Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Siemoród

Cytat: Feles w Maj 14, 2017, 14:01:49
Cytat: Obcy w Maj 12, 2017, 10:20:40
Cytat: Siemoród w Maj 11, 2017, 23:57:35
A czy gdzieś jeszcze mamy zbitkę -ksw- ?

Mamy taki serial na Youtubie Sekswizja, a także piękne staropolskie słowo ekswota.
Jest jeszcze ,,makswel", taka dawna jednostka. Ale tu zmiana ,,ks → c" byłaby co najmniej problematyczna...
Ja to zawsze czytałem [makswɛl]
Cytat: Noqa w Maj 26, 2017, 15:26:17
Jak wymawiacie "pion" (jako nazwa mezonu)? Czy tworzy parę minimalną i z "pion" (kierunek), i z hipotetycznym *pijon?
Ostatnio mam faktycznie manierę, żeby czytać niektóre dyftongi. Chyba z ruskiego mi to się wzięło.

Dlatego u mnie jest mówię ['pjijɔn], ale ['pjonɛk]*, [bjijo'loɟ(i)ja]. Nawet ładnie to brzmi.

*tak, nie rozumiem ipowego zapisu, wedle którego polski ma [pjj, mjj...]. A przynajmniej ja tak nie mówię.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Τόλας

Cytat: Noqa w Maj 26, 2017, 15:26:17
Jak wymawiacie "pion" (jako nazwa mezonu)? Czy tworzy parę minimalną i z "pion" (kierunek), i z hipotetycznym *pijon?
No właśnie. U mnie każdy "pion", mam wrażenie, brzmi inaczej. Pion - mezon jest dwusylabowcem, szachowy - z wyraźną jotką, a kierunek albo bez jotki, z miękkim p bezpośrednio przed samogłoską, albo tak samo jak figurka.


Pi-on mezon wydaje mi się, że przez analogię do ka-on, ta-on.

Zresztą sama nazwa taon to raczysko, bo tak jak w wielu innych językach pownno być coś na kształt tauon, tawon (τ+on).
  •  

Todsmer

  •  

zabojad

Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Widsið

Cytat: zabojad w Czerwiec 02, 2017, 12:08:36
WTF, czemu po polsku "sodomia" ma niby oznaczać zoofilię? Skąd to niby się wzięło?
Stąd, że "sodomią" pierwotnie był każdy rodzaj seksu innego niż waginalny, niezależnie od płci czy, cóż, gatunku partnera. Takie samo znaczenie jak w polskim ma to określenie w Niemczech i Norwegii, w Europie romańskiej zawęziło się do seksu analnego, a w angielskim utrzymało bodaj swoją generalizującą konotację.
  •  

Τόλας

Jaka wg Was jest mniej więcej odległość od powierzchni Ziemi, przed którą jakiś obiekt będzie się znajdował lub przemieszczał ileś km "nad" Ziemią, a za którą "od" Ziemi?



  •  

Todsmer

  •  

Τόλας

Cytat: Todsmer w Czerwiec 05, 2017, 12:36:30
Orbita geostacjonarna ;)
To jest naturalna granica. Mnie się wydaje, że byłyby to odległości porównywalne ze średnicą Ziemi.
W przypadku satelitów i meteroidów spotykam się w jakimś tekście, że coś krąży lub przelatuje kilkaset, kilka tys. km nad Ziemią, a w innym miejscu - od Ziemi. Może ma na to rozróżnienie wpływ, że przedmioty stworzone przez człowieka i umieszczone na bliskiej nam orbicie "od dołu" psychologicznie wydają się nam bliższe niż obiekty naturalne, pochodzenia pozaziemskiego, choć ich odległości mogą być tego samego rzędu.
  •  

Ghoster

#2048
[...........]
  •  

Todsmer

Mi to zdanie brzmi dziwnie z powodu Paryżu a nie Paryża.
  •  

Noqa

Potrzebuję pomocy na szybko. Wiecie jak kiedyś mówiono na błogosławionych? Leksyka kościelna jest dość bogata, więc podejrzewam, że zanim stanęło na "błogosławionym", określano to na wiele sposobów.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ліцьвін


Litewski = Białoruski
  •  

Icefał

#2052
W odniesieniu do największej aglomeracji w kraju to lepsze jest określenie (górno)ślązko-dąbrowski czy (górno)ślązko-zagłębiowski? I czym się te właściwie różnią?
  •  

Siemoród

Jakim, kurna, sposobem krasnal pochodzi od krasnego? Przecież krasnale to były brzydkie karły, a nie coś ładnego. Tylko nie mówcie, że od czerwonej czapeczki.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Todsmer

Może od twarzy czerwonej z przepicia? :D
  •