Jhadżal (Hadżal)

Zaczęty przez Emil, Luty 15, 2022, 22:52:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Emil

Jhadżal (z koico planeta, będę akceptował spolszczenie Hadżal) to conworld obejmujący jeden/dwa (zależy jak liczyć) kontynent z okolicznymi wyspami na obszarze fragmentu fikcyjnej planety, która ma imitować Ziemię. Głównym państwem jest Imperium Hoczebozu (koi. Hotṡbozo Tṡugęchåquei) i Związek Geretoganu (Grotobrodu) (ndb. Görötogana Zvą́zak - nadbużański użyje w tym projekcie jako język-izolant).

GEOGRAFIA
Conworldowy kontynent można podzielić umownie na dwa mniejsze. Część południowa jest bardziej gorąca, ale przez to że jest większa ilość rzek jest jednocześnie bogatsza w florze. Przypominać może region śródziemnomorski. Część północna jest obrośnięta lasami, znajdują się jednak w centrum także obszary bardziej stepowe oraz górskie. Występuje więcej jezior, które są większe. Sama część północna jest o około połowę większa w porównaniu z południem, które ma wielkość około 4 mln km2. Obie części są nieco większe niż Europa. Wokół kontynentu są liczne wyspy, które mają łagodniejszy klimat w porównaniu z lądem.

SYTUACJA POLITYCZNA
Obecnie na kontynencie dominują dwa imperia - Hoczeboz (urzędowy koico) w centrum i Związek Geretoganu (urzędowy nadbużański (brak nazwy conworldowej)) na południu. W obu nie istnieje demokracja, ale mimo to ustroje są zupełnie różne. Hoczeboz był początkowo państwem totalitarnej oligarchii i jej prywatną własnością i przez długi czas był znienawidzony przez większość sąsiadów. Sytuacja zmieniła rewolucja, która wprowadziła konserwatywną monarchię, która jednak przestała być totalitarna i była dla niektórych ludzi z sąsiednich krajów wręcz rajem. Obecnym imperatorem jest Précis II Zunxuinf. Związek Geretoganu to zupełne przeciwieństwo nawet w historii. Powstał on jako konfederacja kilku miast-państw na południu (do dziś zachowano nazwę Związek), który przyjął nazwę najsilniejszego ośrodka - Grotobrodu. Z czasem władza uległa większej centralizacji, połączono miasto w jedno państwo które przejęło także okolice, a po zamachu stanu władza coraz bardziej szła w kierunku ustroju totalitarnego. Obecnie, mimo że Geretogan jest dwukrotnie mniejszy od rywala, jest równie silny gospodarczo i militarnie, co powoduje ciągłą rywalizacje o kontynent. Póki co włada nim crar Wölödimryr Wostrovšči.
Inne mniejsze państwa to m.in Jechgiw.

Informacje nt. nadbużańskiego: docelowo oczyszcze go z wszystkich zapożyczeń z natlangów, które nie pochodzą z prasłowiańskiego (podobnie jak w sumie jest w wysokopolskim). Jednakże prócz słowotwórstwa i rdzeni słowiańskich będę zapożyczał z języków znajdujących się w conworldzie, chociażby z koico.

Uproszczona mapa Kontynentu (bez wysokości, granic państw itd):