Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

CookieMonster93

#675
Cytat: Dynozaur w Luty 03, 2013, 01:14:54
"Pomnieć" JEST dokonane. I ma niedokonany odpowiednik "pominać".
Więc czemu odmienia się w czasie teraźniejszym?
@Noqa: thx
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

tob ris tob

Jak niby "pomnieć" odmienia się w teraźniejszym? :O
Dzień dobry :-)
  •  

CookieMonster93

pomnę, pomnisz, pomni, pomnimy, pomnicie, pomną :-)
link do poniższego
masz napisane nawet znaczenie: «pamiętać» (teraźn.), «zważać na coś, mieć coś na względzie» - również teraźniejszy!
No chyba, że odmieniasz te czasowniki w przyszłym, Twoja sprawa. :P
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

tob ris tob

No może rzeczywiście. A jeżeli "pomnieć" jest niedokonane, to czy dokonane byłoby "pomnąć"?

Zgubiłem się.
Dzień dobry :-)
  •  

spitygniew

Cytat: CookieMonster93 w Luty 03, 2013, 11:57:47
pomnę, pomnisz, pomni, pomnimy, pomnicie, pomną :-)
link do poniższego
masz napisane nawet znaczenie: «pamiętać» (teraźn.), «zważać na coś, mieć coś na względzie» - również teraźniejszy!
No chyba, że odmieniasz te czasowniki w przyszłym, Twoja sprawa. :P
Po prostu gramatycznie i etymologicznie jest to czas przyszły prosty, jedynie semantycznie przybrał sens teraźniejszy.
P.S. To prawda.
  •  

Wedyowisz

Jak byście przekształcili ,,nie cierpią poniedziałków" na czas przyszły złożony?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Towarzysz Mauzer

Będą nie znosić poniedziałków. Przy czasownikach nazywających uczucia "nie" jest w jakiś ściśle przynależne temu właśnie czasownikowi, a "cierpieć" w tym znaczeniu jakoś niechętnie poddaje się przekształceniom morfologicznym.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

Będą niecierpieć.
Aczkolwiek i to też brzmi dziwnie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

CookieMonster93

Jakie są zasady dodawania "e" do: z(e), w(e), przez(e) ? Czytałem gdzieś, że łączy się to z zanikiem jerów (choć mogłem coś pomieszać). Jednakże nadal wiedza na ten temat jest mi obca i "e" wstawiam "na czuja".
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Dynozaur

Cytat: CookieMonster93 w Luty 07, 2013, 19:28:16
Jakie są zasady dodawania "e" do: z(e), w(e), przez(e) ? Czytałem gdzieś, że łączy się to z zanikiem jerów (choć mogłem coś pomieszać). Jednakże nadal wiedza na ten temat jest mi obca i "e" wstawiam "na czuja".

Tak, jeśli w pierwszej sylabie był jer słaby, to następowała wokalizacja jeru w przyimku (jako, że "przyimki" jako takie w PSie nie istniały, były to raczej przedrostki, które tworzyły ze rdzeniem zestrój akcentowy [i także asymilowały się z nim - zachodziły jotacje, sandhi i takie tam]).

Zimny ma właśnie fajne dżezy z przyimkami przez to.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

CookieMonster93

Są jakieś sztywne (albo jakiekolwiek) zasady, gdzie we współczesnej polszczyźnie ma się owo "e" pojawić? Czy raczej jest tu trochę dowolności?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Widsið

Przed zbitką spółgłoskową dostawiasz e.
  •  

Henryk Pruthenia


CookieMonster93

Stąd me pytanie, Henryku. Choć nie twierdzę, że pozostałe posty nie były pomocne, gdyż były.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Feles

Cytat: CookieMonster93 w Luty 07, 2013, 19:28:16
Jakie są zasady dodawania "e" do: z(e), w(e), przez(e) ? Czytałem gdzieś, że łączy się to z zanikiem jerów (choć mogłem coś pomieszać). Jednakże nadal wiedza na ten temat jest mi obca i "e" wstawiam "na czuja".
E, jeśli jesteś rodowitym Polakiem, to te zasady znasz i ta wiedza nie jest ci wcale obca, jeno nieuświadomiona.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •