Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

spitygniew

No ale to raczej odwrotnie niż w podaym katowickim przypadku, bo w Szopienicach są głównie familoki, a Kostuchna to w latach 70. wieś, a dzisiaj - ładna dzielnica willowa.
P.S. To prawda.
  •  

Noqa

Czemu aspekt częstotliwy stracił paradygmaty i istnieje raczej jako zbiór oddzielnych czasowników niż koniugacja?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

Cytat: Noqa w Marzec 26, 2012, 01:07:38
Czemu aspekt częstotliwy stracił paradygmaty i istnieje raczej jako zbiór oddzielnych czasowników niż koniugacja?
Yyy, to kiedykolwiek w polskim aspekt był kategorią koniugacyjną?  ???
P.S. To prawda.
  •  

Noqa

A nie był nigdy? To skąd się wziął?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Noqa

Przepraszam za zalewanie wątku, ale nie mogę się powstrzymać.

"Wątpię, żebym był mądry"
przy niepoprawności/innym znaczeniu form "Wątpię, że jestem mądry"/"Wątpię, że byłbym mądry"

Czy nie można uznać, że "żebym był" to być w trybie łączącym?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

Istnieje-li jaka-to łużycka ortografja cyrylicka?

lehoslav

Cytat: Henryk Pruthenia w Marzec 28, 2012, 01:24:42
Istnieje-li jaka-to łużycka ortografja cyrylicka?

jaka-niebądź? ;-)

W którejś z gramatyk Pfuhla albo w jakimś dziele Smolerja jest fragment po górnołużycku w cyrylicy, który ma zaprezentować, jak doskonale jest cyrylica dopasowana do jęz. słowiańskich. Jak na to trafię i nie zapomnę, to wrzucę tą stronę.
  •  

Silmethúlë

Istnieje jakieś rodzime słowo na cebulę? I szczypior - coś wcześniejszego i bardziej ogólnosłowiańskiego? Bo "szczypior" to chyba czysto-polski, więc zapewne dość późny, wymysł.
  •  

Vilène

  •  

Dynozaur

Łuk to germanizm, ale chyba z czasów prasłowiańskich (w przeciwieństwie do dużo młodszej cebuli).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Noqa

#70
Mamy obecnie tendencję do tworzenia form niedokonanych od dokonanych czy niespecjalnie?
Czy jest szansa, że za jakiś czas w użyku będzie słowo "obudzać" zamiast "budzić" jako pary do "obudzić"?

EDIT: Jeszcze jedno - teraz konkretniejsze: ruszyć i puścić odmienione w tensie nieprzeszłym dają czas przyszły (ruszę, puszczę) w odróżnieniu od większości pozbawionych przedrostków czasowników kończących się na ić/yć. Wiąże się to z samodzielnym istnieniem form niedokonanych ruszać, puszczać. (w przypadku większości takie formy powstają, by dać aspekt niedokonany dla wyrazów pochodnych z przedrostkami)

A jakie inne wyrazy tak mają? Zastanawia mnie czy można się dopatrzeć jakiejś reguły.

(Jeśli niejasno się wyraziłem mogę spróbować jakoś jaśniej albo bardziej okrężnie)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

Cytat: Noqa w Kwiecień 13, 2012, 22:28:06
Mamy obecnie tendencję do tworzenia form niedokonanych od dokonanych czy niespecjalnie?
Czy jest szansa, że za jakiś czas w użyku będzie słowo "obudzać" zamiast "budzić" jako pary do "obudzić"?
Możliwe, bo dla mnie "obudzać" ma jakby znaczenie iterativum, które i może się wytworzyć jako kolejny aspekt.
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

#72
Przykład na tworzenie nowej formy dokonanej z niedokonanej:

wspinam się
?wespnę się -> powspinam się

Google daje więcej wyników dla starej, ale dla mnie nieprzeszłe formy od wspiąć się brzmią dziwnie, nienaturalnie.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Feles

Może coś podobnego ma się szansę stać z "wezmę" i "zabiorę" (por. "wziąć/zabrać się za coś").

A co do "wspinania" - dziwne, ale formy przeszłe (i bezokolicznik) są nadal powszechne. Natomiast forma rozkazująca niemal nie istnieje.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatA co do "wspinania" - dziwne, ale formy przeszłe (i bezokolicznik) są nadal powszechne. Natomiast forma rozkazująca niemal nie istnieje.
To nie takie dziwne, rzadkie są formy z "e" ruchomym, które rzeczywiście może sprawiać pewien kłopot. Plus tendencja do obcinania -nij w rozkaźniku - wesp! jako odmiana rozkazująca jest zupełnie nie do pomyślenia :D.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •