Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

SchwarzVogel

Tam było birati, tak jak tirati, mirati czy pirati, zdaje się.

Dlatego przegłosu nie było, w polskim było regularne przejście w e.
  •  

spitygniew

Czytam sobie Popioły i ogółem jest tam masa ciekawych pod względem lingwistycznym rzeczy, ale najbardziej zastanowiło mnie chyba konsekwentne stosowanie przez Żeromskiego formy tego jałowcu. To dosłownie jedyny rzeczownik miękkotematowy z taką końcówką w dopełniaczu, a nie może to być błąd, bo pojawia się kilkukrotnie. Nie mam kompletnie pojęcia jak to wyjaśnić. Ktoś ma?
P.S. To prawda.
  •  

Łudomian

Zastanawiają mnie "oczy" i "uszy" jako tzw. pozostałości po liczbie podwójnej.

Z wikisłownika można by wywnioskować, że winny mieć postać *oce i *usze, oczywiście już po przejściu do deklinacji o-tematowej. Jednak już nawet w scsie mają postać "oči" i "uši". Niezbyt rozumiem skąd to się bierze.

Sorka za wcięcie się s pytaniem.
Przy imek za dla czasu
  •  

Onoma

Cytat: Boletto w Lipiec 15, 2019, 12:43:27
Zastanawiają mnie "oczy" i "uszy" jako tzw. pozostałości po liczbie podwójnej.

Z wikisłownika można by wywnioskować, że winny mieć postać *oce i *usze, oczywiście już po przejściu do deklinacji o-tematowej. Jednak już nawet w scsie mają postać "oči" i "uši". Niezbyt rozumiem skąd to się bierze.

To może być wpływ "plackowéj" końcówki -ih₁ z nijakiéch i-tematycznéch i spółgłoskotematowéch (które w prasłowiańskiém również upodabniały się do i-tematowéch) - wcześniéj urobioné (bo es-temat we wczesnej słowiańszczyźnie się o dziwo szerzýł) ušesi, očesi, a przy przejściu do o-tematowéch samo "-es-" musiało być odrąbané. Choć fakt to dziwné, bo temat i końcówka musiałyby być rozumiané jako osobne aż do ery wspólnosłowiańskiéj. Może chodziło o odróżnienié od końcówek żeńskiéch?

Ainigmos

#2584
Dlaczego czasownik być neguje się w niereguralny i złamany (broken) sposób jako nie mieć, a nie nie być , jeśli zachodzi relacja posiadania lub nie rzeczy przez podmiot, np. Nie ma tego zamiast Nie jest to?
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Henryk Pruthenia

Bowiem był kiedyś czasownik *něsti, który miał znaczenie braku obecności jak i braku posiadania - stąd mamy rosyjskie "нет" w znaczeniu "nie ma" - i stąd ta dziwota.

spitygniew

Czy tylko mnie się wydaje, że forma wziąć przechodzi obecnie renesans i mówi tak o wiele więcej ludzi niż jeszcze z dziesięć lat temu?
P.S. To prawda.
  •  

Úlfurinn

Podobny renesans według mnie przeżywa jeszcze forma ,,tę", ale faktycznie ciekawe zjawisko. Pewnie kwestja tego, że Internet rozwinął perskryotolski polski
smrt zidum

Caraig

Cytat: Úlfurinn w Wrzesień 14, 2019, 21:32:29
Podobny renesans według mnie przeżywa jeszcze forma ,,tę", ale faktycznie ciekawe zjawisko. Pewnie kwestja tego, że Internet rozwinął perskryotolski polski
Nie lubię formy "tę". Dla mnie jest zupełnie antyintuicyjna, a mimo to wszyscy próbują mi ją wepchnąć do gardła.

Icefał

Cytat: Google
Nie znaleziono żadnych wyników wyszukiwania dla hasła "czokólada"

Serio? Przysięgam ze parę razy w życiu razy taką formę usłyszałem. A wy nie?
  •  

Kazimierz

  •  

Siemoród

Skoro przymiotnikiem od Konstantynopolu jest konstantynopolitański, to czy podobnie będzie z innymi -polami jak Terespol, Annopol, Tarnopol czy Sewastopol? xDDDDDDD
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Łudomian

Do której płci odnosi się czochranie bobra?
Przy imek za dla czasu
  •  

Siemoród

Cytat: Boletto w Październik 12, 2019, 20:56:00
Do której płci odnosi się czochranie bobra?
Czyż nie do białogłowej?
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Ainigmos

Dlaczego czasownik egzystencjalny być koniuguje się w czasie teraźniejszym w sposób różnordzenny, począwszy od jestem, a skończywszy na?
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •