Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Łudomian

Zna ktoś jakieś dobre opracowania o liczbie podwójnej?
Przy imek za dla czasu
  •  

Henryk Pruthenia

W gramatyce historycznej języka polskiego znajdziesz wszystko co wiemy, lub możesz na podstawie prasłowiańskiego rekonstruować.

Todsmer

Jak chcesz konkretne tytuły do przeglądnięcia w bibliotece/kupienia, mogę poszukać u siebie :)
  •  

Łudomian

#2568
Cytat: Борівой w Maj 18, 2019, 23:30:47
Jak chcesz konkretne tytuły do przeglądnięcia w bibliotece/kupienia, mogę poszukać u siebie :)
A, chętnie  :) Tylko poszukać muszę
Przy imek za dla czasu
  •  

Onoma

Czy "hau" jako dźwięk psa jest zapożyczeniem w polskím? Zdaje się, że języki Dalekiégo Wschodu mają warianta "gau", "gou" w tym użyciu, a zmiana g na h jest trochę ukraińská. :p
  •  

Obcy

Cytat: Onoma w Maj 19, 2019, 21:35:55
Czy "hau" jako dźwięk psa jest zapożyczeniem w polskím? Zdaje się, że języki Dalekiégo Wschodu mają warianta "gau", "gou" w tym użyciu, a zmiana g na h jest trochę ukraińská. :p

Nie. Onomatopeje rządzą się własnymi zasadami, nie należy tu patrzeć na fonetykę. To jest normalne polskie słowo, bo onomatopeje praktycznie nigdy nie są zapożyczane.
  •  

spitygniew

Jednym z wyjątków jest "fap" xD

Also to nie do końca jest "normalne" polskie słowo, bo to chyba jedyny rodzimy wyraz z historycznym [ɦ].
P.S. To prawda.
  •  

Henryk Pruthenia


Obcy

Dlaczego piszemy menda, a nie męda?
  •  

SchwarzVogel

Cytat: Obcy w Maj 25, 2019, 16:36:55
Dlaczego piszemy menda, a nie męda?

Chyba dlatego, że to całkiem slangowe słowo, którego żaden użytkownik nie kojarzył z żadnym mądem?

Które to mądo wyszło z powszechnego użycia już w XVII wieku?








Ja z kolei mam pytanie, czy znacie jakiekolwiek inne języki w których ruch cieczy jak i ruch czegoś zanurzonego w cieczy wyraża się tym samym słowem : płynąć.


Jest to mocno dziwaczne, nawet jeśli wziąć pod uwagę, że istnieje 'ratunkowe' pływać, które z zasady nie oznacza ruchu cieczy.
  •  

Łudomian

W każdym języku naturalnie się chyba rozróżnia te dwa przypadki. W polskim taką funkcję pełniło 'ciec', z czasem dopiero zyskało trochę węższe użycie.
Przy imek za dla czasu
  •  

커래얟쓰

Cytat: spitygniew w Maj 20, 2019, 13:01:05
Jednym z wyjątków jest "fap" xD

Also to nie do końca jest "normalne" polskie słowo, bo to chyba jedyny rodzimy wyraz z historycznym [ɦ].

[xaw xaw]
  •  

Łudomian

Z czego wyniki wahanie tematu w derywatach 'brać'? Czyli np. ubiór, ale wybór.
Przy imek za dla czasu
  •  

Henryk Pruthenia

Ubiór od tematu teraźniejszego /bierze/, z końcówką jerową, przegłosem lechickim i potem wzdłużeniem zastępczym, to jest *uberъ > ub'orъ > ub'ōr > ubiór, a wybór to już pozostałość praaryjskiego ablautu.

Onoma

To jeszcze spytám, skąd wybierać? Jór nie powinién się zachować, a przegłos winien być.

Czy forma "cirzpiał" z Bogurodzicy oznacza, że mamy do czynienia z jeszcze jedném odbiciém prasłowiańskiéj sylabicznéj, któré się nie zachowało z powodu obniżenia i, y do e przed r?
  •