Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Silmethúlë

Że dyskusja o tym była, pamiętam, natomiast nie kojarzę żadnego łączenia tego z akaniem. A ostatnio właśnie do głowy mi przyszedł ten pomysł, że ta dziwna odmiana się ładnie z akaniem łączy. Tylko teraz właśnie pytanie – kiedy zaczęli akać, a kiedy pojawiła się ta odmiana.
  •  

Ghoster

#841
[...........]
  •  

Feles

Cytata nikt nie jest w stanie wskazać bezokolicznika "obejrzę", mówiąc "oglądać".
E, przecież bezokolicznikiem dla "obejrzę" jest "obejrzeć".

CytatPopełniam gdzieś błąd?
Chociażby taki, że we współczesnym polskim czasownik "obzierać" nie istnieje?

Jakkolwiek bądź, zgadzam się co do stygmatyzacji "oglądnąć". Ale ta forma wydaje mi się mimo wszystko upowszechniać.

----

Z innej beczki: czy "o" w "dzionek" to formacja wsteczna/analogia? W ogóle to słowo w całości wygląda jakoś podejrzanie.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Ghoster

#843
[...........]
  •  

Feles

CytatWydaje mi się, że się mylisz; czasowniki w polskim nie są (raczej) z góry dokonane li niedokonane, a nadaje im się dane formy fleksyjnie, toteż:
Nawzajem, aspekt czasowników jest w języku polskim kategorią leksykalną (tj. przypisaną z góry słowu), nie kategorią morfologiczną (tj. taką, przez którą słowo można odmieniać).

CytatPowołujesz się w tej chwili na polonistów, którzy, jak zresztą powszechnie tu wiadomo, sprawę spaprali w wielu miejscach. Każdy o tym wie tutaj, ot, chociażby ten niesamowity bałagan z pisaniem "z" razem li oddzielnie z wyrazami, pod postacią "z" lub "s". Myślę, że po prostu ktoś, kto układał słownik, najzwyczajniej o tym nie pomyślał, ale teoria jest bardzo dobra moim zdaniem.
Powołuję się w tym miejscu na uzus / własne doświadczenie językowe / fakt, że nie spotkałem dotąd żywego człowieka używającego takiej formy / wrażenie, że gdybym spotkał, to po prostu zinterpretowałbym to jako "obdzierać"?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Ghoster

#845
[...........]
  •  

Serpentinius

#846
Czy to nie jest analogiczne do:

Spoglądać -> Spojrzeć
Podglądać -> Podejrzeć
Wyglądać -> Wyjrzeć

itd.?
  •  

Dynozaur

To co Ghoster mówi to prawda.

Podobnie zestygmatyzowane zostało "patrzał", bo ktoś uczony uznał, że forma "patrzył" jest lepsza, co jest kompletną bzdurą i językowym fashyzmem....
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

Cytat: Feles muribus w Czerwiec 11, 2013, 14:20:59
Z innej beczki: czy "o" w "dzionek" to formacja wsteczna/analogia? W ogóle to słowo w całości wygląda jakoś podejrzanie.
Tak, tak jak "wioska".
Cytat: Feles muribus w Czerwiec 11, 2013, 14:48:51
CytatWydaje mi się, że się mylisz; czasowniki w polskim nie są (raczej) z góry dokonane li niedokonane, a nadaje im się dane formy fleksyjnie, toteż:
Nawzajem, aspekt czasowników jest w języku polskim kategorią leksykalną (tj. przypisaną z góry słowu), nie kategorią morfologiczną (tj. taką, przez którą słowo można odmieniać).
Kocham to, gdy ktoś utemperowywuje butę Ghostera.
CytatMimo to formy bezokolicznika czasowników dokonanych istnieją, a brzmią nieczęsto zwyczajnie głupio (vide "zrabiać" do "robić").
Co ty piłeś? Przecież infinitywem odpowiednika dokonanego od "robić" jest "zrobić"...
P.S. To prawda.
  •  

Ghoster

#849
[...........]
  •  

spitygniew

Tak czy siak przyda ci się nauczka, ze nie jesteś nieomylny.
P.S. To prawda.
  •  

Ghoster

#851
[...........]
  •  

Fanael

Cytat: Ghoster w Czerwiec 12, 2013, 21:31:30
Naprawdę jesteś takim idiotą, że nie zrozumiałeś przekazu mojego ostatniego posta?
+94 za to, że mimo dziewięciu tysięcy ostrzeżeń, ty wciąż jeno inwektywami rzucasz.
  •  

Todsmer

Skąd forma wąpierz? Zwłaszcza mi chodzi o to ą, bo -irŭ > -ierz się w polskim chyba zdarza, nie? Wiem, że to forma sztuczna, ale może ja się mylę?

Apropo tej końcówki, da się w polskim odróżnić w którym imieniu był mirŭ, a w którym měrŭ? We Włodzimierzu był měrŭ, ale w innych? Kazimierz to burzyciel pokoju czy wielkości? Już nie wiem. Sławomir to pożyczka?
  •  

Dynozaur

Kiedyś się zastanawiałem, czy miękkość w -mierzu nie wzięła się z form posesywnych zakończonych na -jь.

Swoją drogą, czy w gwarach nie istnieje/istniał "Kaźmier"?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •