Autor Wątek: Kurs chorwackiego u Mścisława  (Przeczytany 11936 razy)

Offline Mścisław Bożydar

• Πατριάρχης Γλώσσοποιίας
Odp: Kurs chorwackiego u Mścisława
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 13, 2012, 00:36:55 »
No to jest męski tylko.
Ok, będą zdania :D Nie wiem jak mi wyjdzie ich układanie (sam się pewnie przy tym dużo nauczę). Nie jestem jakoś specjalnie dobry w chorwackim. Bez porównania lepiej idzie mi ukraiński :P
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2012, 00:39:09 wysłana przez Mścisław Ruthenia »
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?

Silmethúlë

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 13, 2012, 00:58:12 »
Proponuję też, żebyś przed publikowaniem kolejnej części konsultował się z chorwacją. Mam nadzieję, że się na to zgodzi i pomoże :), a wtedy będziesz miał od razu pewność, że to, co wysyłasz, trzyma jakiś poziom.

I, żeby się upewnić, że można w to, co jest napisane, wierzyć, nie będzie trzeba czekać aż ona to skomentuje w poście niżej :P.

Offline Noqa

« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 13, 2012, 07:58:37 »
A przy okazji sobie sprawdziłem na wiki - I jednak tych klas jest trochę więcej...
Choć wyglądają przynajmniej dość logicznie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline patka chorwatka

« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 13, 2012, 14:16:22 »
Proponuję też, żebyś przed publikowaniem kolejnej części konsultował się z chorwacją. Mam nadzieję, że się na to zgodzi i pomoże :), a wtedy będziesz miał od razu pewność, że to, co wysyłasz, trzyma jakiś poziom.

I, żeby się upewnić, że można w to, co jest napisane, wierzyć, nie będzie trzeba czekać aż ona to skomentuje w poście niżej :P.

Dobrze, zgadzam się  :-)

Offline Mścisław Bożydar

« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 13, 2012, 15:47:10 »
A przy okazji sobie sprawdziłem na wiki - I jednak tych klas jest trochę więcej...
Choć wyglądają przynajmniej dość logicznie.

Bo to jest wzięte w tabele to wszystko co ja podałem w formie "przed samogłoską /v/ spółgłoska c przechodzi w x" etc.

Offline Noqa

« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 13, 2012, 20:56:47 »
Aha :) Czyli trochę na wyrost wymyślili te inne klasy. To mnie całkiem cieszy.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline patka chorwatka

« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 13, 2012, 21:05:22 »

Noqa, dla mnie jesteś trochę kontradyktorny, najpierw chcesz taki survival, potem mówisz, że chcesz kontekst, a na końcu zajmujesz się za dużo tablicami. Jeśli chcesz, to mogę zrobić upload na chomik czy coś z jednej gramatyki chorwackiej deklinacje. To możesz sobie liczyć, co dobrze a co nie tak. Pytanie brzmi, jaki poziom chcesz osiągnąć?

Offline Mścisław Bożydar

« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 13, 2012, 21:40:57 »

Noqa, dla mnie jesteś trochę kontradyktorny, najpierw chcesz taki survival, potem mówisz, że chcesz kontekst, a na końcu zajmujesz się za dużo tablicami. Jeśli chcesz, to mogę zrobić upload na chomik czy coś z jednej gramatyki chorwackiej deklinacje. To możesz sobie liczyć, co dobrze a co nie tak. Pytanie brzmi, jaki poziom chcesz osiągnąć?

Trochę racji w tym jest. Jak chcesz jechać tylko na chwilę, to nie musisz govoriti na nie-wiadomo-jakim-poziomie.
Ja z moją szczątkową znajomością gramatyki i wkutymi zwrotami byłem w stanie załatwić sobie wszystko co chciałem. Począwszy od kupna pamiątek, przez jedzenie na pytaniu o WC skończywszy :P
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2012, 21:43:00 wysłana przez Mścisław Ruthenia »

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pochwalisze: 289 razy
  • Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 13, 2012, 21:44:39 »
Byłby prosty język, gdyby nie te tony...

Swoją drogą, co z aorystami/imperfektami? Ja słyszałem, że aoryst jeszcze jakoś się trzyma, ale imperfekt to już zimny trup. Chociaż pewnie sporo zależy od regjonu, gwary.
ZÎWE WENSKA!
Joz jis råd, cu wå Wilķaj Wida ni sǫ al murste pasî.

Polaku, poślub Rusinkę! P0lki zostawmy Murzynom.

Offline Mścisław Bożydar

« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 13, 2012, 21:48:42 »
Tony? o.O
Wiesz Dynek, nie wiem jak się mają insze czasy. W moim jakże prostym opisie gramatyki jest ten standardowy przeszły.

Offline Noqa

« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 13, 2012, 21:49:23 »
Bo ja chce survival - ale nie może nie tylko taki, że się dowiem, gdzie toaleta, bo do tego żadna nauka potrzebna nie jest, ale raczej umieć powiedzieć coś prostego ciekawego i mieć jakąś przyjemność z obcowania z językiem.

Nie wiem co masz na myśli pisząc o kontekście; a na tablice spojrzałem tylko dlatego, że Mścisław zaczął od deklinacji no to typowym noqowym zwyczajem musiałem to sobie rozwinąć :P Ale to było raczej tak dla własnej wiadomości, nie po to, żeby umieć odmieniać słowa typu "ksiądz" ;-)

Offline Mścisław Bożydar

« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 13, 2012, 21:56:24 »
umieć powiedzieć coś prostego ciekawego
Weźże to rozwiń. Chyba mi nie powiesz, że z survivalowym zasobem słownictwa chcesz gadać o wojnie w Jużnej-sławii albo o innych rzeczach :P
Myślałem, że słowo "survivalowy" jest dla wszystkich zrozumiałe o.O

Offline patka chorwatka

« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 13, 2012, 21:59:18 »
Jeśli chodzi o kontekst to napisałeś tak :

Dobrze jakbyś większy nacisk postawił na jakieś różne wariacje zdań - tak chyba najnaturalniej przychodzi.
czy różne wariacje zdań nie są kontekstem? co są według ciebie różne wariacje zdań?
o uwaga z słowem ksiądz - może przyda się w Ch. Mogę napisać taki artykuł : Jak być idealnym turystą w Chorwacji.
« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2012, 22:02:42 wysłana przez patka chorwatka »

Offline Mścisław Bożydar

« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 13, 2012, 22:02:27 »
Svećenik? (teraz z pamięci piszę, nie jestem pewny czy tak)

Co do wariacji- dużo zależy od tego czy to będą wariacje z powtórzeniami czy bez powtórzeń :P

Offline patka chorwatka

« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 13, 2012, 22:05:15 »
Svećenik? (teraz z pamięci piszę, nie jestem pewny czy tak)

Co do wariacji- dużo zależy od tego czy to będą wariacje z powtórzeniami czy bez powtórzeń :P

Svećenik, tak. Niby musi być idealne w trakcie pisania, na surowo, chyba nie?