecnie (w sumie od początku mi się marzyło, żeby zimny miał tony, ale byłem [i wciąż jestem] na to za chudy). Cieszę się, że przynajmniej nie jest w stu procentach inicjalny (i zdarza się, że porusza się wewnątrz wyrazu w różnych formach gramatycznych [oczywiście w morfemach, w których były jery])...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Ładne.
Może mnie kiedyś weżmie na opisanie rabawańskiego wreszcie... Teraz mam ferie, to mam i czas. :)

Noqa

Cytat: Dynozaur(w sumie od początku mi się marzyło, żeby zimny miał tony, ale byłem [i wciąż jestem] na to za chudy)

Tony to nic fajnego - potem cały świat się śmieje z twojego języka, myśląc że mówiący mają ADHD :P
Zrobić porządną intonację obejmującą całe zdania to jest wyzwanie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •