Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kazimierz

Zgaduję, że odpowiedź na pierwszy post w wątku xD
  •  

Henryk Pruthenia


Pluur

Skąd jest paplać, bablać?
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Pluur

Tak żem myślał. Ostatnio w bazylice ligockiej na kazaniu xiądz dowodził tego, że to zapożyczenia z ...hebrajskiego.
  •  

Τόλας

מקשקש / קישקש / לקשקש

mekaszkesz / kiszkesz / lekaszkesz

bazgrać, gryzmolić; paplać, gadać bez sensu; grzechotać, klekotać, brzdąkać
____________________________________________________________

מגדל בבל

migdal bawel

Wieża Babel
____________________________________________________________

Z Wieżą Babel się xiędzu "bablać" kojarzy. XD
  •  

Pluur

Tak jak niby małżeństwo od połączenia męża i żony xD
  •  

Obcy

#2453
Tak w ogóle małżeństwo w KK ma wymiar naturalny i sakramentalny. Ja prdl, jak małżeństwo może być naturalne (albo jeszcze lepiej: instytucją prawa naturalnego - istny oksymoron), jak to wytwór kulturowy, i to chyba nie wszędzie istnieje takie coś???

Jeszcze co do paplać: na początku była plapla, a więc nawet onomatopeja z reduplikacją.
  •  

Wnikliwa

Poszukuję przykładów innych, synonimicznych określeń przedmiotów z wybranej dziedziny (terminów ! nie: slang czy żargon) posiadających w obie znaczenie metaforyczne.
Przykładowo, leżący policjant=próg zwalniający.
Znacie jeszcze jakieś ??
  •  

Kazimierz

Cytat: Wnikliwa w Maj 23, 2018, 08:54:41
Poszukuję przykładów innych, synonimicznych określeń przedmiotów z wybranej dziedziny (terminów ! nie: slang czy żargon) posiadających w obie znaczenie metaforyczne.
Przykładowo, leżący policjant=próg zwalniający.
Znacie jeszcze jakieś ??
Czyżby zaniki pamięci?
  •  

Henryk Pruthenia

Raczej ktoś musi zrobić pracę, bo koniec semestru

Obcy

Czy w polskim są poświadczone formy teraźniejsze od "srać" typu "siorę", "sierzesz"... "siorą"? Jeśli nie, to dlaczego?
  •  

Pluur

Macie pomysł co może oznaczać hasło "Śląsk'i uniwestytet"? Bo takie coś (z tym apostrofem) powieszono w centrum Katowic, związane z 50-leciem tej uczelni. Czyżby to było połączenie Śląsk i uniwersytet? Zachodzi mi to w głowę od wczorajszego dnia, kiedy to zobaczyłem...
  •  

Kazimierz

  •