(Proto)Kurs języka czeczeńskiego

Zaczęty przez Троллейбус, Styczeń 27, 2023, 21:42:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

Троллейбус

                            𝙺𝚄𝚁𝚂 𝙹𝙴𝚉𝚈𝙺𝙰 𝙲𝚉𝙴𝙲𝚉𝙴𝙽𝚂𝙺𝙸𝙴𝙶𝙾 𝙲𝚉. 1

Autor: Троллейбус

Witam na podstwowym kursie języka czeczeńskiego. Na początek przedstawię czym właściwie jest ten czeczeński, a potem omówię jego alfabety, spółgłoski oraz fundamenty fundamentów gramatyki.

Nie wiem kiedy ukaże się druga część tego kursu. Ale myślę, że kiedyś się to stanie. Na pewno będzie znacznie dokładniejsza i rzeczywiście będzie miała na celu nauczenie solidnych podstaw tej mowy.

                                                  𝙼𝙾𝚆𝙰

Czeczeński należy do rodziny języków nachsko-dagestańskich, a konkretnie do jej nachskiej podgrupy. Językiem tym posługuje się ok. 1,4 miliona osób. Ludzie ci mieszkają głównie w: Rosji (Czeczenia, Dagestan), Turcji, Jordanii i Kazachstanie. Posiada dużą liczbę dialektów.

                                                    𝙰𝙻𝙵𝙰𝙱𝙴𝚃

Pisany czezceński można przedstawić przy pomocy następujących alfabetów:

- Cyrylicy (wersja zmodyfikowana),

- Łacinki,

- Arabskiego.

W dawnych czasach chrześcijańscy Czeczeni mogli też używać pisma gruzińskiego (o ile byli piśmienni). Prawosławni Nachowie z gruzińskiej Tuszetii posługują się j. gruzińskim w formie pisanej.

Polecenie: Zapoznaj się z treścią poniższego linku (czeczeńska cyrylica). Przy jego pomocy zapisz Łacinką i cyrylicą poniżesze słowa:

https://en.m.wikibooks.org/wiki/Chechen/Alphabet

[ˈnɔxt͡ʃĩː mu͜ɔt]      (do zapisania)


Gratulacje! Właśnie poznałeś pierwsze dwa słowa w tym języku! Noxçyin - czyli przymiotnik oznaczający: czeczeński oraz słowo mott - język. Wymów głośno litery sprawiające ci trudność.


                                                 Spółgłoski

Spółgłoski są dosyć ważne na początku. Jest ich co najmniej 40, więc warto się z nimi oswoić. W poniższej tabelce przedstawione są podstawowe spółgłoski. Zapoznaj się z nimi (tabelka zapewne jest w załączniku).

                                   WSTĘP DO GRAMATYKI

Czeczeński zapisuje się zgodnie z szykiem SOV (podmiot, dopełnienie, orzeczenie). Szyk ten występuje np. W japońskim czy w tureckim.


W języku czeczeńskim jest przynajmniej 10 przypadków. Czasami może być ich też osiem, w zależności od przyjętych kryteriów (morfologiczne lub semantyczne). W drugiej tabelce w załączniku zawarte są przypadki. Dokładnie je przestudiuj.

W (dalekiej) przyszłości zagłębimy się w to.



No cóż. To by było na tyle z tego ciurokursu. Mam nadzieję, że ukazałem wam zarys tego jaki to język. Bez ogródek można powiedzieć, że jest trudny. Można to wskazać na przykładzie powitań. Zwykłe "salam alejkum" to zwrot stosowany do przyjaciół lub równieśników tej samej płci. Do osób innej płci, bądź też ludzi o wyższym statusie zwracamy się inaczej. W poniższym filmie omówienie są właśnie powitania: https://youtu.be/caazdQmD1Gk

Dziękuję za uwagę! Jakby co to mój pierwszy post tutaj :P