Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

Cytat: tqr w Maj 25, 2012, 20:14:36Zawsze wydawało mi się, że Przedwiośnie napisał Żeromski :P

Ja już maturę z polskiego pisałem, więc wybacz...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

patka chorwatka



jaka jest odmiana dwoje plus rodzeństwo? nigdje ne mogu nać :S
  •  

Feles

Normalne odmienione "dwoje" ("dwojg-" w zależnych) + "rodzeństwo" w dopełniaczu,
np. "dwojga rodzeństwa", "dwojgu rodzeństwa", "dwojgiem rodzeństwa".
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

patka chorwatka

Cytat: Fēlēs w Maj 25, 2012, 20:58:40
Normalne odmienione "dwoje" ("dwojg-" w zależnych) + "rodzeństwo" w dopełniaczu,
np. "dwojga rodzeństwa", "dwojgu rodzeństwa", "dwojgiem rodzeństwa".
okey, to znaczy zostaje Dop-)
  •  

Wedyowisz

To chędożyć w sensie "ruchać" to wymysł Sapkowskiego czy co?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Widsið

PWN-owski słownik języka polskiego podaje to znaczenie jako dawne, więc chyba niekoniecznie, chociaż pierwszym znaczeniem jest tutaj "sprzątać", a słownik gwary miejskiej Poznania podaje też znaczenie "porządkować", "oporządzać". Albo mamy do czynienia z ciekawą ewolucją znaczenia, albo stoi za tym coś więcej. ;)
  •  

spitygniew

Cytat: Widsið w Maj 26, 2012, 13:59:41
PWN-owski słownik języka polskiego podaje to znaczenie jako dawne, więc chyba niekoniecznie, chociaż pierwszym znaczeniem jest tutaj "sprzątać", a słownik gwary miejskiej Poznania podaje też znaczenie "porządkować", "oporządzać". Albo mamy do czynienia z ciekawą ewolucją znaczenia, albo stoi za tym coś więcej. ;)
Ja myślę, że to jeden z tych dowolnych eufemizmów, jak np. na imprezach można się czasami spotkać z nazwaniem picia alkoholu "czytaniem".
P.S. To prawda.
  •  

Silmethúlë

Cytat: spitygniew w Maj 26, 2012, 15:28:12
Ja myślę, że to jeden z tych dowolnych eufemizmów, jak np. na imprezach można się czasami spotkać z nazwaniem picia alkoholu "czytaniem".
Ja się z takim "czytaniem" w życiu nie spotkałem, choć spodziewam się, że to może wynikać z nazwy wódki "Pan Tadeusz", określenia "literatka" i ogólnie kojarzenie litrów z literaturą.
  •  

Vilène

Cytat: Silmethúlë w Maj 26, 2012, 17:28:23choć spodziewam się, że to może wynikać z nazwy wódki "Pan Tadeusz", określenia "literatka" i ogólnie kojarzenie litrów z literaturą.
Lól, przecież to ze starego dowcipu o bacy...

Wywiad z bacą:
- Baco, jak wygląda wasz dzień pracy?
- Rano wyprowadzam owce, wyciągam flaszkę i pije...
- Baco, ten wywiad będą czytać dzieci. Zamiast flaszka mówcie książka.
- Dobra. Rano wyprowadzam owce, wyciągam książkę i czytam. W południe przychodzi Jędrek ze swoja książką i razem czytamy jego książkę. Popołudniu idziemy do księgarni i kupujemy dwie książki, które czytamy do wieczora. Wieczorem idziemy do Franka i czytamy jego rękopisy.
  •  

spitygniew

Cytat: Dynozaur w Maj 25, 2012, 20:19:32
Cytat: tqr w Maj 25, 2012, 20:14:36Zawsze wydawało mi się, że Przedwiośnie napisał Żeromski :P

Ja już maturę z polskiego pisałem, więc wybacz...
Heh, a najlepsze jest, że się nie kapnąłem...

Skąd się wzięło "kapnąć się"?
P.S. To prawda.
  •  

Silmethúlë

A ja jakoś przegapiłem, że padł tytuł "Przedwiośnie" i się głowiłem w jakim niby swoim dziele Sienkiewicz wspominał o Baku...

Swoją drogą, Dynozaur napisał "Przedwiośnie", nie czepiając się, że powinno być przedwieśnie, że jest sztuczne, złe i w ogóle.
  •  

Dynozaur

#221
Eeeee... co w tym sztucznego?

Etymologicznie niepoprawne - owszem. Ale wyrównania się trafiają.

I nawet gdybym mówił "przedwieśnie", to tytułem książki jest "Przedwiośnie" (chyba, że tytuł zmieniono później, w co wątpię).

Sztucznie wprowadzone jest np. rozróżnienie dziale~dziele czy przymiotnik "bialskopodlaski". Ale to nie oznacza, że takie wyrównania są zawsze wynikiem jakiegoś programowego działania.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

Cytat: spitygniew w Maj 27, 2012, 17:36:05
Cytat: Dynozaur w Maj 25, 2012, 20:19:32
Cytat: tqr w Maj 25, 2012, 20:14:36Zawsze wydawało mi się, że Przedwiośnie napisał Żeromski :P

Ja już maturę z polskiego pisałem, więc wybacz...
Heh, a najlepsze jest, że się nie kapnąłem...

Skąd się wzięło "kapnąć się"?

Słownik wyrazów obcych: kapować <niem. kapieren, z wł. capire>
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Rémo

Macierz oznacza kraj? xD Gdzieś słyszałem czy czytałem takie zdanie "Wróciłem do macierza." :]
Pozdrawiam! :)
  •  

Widsið

*do macierzy. Pierwotnie znaczyło "matka", później przyjęło się mówić, że twoją macierzą jest twoja ojczyzna, czyli "wróciłem do macierzy" = "wróciłem do kraju ojczystego".
  •