nazewnictwo fraz

Zaczęty przez herbertmiller, Luty 22, 2023, 15:43:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

herbertmiller

Hey;)

mam pytanie z zakresu składni:

(1) czy wyrażenie 'i tak' (w znaczeniu: i w ten sposób) stanowi frazę? Jeśli tak, jaka byłaby nazwa tej frazy (w jęz. polskim, lub w angielskim)

Podobne pytanie odnośnie wyrażeń:
(2) 'za to' (w znaczeniu: za to, że... - następnik stanowiący odwołanie do użytego wcześniej wyrazu)
(3) 'w którym' (następnik stanowiący odwołanie do użytego wcześniej wyrazu)

Jeśli chodzi o j. angielski, czytam: "In theories of syntax, a phrase is any group of words, or sometimes a single word, which plays a particular role within the syntactic structure of a sentence.", natomiast te połączenia wyrazowe, które wypisałem (i tak; za to; w którym) nie stanowią chyba żadnej z fraz typu: Adverb phrase, Adjective phrase, Preposition phrase.

Stąd zastanawiam się, czy są to frazy, czy może lepiej używać określenia: 'połączenia wyrazowe'?

  •  

Siemoród

Ja bym za to oraz i tak (w zdaniach typu i tak się spóźnię) uznał za spójnik (i rozdzielna pisownia niewielu tu zmienia według mnie) lub frazę spójnikową, zaś w którym za połączenie przyimka w i zaimka względnego który, czyli wyrażenie przyimkowe.

Tak przynajmniej wygląda ten podział w polskim językoznawstwie. Językoznawstwo anglosaskie przedstawia inną tradycję, więc przenoszenie pojęć angielskich i próba zastosowania ich na języku polskim często jest problematyczna, a w przypadku bardziej specjalistycznych pojęć wręcz ciężko o odpowiedniki. Sytuacji nie ułatwia fakt, że często autorzy podręczników czy prac naukowych próbują wprowadzać własne terminy, używane tylko przez nich i parę innych osób.
Niech żyje Wolny Syjam!

herbertmiller

  •