Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kazimierz

Chodzi zapewne o ruchomą końcówkę pierwszej osoby. Ja bym normalnie wypowiedział chyba tak jak Henryk pisze, no bo jak?
  •  

Caraig

Cytat: CivilixXXX w Kwiecień 30, 2019, 19:15:56
Jeżeli chodzi o słowo którą przed słowem na m, to /ktoɾõũ m-/
Dlaczego [ktoɾõũ]?
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Kazimierz w Kwiecień 30, 2019, 21:54:09
Chodzi zapewne o ruchomą końcówkę pierwszej osoby. Ja bym normalnie wypowiedział chyba tak jak Henryk pisze, no bo jak?
Spitygniew się chyba ostatnio do Warszawy przeprowadził, i chodziło mu o wymowę /kturom:/ ewentualnie /kturom.m/.

Nie, żeby wymowa /om/ cofnęła się na terenie całego chyba kraju (za wyjątkiem eksterytorialnych widocznie obszarów Wydziałów Polonistyki), no, ale jako Warszawiak i pospolity negacjonista zespołu zjawisk pozanauczalniano-korowo-apruwd-wikipedyjnych (znanych też jako rzeczywistość ew. świat za oknem) przecież nie widzi żadnej innej możliwości.

No bo jak?

CivilixXXX

Zachowane o pochyło różne z o i u.
Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

spitygniew

Ja chyba wymówiłbym to jak [kturom], unikanie tej dziwnej grupy [õm] jest jakby odruchowe, poza tym zgadza się z odnosowieniem nosówek przed innymi płynnym (w praktyce [w] [l]) w polskim.
P.S. To prawda.
  •  

Caraig

Cytat: CivilixXXX w Maj 01, 2019, 08:41:19
Zachowane o pochyło różne z o i u.
Wiem, że to jest o pochylone, tylko jakoś nie wierzę, że tak mówisz do ludzi po polsku.
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Kazimierz

  •  

Caraig

Cytat: spitygniew w Maj 01, 2019, 20:51:23
A jak macie z Sikhami?
Ja tam mówię [ˈsikˈxɔvʲjɛ].
  •  

Kazimierz

[ɕikˈxɔvʲɛ], no [sɪkˈxɔvʲɛ] też mogą być.
  •  

CivilixXXX

#2560
[sʲikʰˈxɔ̞vʲje̞]
Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

커래얟쓰

  •  

spitygniew

Cytat: CivilixXXX w Maj 01, 2019, 23:18:27
[sʲikʰˈxɔ̞vʲje̞]
A po co jeszcze wstawiasz to [x ]? Ewentualnie po co aspirujesz [ k]. Bo że przydech samoistnie ci się pojawia, to nie sądzę, [x] jako spółgłoska welarna na pewno nie ma właściwości aspirujących.
P.S. To prawda.

CivilixXXX

Mi się wydaje że ja tam mam przydech, możliwe jednak że z nagłosu, nie z /x/.
Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

Caraig

Cytat: spitygniew w Maj 03, 2019, 15:53:42
A po co jeszcze wstawiasz to [x ]? Ewentualnie po co aspirujesz [ k]. Bo że przydech samoistnie ci się pojawia, to nie sądzę, [x] jako spółgłoska welarna na pewno nie ma właściwości aspirujących.
No bo nie można mówić tak jak inni, bo to już jest RaDoPoLsKi!!
Spoiler
pochwalisz przypadkiem się nacisnął
[Zamknij]
  •