Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Siemoród

Cytat: Kazimierz w Grudzień 08, 2017, 16:20:40
A ktoś z was wymawia w takich słowach jotę? Bo w słownikach armia jest podawana jako przykład "słowa, w którym słyszy się j". Toż to najgorszy przykład jaki mogli wybrać! Tego się praktycznie nie da w ten sposób wymówić i nigdy takiej wymowy nie słyszałem. W przypadkach zależnych też nie słychać joty. Co innego Anglia, gdzie mimo skomplikowanej zbitki spółgłoskowej jota musi być, bo [lʲ] nie może występować zaraz przed samogłoską inną niż /i/. Co chyba oznacza, że [lʲ] nie jest osobnym fonemem, tylko allofonem [l].
Ja dla porównania inaczej wymawiam chemja i ziemia. I też czasami się łapię, że wymawiam perfekcyjnie twarde /r/ w słowach Orjon, Marja, orjentować. I nie, to nie od mojej orthographiji, ale prędzej z rosyjska.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Kazimierz

U mnie chemia i ziemia też się nie rymują. Wogóle uważam, że reforma ortografii nie przyniosła nic dobrego. Tylko uczyniła ją mniej fonemiczną i bardziej dwuznaczną.
  •  

spitygniew

Cytat: Widsið w Grudzień 07, 2017, 17:09:18
Duodecymalne liczebniki maja germańskie (11, 12 i historycznie 120) - nie są one pochodnymi innych liczebników.
11 i 12 pochodzą od "jeden został" i "dwa zostały", co poza tym implikuje wręcz podstawę dziesiętną.
P.S. To prawda.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Kazimierz w Grudzień 08, 2017, 21:49:30
U mnie chemia i ziemia też się nie rymują. Wogóle uważam, że reforma ortografii nie przyniosła nic dobrego. Tylko uczyniła ją mniej fonemiczną i bardziej dwuznaczną.
A u mnie się rymują. Ale to przez to, że jak byłem mały to dużo czytałem, i te słowa znałem tylko z książek :P

Kazimierz

Cytat: Henryk Pruthenia w Grudzień 11, 2017, 14:06:52
Cytat: Kazimierz w Grudzień 08, 2017, 21:49:30
U mnie chemia i ziemia też się nie rymują. Wogóle uważam, że reforma ortografii nie przyniosła nic dobrego. Tylko uczyniła ją mniej fonemiczną i bardziej dwuznaczną.
A u mnie się rymują. Ale to przez to, że jak byłem mały to dużo czytałem, i te słowa znałem tylko z książek :P
Ja też dużo czytałem, bo dosyć wcześnie się nauczyłem, ale żeby znać słowo ziemia tylko z książek? :-o
  •  

Henryk Pruthenia

Chodzi mi przecież o /chemia/, /biologia/ etc. o.O

Kazimierz

Aha xD

Czyli tam nie masz joty? Ja tak mam w kopii (chciałem to napisać przez jedno i) na przykład i czasami w ortografii.
  •  

Henryk Pruthenia


Obcy

#2378
Cytat: Kazimierz
U mnie chemia i ziemia też się nie rymują.

Zapis rosyjski lepiej odda moją wymowę tych dwóch wyrazów: хэмья i земя.
  •  

Kazimierz

#2379
Ale to u mnie się nie rymują, nie u Henryka

Cytat: Obcy w Grudzień 11, 2017, 16:48:51
Zapis rosyjski lepiej odda moją wymowę tych dwóch wyrazów: хэмья i земя.
A moją przedreformowy: chemja i ziemia. Jestem coraz bardziej przekonany, że ta reforma nie miała sensu. Zapis nie stał się ani bardziej fonemiczny, ani bardziej etymologiczny. Nie widzę żadnego uzasadnienia dla tych zmian, które wprowadzono "bo tak".
  •  

Obcy

Cytat: Kazimierz w Grudzień 11, 2017, 17:22:47
Ale to u mnie się nie rymują, nie u Henryka

Du hast Recht. Poprawione.
  •  

uczsie

Witam, ostatnio na jakimś forum spotkałem się ze zdaniem "stanąć na tej oto pozycji", moje pytanie brzmi czy "oto" w tym zdaniu jest użyte poprawnie czy powinno być "na tej o to".

Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
  •  

Ghoster

#2382
[...........]
  •  

Obcy

Kto i kiedy wymyślił, że mówimy "nasi duzi Włosi" zamiast "naszy duży Włoszy"? Kompletnie nie uznaję tych ahistorycznych wymian głosek.
  •  

spitygniew

Ktoś w XVII wieku, o ile pamiętam.
P.S. To prawda.
  •