Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

Cytat: Gubiert w Marzec 25, 2013, 19:20:48
Czemu ludzie wymawiają Murzasichle przez [si]?
Bo nazwa nie wygląda zbyt polsko.
  •  

Pluur

Cytat: CookieMonster93 w Marzec 28, 2013, 22:18:38
Ja akcentuję różnie, zależy... Jak jestem bardzo leniwy, akcentuję niemal wszystko na przedostatnią sylabę. Przeważnie mówię standardowo; zrobiliśmy, zrobilibyśmy itd.


No ja tak samo to akcentuję, i wkurza mnie bardzo jak w mediach natarczywie chcą akcentować na te nieszczęsne li
  •  

Noqa

Serio tak wymawiacie? U mnie jest raczej konsekwentnie przedostatnia sylaba, akcent na antepenultymatywną brzmi jakoś obco i mocno pretensjonalnie; na przedante już całkiem.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Pluur

Ja tak wymawiam, acz nie wiem czy na li nie ma czegoś pobocznego, czy coś. O co chodzi z tym:
Cytatakcent na antepenultymatywną
i
Cytatprzedante
?
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Widsið

Ja zwykle też na li akcentuję; tak samo gi w logika itp. Uregulowany mam akcent na przedostatniej sylabie, chociaż po dłuższej posiadówie u babci i jej szalonej rodziny czasem zdarzają mi się inicjalizmy.

Pluur:
ultimus - ostatni
penultimus - przedostatni
antepenultimus - przed-przedostatni
Używanie tych słów to nieco lans na łacinę, ale pojawia się w językoznawstwie.
  •  

Pluur

W logice ja akcentuję logika O_O Czyżbym jakieś splamienia czeskie miał?!


Wolę ten podział:
oksytoniczny, paroksytoniczny, proparoksytoniczny, inicjalny
  •  

Widsið

Cytat: Pluur w Marzec 29, 2013, 00:35:52
W logice ja akcentuję logika O_O Czyżbym jakieś splamienia czeskie miał?!


Wolę ten podział:
oksytoniczny, paroksytoniczny, proparoksytoniczny, inicjalny

W sensie logika? Nie, po prostu akcentujesz w sposób lansowany jako poprawny.
  •  

Pluur

Ale czemu niby poprawny, skąd się to wzięło te całe -ik/-ika z akcentem na trzecią od końca? hmm?
  •  

Noqa

#804
Bo polski to taka gorsza łacina. Więc naturalnie wszystkie słowa w nim powinny się akcentować tak samo, jak było to w łacinie.

EDIT: Podejrzewam, że mania z akcentem proparoksytonicznym w czasie przeszłym czy trybie przypuszczającym też się z tego wzięła, bo w łacinie akcent/długość pozostawał w tym samym miejscu bez względu na fleksję - jak to w językach,gdzie jest to fonemiczne.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Widsið

W łacinie akcent zależał od wagi sylaby. W Polsce nie zależy, ale ktoś kiedyś uznał, że będzie fajnie, jak będziemy to imitowali.
  •  

Pluur

Cytat: Noqa w Marzec 29, 2013, 00:46:32
Bo polski to taka gorsza łacina. Więc naturalnie wszystkie słowa w nim powinny się akcentować tak samo, jak było to w łacinie.
:-o
Ale teraz mówisz serjo, czy nie?! I RJP to uznaję, zresztą rjp to gówno warta
  •  

Jątrzeniot

U mnie się waha wymowa, zarówno w kwestii wyrazów z -li-, jak i wyrazów na -ika/-yka. Akcent paroksytoniczny zawsze wydaje mi się naturalniejszy, ale wiadomo, szkoła i lansowanie antepenultimaty robi swoje. Zdarza mi się np. mówić estetyka, ale w muzyka już mam zawsze akcent na przedostatnią.
  •  

Wedyowisz

Ciekawe jest to, że w tych zapożyczeniach, które bywają akcentowane proparoksytonicznie, akcent staje się paroksytoniczny, gdy musiałby inaczej paść na 4. od końca (uniwersytetu, fizykami).

W czasie przeszłym ten akcent proparoksytoniczny wynika rzecz jasna z historycznej złożoności tych form (por. myśmy pi"sali ⇆ my pi"saliśmy a. [nowsze] my pisa"liśmy; zastawiające, że nie ma "pisałeś [tyś "pisał]). Podobnie jest w trybie przypuszczającym, tutaj w zasadzie mamy 2 wyrazy pisane bez spacji.

OTOH takie rzeczy jak Rzeczpos"polita, o"kolica, "szczegóły (spotykane głównie w słownikach i u części dziennikarzy) nie wiem jak wytłumaczyć, część to zapewne jest jakieś Latin envy.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

CookieMonster93

#809
-liśmy i -libyśmy akurat ma sens... Rozwinę to trochę:

Zrobili + by + śmy... Dla mnie to trochę jak doczepianie jednego słowa do drugiego :-) np. "można by" już jest pisane oddzielnie. Nie wyobrażam sobie mówienia możnaby, gdyby to było pisane razem... po prostu nie...

EDIT: RzeczposPOlita i oKOlica i SZCZEgóły, to dla mnie jakiś snobistyczny kosmos. Za bardzo "ę-ą".
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •