Kampania na rzecz zmiany zwyczajowej deklinacji rzeczownika tatar

Zaczęty przez Theofilos, Czerwiec 30, 2022, 13:03:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

mijero

Cytat: Theofilos w Lipiec 01, 2022, 11:13:49
Dziękuję bardzo za pierwszą merytoryczną odpowiedź, wobec pozostałych prześmiewczych.
Moje była taka pół na pół. Pochwaliłem, bo ciekaw jestem jak byś się chciał za to wziąć.
Boć wiem, trzeba mi prawdę powiedzieć:
przez cudzy język w cudze ręce włodźstwa zachodziły.
  •  

Theofilos

Cytat: Todsmer w Lipiec 02, 2022, 17:56:30
Cytat: Theofilos w Lipiec 02, 2022, 17:00:23Czy nie jest możliwa zmiana typu/rodzaju deklinacji, która raz została przyjęta – jako obowiązująca – w języku polskim?
Oczywiście, jest to jak najbardziej możliwe, jako oddolny, niesterowany proces ;) W taki sam sposób, w jaki powstała forma smartfona w przeciwieństwie do telefonu - po prostu do takiej formy doszedł kolektywnie ogół użytkowników polszczyzny.
Dziękuję bardzo.
Cieszę się.
Skoro więc tak, to czy moją propozycję/inicjatywę można uznać za zaczątek takiego "oddolnego, niesterowanego procesu"?
Wszakże musi być chyba jakiś impuls, aby ów proces został zainicjowany w społeczeństwie.
Nie jest przecież tak, że nagle, w tym samym momencie, w głowach wielu "użytkowników polszczyzny" pojawi się ten sam pomysł.
  •  

Theofilos

Cytat: mijero w Lipiec 03, 2022, 11:44:56
Cytat: Theofilos w Lipiec 01, 2022, 11:13:49
Dziękuję bardzo za pierwszą merytoryczną odpowiedź, wobec pozostałych prześmiewczych.
Moje była taka pół na pół. Pochwaliłem, bo ciekaw jestem jak byś się chciał za to wziąć.
Rzeczywiście.
Przepraszam bardzo za złe potraktowanie – zakwalifikowanie do grupy prześmiewców.
Na razie stworzyłem stronę WWW z opisem przypadku.
Umieściłem wątek na forum. Chciałem umieścić na innych forach polonistycznych, językoznawczych, ale nie znalazłem takowych, które by były aktywne.
Liczę też na jakieś wskazówki. Może już ktoś wcześniej podejmował podobne inicjatywy.
Można na portalach społecznościowych (np. FB) podjąć jakieś działania, chociaż tu nie mam żadnego doświadczenia.
Kto wie, czy nie dałoby się zainteresować tym Rady Języka Polskiego.
Na razie próbuję. Liczę też na Wasze doświadczenie w takich kampaniach – jeżeli ktoś chciałby się podzielić.
  •